Wiertła stomatologiczne używane w codziennej pracy każdego dentysty. Służą do różnych zabiegów stomatologicznych. Wybór odpowiedniego wiertła zależy od rodzaju zabiegu, twardości tkanek zęba, a także preferencji i doświadczenia lekarza stomatologa.
W tym artykule przedstawię Ci różne wiertła stomatologiczne. Rodzaje, które tutaj poznasz na pewno nie raz, były używane w przypadku Twoich leczeń. Odkryj najważniejsze rodzaje wierteł stomatologicznych, ich zastosowanie oraz charakterystykę.
Wiertła stomatologiczne – czym tak naprawdę są?
Wiertła stomatologiczne są niezbędnymi narzędziami używanymi przez dentystów do wykonywania różnych zabiegów związanych z leczeniem zębów. Służą głównie do:
- usuwania próchnicy,
- kształtowania tkanek twardych zęba,
- uzupełniania ubytków,
- przygotowania powierzchni zęba np. do koron czy mostów,
- leczenia kanałowego,
- usuwania miazgi.
Wiertła są także używane w chirurgii stomatologicznej. Używane są do cięcia kości oraz przygotowania miejsca pod implant. Niektóre z nich także wygładzają i polerują powierzchnię zęba. Jeśli chcesz wyposażyć gabinet w tego rodzaju sprzęt wysokiej klasy, odwiedź https://tech-dent.pl/category/stomatologia-wiertla-jota i zapoznaj się z ciekawymi propozycjami.
Wiertła stomatologiczne – rodzaje
1. Wiertła diamentowe
Wiertła diamentowe są znane ze swojej niezwykłej wytrzymałości i trwałości. Oznacza, że mogą być używane przez długi czas bez utraty swoich właściwości. Wykonane są z drobnego diamentowego pyłu. Dzięki swojej strukturze diamentowe wiertła radzą sobie skutecznie z najtwardszymi materiałami.
Ich głównym zadaniem jest usuwanie twardych tkanek, takich jak szkliwo i zębina. Są niezastąpione podczas przygotowywania zębów do założenia koron czy mostów. Sprawdzają się także podczas modelowania i kształtowania wypełnień – kompozytowych i porcelanowych.
Wiertła diamentowe a stopień ziarnistości
Dostępność wierteł diamentowych w różnych kształtach i ziarnistościach umożliwia precyzyjne dopasowanie narzędzia do zabiegu. Może podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym zobaczyłeś, że na wiertłach są różnego rodzaju kolory. To właśnie one oznaczają stopień ziarnistości. Oznacza wielkość pojedynczego ziarna diamentu na wiertle.
- czarny – gruboziarnisty
- zielony – ziarnisty
- niebieski – średnioziarnisty
- czerwony – wygładzający
- biały – bardzo wygładzający
2. Wiertło węglikowe
Wiertła węglikowe wykonane z węglika wolframu, charakteryzują się bardzo wysoką twardością i odpornością na zużycie. Dlatego też można je używać przez długi czas.
Wiertła węglikowe są idealne do usuwania starych wypełnień. Co więcej, używane są także do kształtowania i modelowania tkanek twardych zęba. Dostępność w wielu kształtach i rozmiarach pozwala na ich szerokie zastosowanie w różnych zabiegach stomatologicznych.
3. Wiertła stalowe
Wiertła stalowe są wykorzystywane w stomatologii już od dawna. Cieszą się dalej duży popularnością. Wykorzystuje się je m.in. do pozbycia się próchnicy, opracowywania powierzchni zębów, a także do przygotowania ich do dalszych zabiegów.
Choć wiertła stalowe mają mniejszą trwałość w porównaniu do wierteł diamentowych i węglikowych, są idealne do zabiegów wymagających mniejszej precyzji. Ich dużym plusem jest to, że nie ulegają tak szybko przegrzaniu, w przeciwieństwie do diamentowych czy węglikowych.
Jakie jeszcze wiertła można zobaczyć w gabinecie stomatologicznym ?
Wcześniej wymienione rodzaje wierteł stomatologicznych znajdziesz w każdym gabinecie. Jednak na tym nie koniec. W wyposażeniu muszą znaleźć się wiertła do bardziej skomplikowanych i ważnych zabiegów. Jakie?
- wiertła chirurgiczne – są stosowane w bardziej zaawansowanych zabiegach stomatologicznych. Są używane do otwierania kości przed założeniem implantów oraz usuwania torbieli i innych zmian. Są wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów.
- wiertła endodontyczne – są specjalnie zaprojektowane do leczenia kanałowego. Specjalna konstrukcja wierteł endodontycznych umożliwia usunięcie kanału i przygotowanie do zabiegu. Są wykonane z materiałów, które są odporne na załamania.
- wiertła polerujące – do wykończenia i polerowania powierzchni wypełnień, koron, mostów oraz innych wypełnień.
To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieje, że teraz już wiesz, jakie rodzaje wierteł stomatologicznych można znaleźć w gabinecie dentystycznym. Ich zróżnicowanie pozwala na precyzyjne dostosowanie narzędzia do konkretnych zabiegów.