Czy aparat ruchowmy wyprostuje zęby - czy się sprawdzi

Zależy Ci na tym, aby wyprostować swoje zęby i mieć piękny uśmiech, ale nie chcesz nosić stałego aparatu ortodontycznego? Szukasz alternatywnych rozwiązań? Zastanawiasz się, czy aparat ruchomy wyprostuje zęby? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego więcej o działaniu oraz skuteczności takiej formy leczenia wad zgryzu. Przeczytaj! 

Czy aparat ruchomy wyprostuje zęby? Efekty stosowania

I tak, i nie. Niestety, aparaty ruchome są skuteczne tylko w przypadku niewielkich wad zgryzu. Najczęściej stosuje się je u dzieci, ale w przypadku drobnych problemów z zębami również dorośli mogą skorzystać z tego typu leczenia. W sytuacjach, gdzie zęby wymagają obrócenia lub innego typu silnych przemieszczeń, dentysta zaproponuje Ci tylko aparat stały. 

Pierwsze efekty noszenia aparatu ruchomego można zauważyć już po około 2 miesiącach. Stosowanie go może prowadzić do stopniowego prostowania się zębów oraz poprawy estetyki uśmiechu. Ponadto aparaty ruchome mogą pomóc w poszerzeniu lub zwężeniu łuku zębowego, wychyleniu zębów, przesunięciu ich wzdłuż łuku zębowego czy korygowaniu ustawienia szczęki i żuchwy. 

Od czego zależy skuteczność aparatu ruchomego?

Skuteczność aparatu ruchomego zależy od kilku kluczowych czynników. Regularność i sumienność noszenia aparatu jest jednym z nich. Aby leczenie było skuteczne, aparat powinien być noszony zgodnie z zaleceniami ortodonty, zazwyczaj przez co najmniej 12-14 godzin dziennie.
Zakładanie go tylko na noc nie przyniesie upragnionych efektów. Tak naprawdę, powinno się go ściągać tylko wtedy, gdy jest taka konieczność – np. do jedzenia oraz przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.

Dodatkowo należy pamiętać o regularnym rozkręcaniu aparatu ruchomego zgodnie z zaleceniami ortodonty. Bez tego nie ma mowy o efektach. Czynność tę należy wykonywać przy pomocy dołączonego kluczyka i zgodnie ze wskazaniem strzałki znajdującej się na aparacie.  

Ostatnim ważnym aspektem są regularne kontrole u ortodonty. Są one niezbędne do monitorowania postępów leczenia i wprowadzania ewentualnych korekt. Pomagają także w szybkim reagowaniu na wszelkie problemy oraz niedogodności związane z noszeniem aparatu.


Zastosowanie aparatów ruchomych 

Aparaty ruchome są skuteczne w leczeniu niewielkich wad zgryzu, takich jak drobne przemieszczenia zębów czy wąskie łuki zębowe. Najczęściej stosuje się je u dzieci i młodzieży, których szczęki są jeszcze w fazie wzrostu, co sprzyja lepszym efektom. Leczenie wad zgryzu u dzieci najlepiej rozpocząć przed okresem dojrzewania, w wieku 4-12 lat. 

U dorosłych zaleca się aparaty stałe, ponieważ ruchome są mniej efektywne, między innymi ze względu na zakończony wzrost kości. Mogą być tylko dodatkiem przed lub po leczeniu ortodontycznym, ale ich zastosowanie u dorosłych rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. 

Wady i ograniczenia aparatów ruchomych 

Aparaty ruchome, pomimo swoich zalet, mają również pewne wady. Nie są odpowiednie do leczenia poważniejszych wad zgryzu, takich jak duże przemieszczenia zębów, korekcja wad szkieletowych czy kompleksowe korekty zgryzu. 

Ze względu na ograniczone siły, jakie mogą wywierać na zęby oraz krótszy czas noszenia, ich działanie jest często wolniejsze i mniej efektywne w porównaniu do stałych aparatów ortodontycznych. Ponadto wymagają dyscypliny i regularności ze strony pacjenta, co może być trudne do utrzymania, szczególnie u dzieci i młodzieży.

Czy aparat ruchomy jest skuteczny? Podsumowanie 

To, czy warto nosić aparat ruchomy, zależy od indywidualnych potrzeb ortodontycznych pacjenta. Dla dzieci i młodzieży, szczególnie przed okresem dojrzewania, aparaty ruchome mogą być skutecznym narzędziem w korekcji niewielkich wad zgryzu. Jednakże dla dorosłych, których kości szczękowe są już ukształtowane, aparaty stałe są zazwyczaj bardziej efektywne. 

Aby dowiedzieć się, czy aparat ruchomy będzie odpowiedni dla Ciebie, skontaktuj się z ortodontą. Specjalista oceni, czego potrzebujesz i co będzie najskuteczniejsze w Twoim przypadku.