Piękny uśmiech to nieodłączny element wizytówki każdego człowieka. Nie zawsze możemy jednak cieszyć się idealnie białymi zębami bez dodatkowego wsparcia stomatologicznego – szczególnie gdy mamy do czynienia z martwymi zębami. Te wpływają nie tylko na estetykę jamy ustnej, ale także mogą być źródłem dyskomfortu psychicznego. Wtedy warto zdecydować się na wybielanie zęba martwego. Na czym jednak dokładnie polega cały ten proces i jak przebiega? Sprawdź!
Czym jest i jak wygląda ząb martwy?
Zacznijmy od tego, czym jest ząb martwy. Najprościej mówiąc, jest to ząb, którego wnętrze, czyli miazga zębowa, uległa nieodwracalnemu uszkodzeniu lub zniszczeniu. Miazga to tkanka żywa składająca się z naczyń krwionośnych, nerwów i komórek odżywczych. Znajduje się wewnątrz korzenia zęba. Kiedy zostaje uszkodzona na skutek urazu, próchnicy lub infekcji, zaczyna obumierać.
Tak powstaje ząb martwy. Jego najwyraźniejszą oznaką jest zmiana koloru na szarawy, niebieskawy lub żółtawy. Może pojawić się też nadwrażliwość na gorąco lub zimno oraz ból. Czasami całość przebiega jednak bezobjawowo. Bez badania stomatologicznego nie da się więc zdiagnozować, co dokładnie dzieje się z zębem.
Dla pacjentów największym problemem jest jednak przeważnie właśnie wygląd zęba martwego. Ten może być różny w zależności od stopnia zaawansowania procesu martwicy oraz indywidualnych cech. Najczęściej taki ząb staje się stopniowo coraz ciemniejszy. Jeśli znajduje się z przodu łuku zębowego, zmiana barwy może być bardzo mocno widoczna. Wtedy większość decyduje się właśnie na wybielanie zęba martwego.
Wybielanie zęba martwego – metody na rozjaśnienie martwego uzębienia
Wybielanie zęba martwego jest procesem, który może przywrócić blask i estetykę nawet najbardziej przebarwionemu uzębieniu. Istnieje kilka metod, z których każda powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Jakie sposoby są wykorzystywane najczęściej?
Pierwszy sposób to Walking Bleaching. Polega na umieszczeniu żelu wybielającego wewnątrz zęba, a następnie zabezpieczeniu otworu za pomocą materiału tymczasowego. Środek wybielający jest pozostawiany w zębie przez okres kilku dni, podczas których pacjent może normalnie funkcjonować, czyli „chodzić” z żelem w zębie. Stąd nazwa Walking Bleaching. Po kilku dniach żel jest usuwany, a ząb jest oceniany pod kątem uzyskanego efektu. W zależności od pożądanego stopnia wybielenia proces wybielania można powtarzać.
Proces Power Bleaching polega z kolei na aplikacji wysokiego stężenia żelu wybielającego na powierzchnię zębów, a następnie aktywacji go za pomocą specjalnego światła. Światło przyspiesza proces wybielania, działając jako katalizator dla reakcji chemicznej, która rozkłada przebarwienia na zębach. W porównaniu do innych metod wybielania Power Bleaching daje szybsze i bardziej widoczne rezultaty. Ze względu na wysokie stężenie używanych substancji wybielających, może być jednak bardziej inwazyjna i wymagać uważnej kontroli stomatologicznej.
Co ciekawe, wybielanie zębów martwych może też wiązać się niekonieczne z rozjaśnianiem uzębienia. Przebarwienia można bowiem ukryć chociażby pod licówkami. Dzięki temu ząb wygląda lepiej, a przy okazji jest dodatkowo wzmacniany. Dzięki temu staje się mniej kruchy.
Jak przebiega proces wybielania martwych zębów?
Proces wybielania martwego zęba od wewnątrz nie jest zbyt skomplikowany. W pierwszej kolejności należy jednak wykonać RTG. Dzięki temu stomatolog będzie w stanie określić, czy ząb jest odpowiednio wyczyszczony. Jeśli nie, konieczne okaże się leczenie kanałowe. Z jego pomocą zostanie dokładnie usunięta martwa tkanka.
Gdy ząb jest już odpowiednio przygotowany, odpowiednim materiałem kompozytowym lub cementowym należy zabezpieczyć korzeń. Nie może przedostać się do niego preparat wybielający. Następnie w komorze umieszcza się środek rozjaśniający. W przypadku wybielania Walking Bleaching preparat zostaje w komorze na kilka dni. Następnie wymieniany jest 2-3 razy, aż ząb zyska preferowany kolor. Po 7-14 dniach od ostatniego zabiegu uzębienie wypełniane jest kompozytem i gotowe!
Technika Power Bleaching jest z kolei podobna do klasycznego wybielania zębów. Do wnętrza zęba aplikowany jest środek wybielający, który później poddaje się działaniu światła. Po zakończeniu zabiegu zęba należy wypełnić.
Czy są przeciwwskazania do wykonania takich zabiegów?
Trzeba jednak pamiętać, że wybielanie zęba martwego to zabieg, któremu nie może poddać się każdy pacjent. Istnieje szereg przeciwwskazań do jego wykonania. Jakich?
Przede wszystkim wybielanie nie jest zalecane u osób poniżej 14. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób uczulonych na składniki preparatu wybielającego. Zabiegu nie wykonuje się w przypadku ubytków, próchnicy czy nieszczelnych wypełnień. Choroby przyzębia, bruksizm, palenie papierosów czy stany zapalne także wykluczają pacjenta z możliwości poddania się takiemu zabiegowi.
Ostateczną decyzję i wybór najlepszej formy leczenia podejmuje jednak zawsze lekarz stomatolog. Najlepiej więc umówić się na wizytę, by dowiedzieć się, jaki zabieg sprawdzi się w danym przypadku najlepiej.
Ile kosztuje wybielanie zębów martwych?
Koszt wybielania zębów martwych będzie zależny od wielu czynników. Rozważając taki zabieg u siebie, należy jednak liczyć się z kosztem między 100 a 300 złotych za jedną sesję. Cena dotyczy oczywiście tylko jednego zęba. Do tego dochodzi jeszcze kwota konsultacji stomatologicznej, RTG, znieczulenia oraz zamknięcia zęba materiałem kompozytowym.
Jeśli interesuje Cię wykonanie licówki na martwym zębie, koszt jednej to od 800 do nawet 2500 zł w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana.
Teraz już wiesz, na czym polega wybielanie zębów martwych oraz jakie metody są najczęściej zalecane przez specjalistów. Jeśli zmagasz się z tym problemem, koniecznie umów się na konsultację i zawalcz o swój piękny zdrowy biały uśmiech.