ładowanie akumulatora agm prostownikiem

Ładowanie akumulatora AGM rządzi się nieco innymi zasadami niż przywracanie żywotności zwykłym akumulatorom. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych reguł, ładowanie nie będzie zbyt skuteczne. A w najgorszym razie możesz nawet uszkodzić akumulator. Jak tego uniknąć? Jaki prostownik do akumulatora AGM wybrać? Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek.

Czym wyróżnia się akumulator AGM?

Skrót AGM na akumulatorze oznacza angielskie słowa Absorbent Glass Mat. To urządzenie różni się od akumulatorów kwasowych i żelowych. Jego charakterystyczne płyty wykonane z maty szklanej wchłaniają w całości płynny elektrolit. W akumulatorach AGM nie ubywa więc elektrolitu.

Takie urządzenia to większa pojemność w tym samym rozmiarze, a także wyższy poziom bezpieczeństwa. Stosuje się je między innymi w nowoczesnych samochodach, na przykład hybrydowych. Są też niezbędne w zasilaczach awaryjnych UPS.

Jaki prostownik do akumulatora AGM wybrać?

Czasami jednak nawet akumulator AGM trzeba naładować. Wskazówką może być napięcie spoczynkowe urządzenia. Można je zmierzyć multimetrem – jeśli spadło poniżej 12,5V, akumulator należy naładować.

Czy zwykłym prostownikiem można ładować AGM?

Akumulatora AGM nie należy ładować zwykłym prostownikiem. Proste urządzenia transformatorowe mogą przysporzyć AGM więcej szkody niż pożytku. Wraz z ładowaniem napięcie prądu wzrasta, tymczasem przy ładowaniu AGM najpierw potrzebne jest stałe, wysokie napięcie, a po rozgrzaniu niższe, ale również stałe.

Tradycyjne prostowniki nie kontrolują też stopnia naładowania akumulatora. Można go więc przeładować. Zwykłe akumulatory nie mają z tym problemu, ale AGM w takiej sytuacji może się uszkodzić.

Prawidłowe ładowanie akumulatora AGM

Prostownik do akumulatora AGM musi posiadać funkcję tzw. inteligentnego ładowania. Powinien automatycznie dopasowywać napięcie do procesu ładowania i stanu akumulatora. Taki prostownik automatycznie zakończy też pracę, kiedy akumulator będzie naładowany w 100 procentach.

Najlepiej do ładowania akumulatora AGM nadają się prostowniki mikroprocesorowe, które pozwalają na kontrolę procesu ładowania. Większość z nich posiada specjalne tryby do ładowania takich urządzeń.

Tak jest na przykład w prostowniku mikroprocesorowym Red Technic RTPM0079, który znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/warsztat-prostowniki-akumulatorowe. Ma dwa tryby ładowania do takich celów: 24V AGM i 12V AGM. Zapewni bezpieczne ładowanie akumulatora, który dzięki temu dłużej zachowa swoją żywotność.

Do jakiego napięcia można ładować akumulator AGM?

Akumulator AGM powinno się ładować prądem o napięciu nie wyższym niż 14,4V, i to tylko w pierwszej fazie regeneracji. Później bowiem napięcie powinno być niższe. W pełni naładowany akumulator powinien mieć napięcie o wartości 12,9V.

Jak długo ładować akumulator AGM?

Długość ładowania zależy przede wszystkim od stopnia rozładowania akumulatora. Istotna jest również jego pojemność – bardziej pojemne akumulatory ładują się dłużej. Długość ładowania zawsze zależy więc od konkretnej sytuacji, ale zwykle akumulator AGM ładuje się od 10 do 12 godzin.

Podsumowanie: jaki prostownik do akumulatora AGM sprawdzi się najlepiej?

Prawidłowe ładowanie akumulatora AGM sprawi, że będzie długo CI służył. Jaki prostownik do akumulatora AGM warto kupić? Zdecydowanie prostownik mikroprocesorowy. Powinien automatycznie kontrolować proces ładowania i z czasem obniżyć napięcie prądu ładowania. Musi to być również ładowarka, która samodzielnie wyłączy się po naładowaniu akumulatora w 100 procentach.