Kuchnia na wymiar w bloku - jak zaprojektować

W dzisiejszych czasach, każdy metr kwadratowy mieszkania ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w blokach. Tam przestrzeń jest zazwyczaj bardzo ograniczona. Dlatego też podczas wyboru mebli, coraz więcej osób decyduje się na wybranie tych na wymiar. 

Kuchnia na wymiar w bloku jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W tym artykule przedstawię Ci, jakie aspekty trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu.

Dlaczego gotowe zestawy mebli mogą nie sprawdzić się w bloku?

Osoby mieszkające w bloku na pewno nie raz spotkały się z problemem, gdzie zestawy mebli kuchennych wymiarowo nie pasują do metrażu pomieszczenia. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kuchnie na wymiar. Kraków, Warszawa czy Wrocław są jednymi z najdroższych miast pod względem cen nieruchomości. Dlatego mieszkanie w bloku o małym metrażu to nic wyjątkowego. 

W blokach bardzo często są kuchnie o nietypowych kształtach i wymiarach. Gotowe zestawy mają standardowe rozmiary, które nie zawsze pasują do bardzo małych przestrzeni. 

Bardzo często nie uwzględniają nowoczesnych rozwiązań funkcjonalnych, które mogą sprawdzić się w małych kuchniach w bloku. Są to np. składane lub wysuwane blaty, szuflady z organizerami. 

Kuchnia na wymiar w bloku – jak dobrze zaprojektować? 

1. Wykonaj dokładne pomiary pomieszczenia 

Przed rozpoczęciem projektowania, kluczowe jest dokładne zmierzenie całej przestrzeni. Dzięki Twoim obliczeniom będziesz wiedział jak wysokich, szerokich lub długich blatów i szafek potrzebujesz. W ten sposób, z pomocą profesjonalnej firmy stworzysz meble, które będą doskonale dopasowane do wnętrza – przestrzeń będzie wykorzystana co do milimetra! 

2. Rozplanuj układ mebli 

Po wykonaniu pomiarów, przemyśl, jak najlepiej rozmieścić różne meble i strefy w pomieszczeniu. Nie zapomnij o przestrzeni do przygotowywania posiłków, a także podstawowych urządzeniach kuchennych. Warto zastosować zasadę trójkąta roboczego, która zakłada optymalne rozmieszczenie lodówki, zlewu i kuchenki.

3. Pomyśl o funkcjonalności pomieszczenia 

Chodzi tutaj o odpowiednią wysokość blatów oraz łatwy dostęp do wszystkich szafek. Blaty robocze powinny być na takiej wysokości, aby praca przy nich była komfortowa. Standardowa wysokość to około 86 cm. Warto jednak dostosować ją do swoich potrzeb.

Kuchnia na wymiar w bloku powinna być funkcjonalna. Dlatego też szafki i szuflady powinny być rozmieszczone w sposób umożliwiający łatwy dostęp do często używanych przedmiotów. Wysuwane szuflady i kosze mogą znacznie ułatwić organizację. Komfortowy dostęp do wszystkich półek ułatwi wykonywanie codziennych prac w kuchni. 

4. Wybierz odpowiedni materiał wysokiej jakości 

Nie trzeba ukrywać, że wykonanie kuchni na wymiar jest bardziej kosztowne, niż zakupienie całego, gotowego już zestawu w sklepie stacjonarnym. Dlatego, jeśli już zdecydujesz się na taką opcję, warto wybrać trwały materiał. 

Poleca się blaty kuchenne z dębu, jesionu lub buku. Te gatunki drewna są odporne na zarysowania i pozostają piękne nawet podczas intensywnego używania. Jeszcze lepsze będą drzewa egzotyczne. Niestety tutaj trzeba liczyć się z większymi kosztami produkcji takich mebli na wymiar. 

Fronty szafek powinny być łatwe do czyszczenia i odporne na uszkodzenia. Lakierowane fronty MDF, laminowane płyty lub naturalne drewno to popularne i trwałe rozwiązania.

To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że te wskazówki pokazały Ci, że kuchnia na wymiar w bloku nie jest aż takim prostym przedsięwzięciem. Przed zaakceptowaniem projektu, zadbaj o każdy detal. W ten sposób z pomocą profesjonalnej firmy stworzysz kuchnię marzeń!