zapalenie dziąseł

Wszystkie dolegliwości związane z jamą ustną są dla każdego z nas niezwykle niebezpieczne, ale także i uciążliwe. Mogą bowiem powodować dość duży dyskomfort oraz ból. Do tego wielokrotnie przyczyniają się do ogólnego pogorszenia stanu naszego zdrowia. Jedną z takich dolegliwości jest zdecydowanie zapalenie dziąseł. Co to jednak takiego? Jakie są objawy? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Zapalenie dziąseł – co to jest?

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest zapalenie dziąseł. Najprościej mówiąc, jest to początkowa faza zapalenia przyzębia. Pojawia się głównie wtedy, gdy na naszych zębach gromadzi się duża ilość płytki nazębnej. Jest to bowiem warstwa bakterii, którą należy regularnie usuwać. Jeśli tego nie robimy, niestety możemy sprawić, że ta zacznie wytwarzać toksyny, które będą drażniły nasze dziąsła. Na szczęście ten etap choroby możemy jeszcze wyleczyć.

Większe problemy pojawią się jednak, gdy zaniechamy problem i nasze zapalenie dziąseł zamieni się w uporczywe zapalenie przyzębia, które obejmuje również tkankę kostną oraz łączną. Jak się można domyśleć, taka dolegliwość nie będzie już tak łatwa do wyleczenia.

Zapalenie dziąseł – objawy

Aby zapobiec rozwojowi zapalenia przyzębia, należy zatem regularnie czyścić zęby oraz dbać o ogólną higienę jamy ustnej. To podstawa troski o zdrowie zębów. Jeśli natomiast widzimy lub czujemy, że z naszymi zębami dzieje się coś niedobrego, należy od razu udać się do stomatologa. Skąd jednak będziemy wiedzieć, co ma nas zaniepokoić? Zapalenie dziąseł objawia się w różny sposób, dlatego przedstawimy te najpopularniejsze sygnały, które mogą świadczyć o takiej dolegliwości. 

Zaczerwienienie dziąseł

Pierwszym objawem zapalenia są przede wszystkim zaczerwienione dziąsła. Na co dzień są one w kolorze bladoczerwonym, a nawet jasnoróżowym. Jeśli jednak płytka nazębna zacznie wytwarzać toksyny, te mogą zrobić się wręcz bordowe. Obserwujmy zatem kolor naszych dziąseł. Wtedy szybko będziemy w stanie ocenić, czy wszystko z nimi w porządku, czy też konieczna jest rychła wizyta u specjalisty. 

Zapalenie dziąseł – objawy: obrzęk dziąsła

Drugi objaw zapalenia to obrzęk dziąsła. Staje się po prostu zdecydowanie większe niż normalnie. Bardzo dobrze widać to na łączeniu dziąseł z zębami. To właśnie na te miejsca należy zwrócić największą uwagę. Gdy tylko podejrzewamy, że coś jest nie tak, od razu umawiajmy się na wizytę do stomatologa.

Bolesność dziąseł

Objęte stanem zapalnym dziąsła mogą nas także zacząć boleć. Dolegliwości będą towarzyszyć nam niemalże cały czas. Przeważnie nasilają się jednak podczas jedzenia, picia czy szczotkowania zębów. Gdy zatem czujemy ból, a do tego zaobserwowaliśmy jeszcze jakiś objaw zapalenia dziąseł, prawdopodobnie cierpimy na właśnie taką dolegliwość. 

Krwawienie podczas szczotkowania

Zapalenie dziąseł może u niektórych osób powodować także krwawienie podczas szczotkowania. Dziąsła są bowiem wtedy niezwykle wrażliwe i łatwo jest je uszkodzić. Jeśli zatem podczas mycia zauważymy krew, a szczególnie w sporych ilościach, od razu należy skonsultować to z lekarzem. 

Odsłonięcie szyjek zębowych

Dziąsła objęte stanem zapalnym mogą się niestety w niektórych przypadkach również cofnąć. Nasze szyjki zębowe zostają przez to odsłonięte. Zęby wyglądają wtedy na zdecydowanie większe i dłuższe. W powstałych w ten sposób kieszonkach tuż przy dziąsłach, niestety mogą osadzać się bakterie oraz resztki jedzenia, które następnie są w stanie spowodować spore spustoszenie. 

Czy jeszcze coś powinno nas zaniepokoić?

Niekiedy zapaleniu dziąseł może towarzyszyć także nieprzyjemny zapach z ust. Powodują go oczywiście zalegające w jamie ustnej bakterie. Woń utrzymuje się niemalże cały czas, mimo częstego i dokładnego szczotkowania.

Do tego w niektórych przypadkach możemy spotkać się z dziwnym posmakiem w ustach. Jeśli zatem zauważymy u siebie jakikolwiek objaw, od razu umawiajmy się na wizytę do stomatologa. Nie ma na co czekać, ponieważ zapalenie dziąseł nie zniknie samo, a nieleczone może przerodzić się w o wiele gorsze choroby.