ubrania odblaskowe robocze

Specjalistyczny strój do pracy jest wymagany na wielu stanowiskach. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest poprawa widoczności pracownika, używa się odzieży ostrzegawczej. Musi spełniać normy, by gwarantować odpowiednią widoczność. Taką odzież dzieli się na trzy klasy związane z gwarantowanym poziomem bezpieczeństwa. Sprawdź, które ubrania odblaskowe robocze zapewnią najlepszą widoczność na drodze czy placu budowy.

Czym różnią się ubrania z odblaskami? Klasy odzieży ostrzegawczej

Ubrania robocze odblaskowe wyróżniają się spośród innych już na pierwszy rzut oka. Decydują o tym dwie cechy – obecność odblasków oraz charakterystyczny kolor. To właśnie z tymi aspektami związany jest podział odzieży ostrzegawczej na trzy klasy.

Zgodnie z przepisami, ubrania odblaskowe składają się z trzech części. To materiał odblaskowy, materiał tła oraz tak zwany materiał w wykonaniu połączonym. Tło może mieć kolor żółty, czerwony, a także pomarańczowo-czerwony. Klasy odzieży ostrzegawczej różnią się powierzchnią poszczególnych elementów. Podstawową ochronę zapewnia odzież klasy pierwszej, najlepszą widoczność gwarantują ubrania klasy trzeciej.

Zgodnie z normą PN-EN ISO 20471, ubrania odblaskowe robocze powinny zawierać co najmniej:

  • klasa pierwsza: 0,10 m2 odblasków, 0,14 m2 tła, 0,20 m2 materiału w wykonaniu połączonym,
  • klasa druga: 0,13 m2 odblasków, 0,50 m2 tła,
  • klasa trzecia: 0,20 m2 odblasków, 0,80 m2 tła.

Ważne jest również rozmieszczenie materiału fluorescencyjnego tła. Powinno był rozłożone równomiernie na całej powierzchni ubrania. W odpowiednie ramy muszą być ujęte także odblaski. Powinny znajdować się na odzieży w formie taśmy o szerokości co najmniej 50 milimetrów.

Jak wybrać ubrania odblaskowe robocze o najlepszej widoczności?

Nie wszystkie ubrania odblaskowe można jednak zaliczyć do klasy trzeciej, nawet jeśli w pełni pokrywa je fluorescencyjny kolor i odblaski. Te, które zapewniają najlepszą widoczność, muszą spełniać dodatkowe wymagania.

Strój roboczy na budowie, dla drogowców czy operatorów maszyn, musi bowiem składać się z co najmniej jednego ubrania, które okrywa tułów wokół całego obwodu. Do tego trzeba dodać długie rękawy lub nogawki pełnej długości. Zgodnie z normami, na nogawkach i rękawach muszą znaleźć się dwie poziome taśmy odblaskowe.

Co w praktyce oznaczają takie wymagania? By zapewnić pracownikom najwyższy poziom ochrony, potrzebna będzie bluza lub kurtka odblaskowa. W ten sposób, za jednym zamachem, można spełnić normy klasy trzeciej. Warunkiem jest obecność dwóch pasów odblaskowych, które w pełni okrążają tułów. Alternatywa to jedna pozioma taśma i dwie pionowe, które łączą ją przez barki.

Bardzo dobrą widoczność można zapewnić również z użyciem spodni odblaskowych. Nawet jeśli będą to jednak sięgające do piersi ogrodniczki, trzeba wówczas uzupełnić strój o ostrzegawczą koszulkę lub bluzę.

Podsumowanie: które ubrania odblaskowe gwarantują najwyższy stopień bezpieczeństwa?

Ubrania odblaskowe robocze powinny spełniać wymagania jednej z trzech klas odzieży ostrzegawczej. Najbardziej wyśrubowane normy obowiązują ubrania klasy trzeciej – to one zapewniają najlepszą widoczność. Znajdują się na nich taśmy odblaskowe o łącznej powierzchni 0,20 m2. Towarzyszy im fluorescencyjne tło o powierzchni co najmniej 0,80 m2.

Wymagań jest więcej – strój klasy trzeciej musi w pełni opasywać tułów i posiadać długie rękawy lub nogawki, z dwoma poziomymi taśmami odblaskowymi. W pełni takie normy spełniają samodzielnie tylko bluzy i kurtki ostrzegawcze. Podobny poziom widoczności gwarantuje też zestaw spodni i koszulki odblaskowej.