Każdy, kto kiedykolwiek pracował na budowie, wie, że nie jest to łatwy kawałek chleba. To właśnie w tej branży dochodzi do największej liczby wypadków w czasie pracy. Obowiązki na budowie trzeba wykonywać przez cały rok, nawet przy niepogodzie – dopiero skrajnie niesprzyjajace warunki atmosferyczne sprawiają, że budowlańcy przerywają wszelkie roboty.
Z tego powodu pracownicy na budowie muszą nie tylko posiadać odpowiedni sprzęt, ale również trzeba ich wyposażyć w profesjonalne, dedykowane ubrania. Ważnym elementem stroju budowlańca są kurtki odblaskowe robocze. Na wielu stanowiskach ich używanie jest wymagane przez przepisy. W chłodniejszych miesiącach warto, by dla własnego bezpieczeństwa i komfortu nosili je wszyscy budowlańcy.
Jak jednak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Kurtki odblaskowe – dla kogo będą obowiązkowe?
Zacznijmy od tego, kiedy ubrania odblaskowe są obowiązkowe. Przepisy klasyfikują kurtki z odblaskami jako odzież ochronną, która ma chronić pracowników przed ryzykiem utraty zdrowia lub życia. Stanowisk, na których zakładanie ubrań odblaskowych jest konieczne, nie brakuje na placu budowy.
Pracownik ma obowiązek pracy w odzież ostrzegawczej w miejscach, w których zagrożeniem jest zahaczenie o wystający element konstrukcyjny. To dość powszechny rodzaj ryzyka na placu budowy. Ponadto ubrania odblaskowe muszą zakładać operatorzy tzw. ciężkiego sprzętu, czyli choćby dźwigów, walców czy innych podobnych maszyn budowlanych.
Do tego podobne wymogi obowiązują osoby pracujące w pobliżu takich maszyn, a także wszelkich pojazdów. Szczególnie uważać muszą pracownicy na budowach w pobliżu pasa drogowego, którzy powinni zakładać ubrania o maksymalnie podwyższonej widzialności.
Kurtki na budowę – jakie normy powinny spełniać?
Kurtki odblaskowe na budowę muszą więc spełniać dwa rodzaje norm. Z jednej strony są to przepisy BHP dotyczące ubrań ostrzegawczych, z drugiej odzieży do pracy w niskich temperaturach. W końcu po kurtki sięga się dopiero wówczas, gdy temperatura spada.
Wymagania dla kurtek ostrzegawczych – odblaski i widzialność
Odzież ostrzegawczą określa norma EN ISO 20471. Dzieli ona kurtki odblaskowe i inne podobne ubrania na trzy klasy, w których pierwsza oznacza najniższy, a trzecia najwyższy poziom ochrony. W przypadku odzieży na budowę najlepiej skupić się na ubraniach klasy trzeciej.
Kurtka ostrzegawcza zgodna z tymi wytycznymi powinna posiadać odblaski o łącznej powierzchni 0,2 m kwadratowego. Odblaski powinny być umieszczone w formie taśmy o łącznej długości czterech metrów. Dodatkowo ważny jest materiał tła o wysokiej widoczności – tutaj minimalna powierzchnia to 0,8 m kwadr. Może być w kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowo-czerwonym. Kurtka klasy trzeciej musi okrywać cały tułów i posiadać długie rękawy.
Wymagania dla kurtek odblaskowych – ochrona przed zimnem
Przy przepisach dotyczących kurtek odblaskowych przeznaczonych do pracy w niskich temperaturach kluczowe są dwie normy. Pierwsza to EN 342. To ubrania, które pozwalają na pracę w temperaturze do pięciu stopni Celsjusza poniżej zera. Takie normy zazwyczaj spełniają cieńsze kurtki na budowę.
Jeśli kurtki odblaskowe mają nadawać się również do pracy w niższych temperaturach, muszą spełniać normę EN 14058. W tym przypadku mowa o kompleksowej ochronie i kurtkach, które równocześnie muszą chronić przed wilgocią oraz zimnem.
Przy zakupie kurtki ostrzegawczej na budowę należy więc zwrócić uwagę na wszystkie wymienione normy. Tylko ubrania, na których zaznaczono, że spełniają te wymagania, zapewnią pracownikowi komfort i bezpieczeństwo. A także uchronią pracodawcę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami w czasie inspekcji. Jeśli w ofercie sklepu nie ma żadnych informacji o normach dotyczących kurtek, lepiej odpuścić zakup i poszukać profesjonalnych ubrań z gwarancją odpowiedniej jakości.
Kurtki odblaskowe robocze na budowę – najważniejsze rodzaje
Nie oznacza to jednak wcale, że wybór kurtek odblaskowych na budowę należy uważać za ograniczony. Wręcz przeciwnie – w profesjonalnych sklepach z odzieżą ochronną i roboczą można znaleźć wiele modeli kurtek o różnych fasonach i kolorach, wykonanych z odmiennych materiałów. Jedne idealnie nadają się na prace budowlane zimą, inne lepiej sprawdzą się w nieco cieplejszych okresach.
Kurtki odblaskowe długie – co je wyróżnia?
Długie kurtki ostrzegawcze zapewniają największą ochronę przez zimnem i mrozem. Określenie “długa” w tym przypadku oznacza, że kurtki sięgają często do połowy ud, okrywając nie tylko tułów, ale i kilkanaście centymetrów ciała poniżej pasa.
Kurtki odblaskowe długie są wykonywane zarówno w fasonach przeznaczonych dla mężczyzn, jak i kobiet. Damskie modele mają nieco bardziej dopasowany strój i zwykle można je regulować na poziomie pasa.
Kurtki ostrzegawcze typu bomber – czym się charakteryzują?
Kurtki typu bomber wywodzą się od popularnych zwłaszcza kilka dekad temu “pilotek”. To ubrania o militarnym rodowodzie. Wywodzą się z kurtek, w jakich walczyli wojskowi lotnicy w czasie wojen światowych. Z czasem takie kurtki wkroczyły do mody streetwearowej, fason przyjął się również wśród ubrań roboczych.
Odblaskowe kurtki typu bomber to zwarte ubrania, które pozostawiają większą swobodę ruchu niż długie okrycia. Sięgają do pasa, ich dół zwykle jest zakończony ściągaczem. Są dostępne w wersjach z kapturem lub bez, to samo dotyczy ocieplenia. Wyróżniają się zwykle wyraźną obecnością napów i zatrzasków.
Kurtki wiatrówki na budowę
Wśród odblaskowych kurtek wyróżniamy również lekkie modele w typie wiatrówki. Nie posiadają ocieplenia, ale dzięki odpowiedniemu kolorowi oraz obecności odblasków można w nich pracować na placu budowy. Co prawda nie zapewnią zbyt wiele ciepła w czasie mrozów, ale w cieplejsze dni dobrze wytłumią wiatr. Ciekawe modele takich kurtek znajdziesz na https://www.przewodnik-budowlany.com.pl/kurtki-odblaskowe-meskie-ktore-najlepiej-sprawdza-sie-przy-pracach-outdoorowych.
Polary robocze odblaskowe na budowę
Ostatnim rodzajem kurtek, a może bardziej wierzchnich okryć na budowę, są polary ostrzegawcze. Podobnie jak w przypadku kurtek, nie brakuje bowiem modeli w jaskrawych kolorach wyposażonych w odblaski.
Od klasycznych kurtek polary różnią się przede wszystkim materiałem wykonania. Szyje się je z syntetycznej dzianiny, która powstała na podobieństwo futra niedźwiedzi polarnych. Dobrze izoluje organizm, zatrzymuje także podstawową wilgoć. Przy okazji polary są bardzo wygodne i przyjemne w dotyku, choć gdy temperatura spada poniżej zera raczej nie pomogą.
Kurtki odblaskowe robocze – jaki model wybrać na wiosnę i jesień?
Kiedy znamy już charakterystykę poszczególnych rodzajów kurtek odblaskowych, możemy łatwiej dobrać odpowiedni model dla konkretnego pracownika. Najważniejsza jest pora roku i towarzysząca jej pogoda. Co do zasady, kurtki odblaskowe dla operatora dźwigu i murarza pracującego nieopodal nie będą się bowiem różnić – trzeba je raczej dostosować do warunków atmosferycznych.
Wiosną i jesienią sprawdzają się lżejsze kurtki robocze oraz polary. Te ostatnie warto wykorzystywać zwłaszcza wtedy, gdy przyroda budzi się do życia po zimie. Są idealne na chłodne ranki.
Jesienią dobrze spiszą się natomiast ostrzegawcze wiatrówki. O tej porze roku koniecznie trzeba postawić na kurtki odblaskowe przeciwdeszczowe, bo mgły i częste opady wcześniej czy później doprowadzą do przemoknięcia polaru czy zwykłej kurtki. Jeśli wybieramy jesienią kurtki typu bomber, rozpatrujmy jedynie modele z kapturem. Ochronę przed deszczem dają ubrania z poliestru powlekane poliuretanem. Szukajmy więc kurtek z oznaczeniem “powłoka PU”.
Jaka kurtka ostrzegawcza sprawdzi się zimą na budowie?
W zimie nieprzemakalność będzie mieć równie duże znaczenie. W czasie łagodnych zim w ostatnich latach grudniowe czy styczniowe deszcze nie są niczym niecodziennym. Do tego dochodzą oczywiście czasami całkiem intensywne opady śniegu.
Przy temperaturach oscylujących w okolicy zera dobrze sprawdzą się kurtki typu bomber. Kiedy przychodzi do większych mrozów, zdecydowanie najlepiej sprawdzają się kurtki długie. Przy niskich temperaturach na pierwszy plan wysuwa się oczywiście ocieplenie kurtek odblaskowych na budowę.
Do wyboru mamy kurtki ocieplane na różne sposoby. Coraz większą popularnością, ze względu na atrakcyjną cenę, cieszą się kurtki odblaskowe ocieplane materiałami syntetycznymi. Ich wielkim atutem jest to, że nie tracą właściwości izolacyjnych nawet wtedy, kiedy zamokną. Do tego pozwalają na efektywne odprowadzanie potu z ciała.
Cały czas popularne są także kurtki puchowe. Puch to trwały surowiec ocieplający wykorzystywany do produkcji najbardziej wytrzymałych kurtek. Świetnie izoluje, wyróżnia się niską wagą. Problemem bywa jednak duże i szybki pochłanianie wilgoci.
W sklepach można znaleźć również kurtki odblaskowe na budowę ocieplane wełną. Ten materiał odpowiednio chroni przed zimnem nawet po zamoknięciu. Minusem jest duża waga i to, że wełny nie da się skompresować. Obfite wełniane kurtki mogą więc nieco ograniczać ruchy i utrudniać pracę na budowie, ale z pewnością zapewnią ciepło nawet w mroźny dzień.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kurtki odblaskowej na budowę?
Dla wygody i komfortu pracownika warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii związanych z ostrzegawczymi kurtkami na budowę. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Źle dopasowana kurtka ostrzegawcza będzie dla pracownika utrapieniem. Szczególnie warto pamiętać o kobietach pracujących na budowach. Dla nich należy wybierać ubrania damskie – panie czują się w nich znacznie lepiej niż w uniwersalnych modelach unisex.
Na budowie przydaje się również duża liczba kieszeni. Sprawdzają się do przenoszenia narzędzi, można w nich też schować na przykład czapkę, gdy na chwilę zaświeci słońce. Warto wybierać kurtki odblaskowe, które mają przynajmniej jedną kieszeń zabezpieczoną przed przemakaniem – idealnie nada się do przechowywania przy sobie planów budowy czy innych dokumentów.