Dziś można ją kupić niemal w każdej sieci sklepów odzieżowych, a często nawet w supermarkecie. Niektórzy włączają ją nawet do eleganckich stylizacji. Bluza z kapturem, bo o niej mowa, przede wszystkim jest jednak wygodnym ubraniem, które ma dziś w swojej szafie niemal każdy.
Nie zawsze jednak tak było. Historia bluzy z kapturem – a przynajmniej samych kapturów – sięga trzech tysięcy lat i jest bardzo burzliwa. Przeszła drogę od stroju mnichów do ubioru kojarzonego z przestępcami, by dopiero niedawno stać się pełnoprawnym elementem powszechnej garderoby.
Bluza z kapturem – od starożytności do współczesności
Pierwsze “prototypy” bluzy z kapturem można dostrzec na obrazach i rysunkach ze starożytnej Grecji oraz Rzymu. W płaszczu z kapturem często przedstawiani byli wędrowcy oraz żebracy. To właśnie w takim przebraniu, z kapturem na głowie, mityczny Odyseusz zakradł się do strzeżonej przez obrońców Troi. Według szacunków badaczy wojna, którą Homer później opisał w Iliadzie, miała miejsce ponad tysiąc lat przed naszą erą.
Kaptur miał jednak swoje miejsce również w kolejnych epokach. W średniowieczu kojarzył się zarówno z boskimi sługami, jak i śmiercią. Szaty z kapturem nosili mnisi z wielu zakonów.
Zresztą właśnie określenie ich kapturów, czyli “hood”, dało początek współczesnej, angielskiej nazwie “hoodie”, którą określa się bluzy z kapturem. Nie trzeba tutaj dodawać, że w związku z tym wśród ówczesnych użytkowników tego stroju był również legendarny Robin Hood.
W drodze na śmierć i na schadzkę
Ze specyficznego, dużego kaptura korzystały również postaci cieszące się nieco gorszą sławą. Kaptur towarzyszył wyobrażeniom Śmierci, którą przedstawiano jako tzw. Kostuchę z kapturem i kosą. Jej wizerunek najpewniej wywodzi się od postaci katów, którzy używali specyficznych, wysokich kapturów zakrywających twarz.
Również później, już po epoce średniowiecza, kaptury nie wyszły z mody. I nadal służyły przede wszystkim do ukrywania twarzy. W XVI czy XVII wieku często w ubraniach na kształt luźnej bluzy z kapturem podróżowały osoby, które chciały zachować anonimowość. Wśród nich bywali na przykład kochankowie udający się na potajemną schadzkę.
Więcej ciekawostek związanych z modą, ale nie tylko, znajdziesz na facebookowym fanpage’u “Lubię” na https://www.facebook.com/Lubi%C4%99-108398897191903/.
Pierwsze współczesne bluzy z kapturem
Kaptur i ubrania, którym towarzyszył, ewoluowały. Pierwszy raz w formie, którą znamy współcześnie, pojawiły się w latach 30. XX wieku. Wówczas wywodząca się z Nowego Jorku firma Knitting Company, dziś znana jako Champions Product, postanowiła połączyć kaptur z wygodną bluzą z bawełnianego dżerseju.
Na początku korzystali z niej przede wszystkim robotnicy. Ogrzewała pracowników fabryk mrożonek, a także wszystkich, którzy musieli wykonywać swoje obowiązki w niskiej temperaturze. Zapewniała ciepło, jednocześnie nie krępowała jednak ruchów, jak klasyczne kurtki.
Bluza z kapturem dość szybko trafiła również do szkół, stając się częścią amerykańskiego wizerunku ucznia i studenta. W tym przypadku dużą rolę odgrywał nadruk na bluzach – na ubraniach pojawiały się emblematy college’u czy uniwersytetu. To pomagało budować wspólnotę, ale i podkreślać swoją tożsamość.
Bluza z kapturem na ulicy
Bluzy z kapturem dość szybko zostały docenione również przez sportowców. Dużą popularność przynieśli im na przykład bokserzy, którzy zaczęli wychodzić na ring w takich ubraniach. Sportowcy doceniali, że taki strój pomaga im utrzymać odpowiednią temperaturę rozgrzanych wcześniej mięśni przed rozpoczęciem walki czy meczu.
Wkrótce bluza z kapturem wyszła również na ulice. Zyskała tam jednak raczej ponurą sławę. Stała się bowiem ulubionym ubiorem zbuntowanej młodzieży, zwłaszcza czarnoskórej. W tym czasie znów zmieniło się jej przeznaczenie – zaczęli jej używać ci, którzy nie chcieli, by ich rozpoznano. W bluzy z kapturem zasłaniające głowę ubierali się często pospolici przestępcy.
Bluza w końcu weszła jednak także do kultury. Na początku do mniej poważanych jej odłamów – początkującego nurtu rapu i hip-hopu, uważanego za “uliczną” muzykę. Bluzy z kapturem doceniały także osoby związane z breakdance’em oraz skejtowcy. Z czasem, gdy te nurty zaczęły przebijać się do mainstreamu, również i bluzy z kapturem stały się niezwykle popularne. Ciekawe modele można znaleźć na https://www.printsc.pl/.
Bluza z kapturem – współczesne stylizacje z jej udziałem
Na początku XXI wieku bluza z kapturem stała się więc ubiorem, po który chętnie sięgali zwłaszcza młodzi ludzie. Trafiła do szkół na całym świecie, z czasem zyskując coraz mocniejszą pozycję.
Dużą rolę we wzmacnianiu wizerunku bluzy z kapturem odegrał Mark Zuckerberg, czyli twórca Facebooka. Zerwał bowiem z kanonem stroju eleganckiego biznesmena. Publicznie pokazuje się często właśnie w bluzie z kapturem, pokazując, że nawet ludzie z pierwszych stron gazet stawiają na taki strój.
Dziś wiele osób idzie w jego ślady. Do tego pojawiają się różne warianty bluz z kapturem. Niektórym bliżej do klasycznych swetrów i wpisuje się je nawet w eleganckie stylizacje. Wygląda na to, że bluza z kapturem jeszcze nigdy w dziejach nie była tak doceniana, jak obecnie.