haft komputerowy wykonują profesjonalne maszyny - hafciarki

Kolorowe ilustracje coraz bardziej wzbudzają nasze zainteresowanie. Nadruk stanowi bardzo istotny element mody. Chcemy być wyjątkowi i niepowtarzalni. Przy użyciu najnowszej technologii i wysokiej jakości tkaniny możemy wykonać indywidualny projekt od ręki. Od finalnego efektu dzieli nas zaledwie kilka kroków. Najważniejszym z nim jest dobór odpowiedniej metody znakowania. Jeśli chcesz zyskać wytrzymałe nadruki na koszulkach, ręcznikach czy czapkach, postaw na haft komputerowy. Sprawdź, jakie są możliwości tej techniki!

Jak powstaje haft komputerowy?

Haft komputerowy to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod znakowania odzieży. Spośród innych wyróżnia ją fakt, że do znakowania używa się nici. Tę pracę wykonują automatyczne maszyny nazywane hafciarkami. Są sterowane komputerowo, działają na podstawie wgrywanego programu, który przenosi rysunek na materiał.

W ten sposób powstaje wypukły wzór, który łatwo wyczuć na powierzchni ubrań. Maszyny do haftowania mogą korzystać z różnych kolorów nici. Istotny jest też dobór ich rodzaju. Oprócz klasycznych nici bawełnianych oraz poliestrowych można bowiem haftować między innymi neonowymi, odblaskowymi czy metalizowanymi.

Dlaczego warto postawić na haft komputerowy?

Popularność haftu komputerowego ma kilka przyczyn. Jedną z najważniejszych jest wytrzymałość haftowanych elementów. Wzory z nici nie ścierają się ani nie tracą koloru. Mimo upływu lat będą prezentować się idealnie. Nie ucierpią na skutek prania – można je czyścić nawet w wodzie o temperaturze 90 stopni. Haftowane ubrania można wygodnie pielęgnować, wzory nadają się bowiem do prasowania.

Elegancja i uniwersalność

Kolejnym ważnym atutem haftu komputerowego jest jego wygląd. To zdecydowanie najbardziej elegancka metoda znakowania. Ubrania, które ozdobi się haftem, zyskują prestiżowy wygląd. Z powodzeniem można wykorzystać więc tę technikę na ubraniach biznesowych klasy premium, takich jak koszule czy marynarki.

Jednocześnie jednak haft komputerowy często pojawia się na przykład na ubraniach roboczych. Ta technika jest bowiem bardzo uniwersalna. W przypadku odzieży roboczej ceni się jej trwałość, na koszulach elegancję. Przede wszystkim jednak można nią znakować różne rodzaje materiałów – i te naturalne, jak bawełna, i te syntetyczne, jak poliester. Haft komputerowy sprawdzi się także na materiałach, na których inne techniki nie dają sobie rady – na przykład na polarach.

Cena, która maleje

Znakowanie haftem często bywa również bardzo korzystne pod kątem finansowym. Mimo że ustawienie odpowiedniego programu na hafciarce zajmuje sporo czasu, kiedy już znakowanie się rozpocznie, koszty spadają z każdą kolejną sztuką odzieży. Im więcej ubrań chcesz ozdobić, tym koszt jednostkowy haftu komputerowego jest niższy. To metoda, która zdecydowanie opłaca się przy dużych zamówieniach.

Czy znakowanie haftem komputerowym ma jakieś ograniczenia?

Są jednak sytuacje, w których nie warto stawiać na haft komputerowy. Pierwsza to niewielkie zamówienia pojedynczych ubrań, gdy haftowanie nie jest zbyt opłacalne. Ta technika nie nadaje się też do bardzo skomplikowanych wzorów z niewielkimi elementami. Nie sprawdzi się na najcieńszych tkaninach. Hafciarki korzystają z wielu kolorów, ale na jednym wzorze mogą umieścić maksymalnie 10 barw.

Konkurenci haftu komputerowego – alternatywne metody znakowania

Uniwersalny sitodruk

Jeśli nie haft komputerowy, to co? Często pierwszą odpowiedzią jest sitodruk. Także i on ma sporo zalet, takich jak odporność na wilgoć, promienie UV czy pranie. Taki nadruk powinien przetrwać nawet 100 wizyt w pralce. Sprawdzi się zarówno na koszulkach, jak i bluzach, jest to bardzo uniwersalna metoda.

Niestety sitodruku nie wykonamy na bluzach polarowych i kurtkach. Podobnie jak haft komputerowy wyróżnia się z kolei niską ceną przy dużych nakładach. Metoda ta szczególnie dobrze sprawdzi się wśród firm do produkcji ubrań z ich unikatowym logo.

Sublimacja dla sportowców

W przeciwieństwie do sitodruku, sublimacja sprawdzi się głównie przy produkcji koszulek sportowych. Taki nadruk jest niewyczuwalny i doskonale przewodzi powietrze, nie powodując przy tym zmian we właściwościach materiału. Sublimacja charakteryzuje się niezwykłą głębią koloru. Niestety nadruk ten może być wykonywany tylko i wyłącznie przy użyciu jasnych materiałów poliestrowych, najlepiej białych. Sublimacja sprawdzi się głównie podczas produkcji odzieży sportowej.

Folia Flex dla niewielkich nakładów

Folia Flex sprawdzi się zarówno na kurtkach, T-shirtach, jak i koszulach czy koszulkach polo. Jedynym ograniczeniem dla folii jest bluza polarowa. Nadruk ten jest bardzo wytrzymały. Sprawdzi się w przypadku prostych grafik, logotypów czy napisów. Wykonywana przy nawet niewielkich nakładach.

Podsumowanie: jakie możliwości daje haft komputerowy?

Haft komputerowy to technika znakowania, którą warto rozważyć i przy znakowaniu ubrań biznesowych, i roboczych. Jest bardzo uniwersalny, haftem można znakować materiały naturalne i syntetyczne, nawet polar.

Haftowane wzory są bardzo wytrzymałe, niestraszne im prasowanie i pranie w wysokich temperaturach. Do tego dodają znakowanym ubraniom elegancji i prestiżu. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla dużych zamówień – koszt haftu maleje przy większej liczbie znakowanych sztuk.