bieganie wpływ na zdrowie psychiczne

Na pewno słyszałeś wiele razy, że bieganie uskrzydla – jest w tym wiele prawdy! Regularne treningi faktycznie pomagają wzbić się w chmury. Gdy wskoczysz w biegowe buty Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne wejdzie na tak wysoki poziom, jak nigdy dotąd! Bieganie – wpływ na zdrowie jest nie do przecenienia i bardzo chętnie Ci go przedstawimy – przeczytaj!

Bieganie – wpływ na zdrowie serca

Kiedy uprawiasz aktywność fizyczną, Twoje mięśnie potrzebują zwiększonego dopływu tlenu. Tlen jest transportowany przez krew, a a przez serce. Musi ono pracować na wyższych obrotach niż gdy wypoczywasz przed telewizorem.

Serce to mięsień, a mięśnie uwielbiają być trenowane. Bieganie zmuszające je do cięższej pracy na dłuższą metę powoduje zwiększenie możliwości układu krwionośnego. Efektem jest poprawa wydolności nie tylko na treningach, ale także podczas codziennego ruchu. Serce nie zapomina bowiem, że zacząłeś od niego więcej wymagać!

pulsometr do biegania praca serca
Biegacze chętnie korzystają z pulsometrów – czarno na białym widzą, jak pracuje ich serce podczas biegu!

Udowodniono, że biegowe treningi zapobiegają chorobom takim jak miażdżyca, choroba wieńcowa i cukrzyca, oraz pomagają w ,,zbiciu” poziomu złego cholesterolu. Na dokładkę, bieganie pomaga zmniejszyć tętno spoczynkowe i wyregulować ciśnienie krwi.

Należysz do ludzi, którzy próby biegania przypłacili tylko kolką, bólem łydek i paleniem w gardle? W takim razie przyda Ci się dawka wiedzy na temat tego, jak biegać – sprawdź portal S_Biegacza, a tym razem trening biegowy pójdzie tak, jak powinien: https://sbiegacza.pl/!

Bieganie – wpływ na zdrowie płuc

Podobnie jak serca, podczas biegu intensywniej pracują też płuca. Mają niezwykle istone zadanie – zorganizowanie dodatkowych dostaw tlenu.

Podczas treningu oddychasz głębiej, a płuca uczą się pobierania tlenu na nowo. Zwiększają swoją pojemność i uaktywniają większą ilość pęcherzyków płucnych, niż w spokojnych sytuacjach.

To przekłada się na zwiększony poziom energii także po skończonym biegu – ciało podczas aktywności doskonali wydajne gospodarowanie tlenem. Z tej nauki korzysta również, gdy wchodzisz po schodach na czwarte piętro! Koniec z zadyszką!

Bieganie – wpływ na mózg

Twój mózg też biega! Zwiększone dotlenienie przekłada się na poprawę pamięci i koncentracji, nie do przecenienia szczególnie u osób w starszym wieku. Osoby, które regularnie zabierają mózg na trening na świeżym powietrzu są mniej zagrożone chorobami neurodegeneracyjnymi.

Jak bieganie wpływa na organizm? Możesz dać mózgowi dodatkowy bodziec w postaci pięknych widoków na trasie oraz technik medytacyjnych. Podczas treningów biegaczom wpadają do głowy ,,złote myśli”, oddają się marzeniom i generalnie angażują mózg do pracy. To doskonała alternatywa niż bierna ,,mózgowa” rozrywka, jakiej dostarcza choćby telewizor.

poprawa pracy mózgu biegania
Najlepsze pomysły wpadają do głowy podczas biegu – nic dziwnego!

Bieganie to inwestycja w doskonałe zdrowie na przyszłość. Gdy na Twojej głowie pojawią się siwe włosy, będziesz zaskoczony różnica w funkcjonowaniu między Tobą, a znajomymi, którzy gardzili aktywnością fizyczną

Bieganie – wpływ na zdrowie kości i mięśni

Bieganie obciąża kości, ale ten fakt nie jest niczym złym. Kości zmuszone do większego wysiłku zwiększają swoją gęstość, a więc wytrzymałość na wszelkie urazy. W połączeniu z wysoką podażą wapnia i witaminy D, treningi biegowe pomagają zadbać o siłę szkieletu, która w normalnych  sytuacjach pogarsza się wraz z wiekiem.

Bieganie – wpływ na zdrowie szkieletu nie dotyczy tylko kości. Jak kości, to i mięśnie! Jak dobrze wiesz, trenowanie pomaga nabrać muskulatury i mowa tu nie tylko o treningach siłowych. Nogi, korpus, ramiona i pośladki biegacza także nabierają mocy podczas treningu. Mięśnie zmuszane do aktywności nie zanikają oraz wolniej się starzeją.

Nie obawiaj się, że bieganie da Ci sylwetkę kulturysty! Mięśnie staną się silniejsze, wyraźniejsze, ale nie ogromne, jak u Arnolda Schwarzeneggera. To tak nie działa! 

Wpływ biegania na organizm – przyjemna kontrola masy ciała

Wysportowana sylwetka nie bez powodu kojarzy się ze zdrowiem. Zachowanie prawidłowej masy ciała to podstawa świetnej kondycji organów wewnętrznych i układów odpowiedzialnych za funkcje życiowe. Treningi biegowe spalają ogromne ilości kalorii, stąd są doskonałą pomocą w utrzymaniu wagi w ryzach.

Szczupła sylwetka to prosty sposób na wsparcie serca, wątroby czy układu hormonalnego. Nie od dziś wiadomo, że masa ciała ma ogromne znaczenie w całokształcie zdrowia, a walory estetyczne schodzą w tym układzie na bardzo daleki plan.

Ile kalorii spala bieganie? Wszystko zależy od intensywności, Twoich wymiarów i podłoża. Przyjmuje się, że spokojnym tempem jest to około 500 kcal na godzinę. Jeżeli jednak biegasz intensywnie, po terenie wymagającym zwiększenia zaangażowania (piach, kamyki, wzniesienia), możesz spalić nawet dwukrotnie więcej. 

Jeżeli wpływ biegania na organizm interesuje Cię nie tylko od strony czysto zdrowotnej, musisz wiedzieć, że bieganie pomaga zachować piękną skórę. Lepsze ukrwienie, dotlenienie (dzięki pracy serca i płuc) umożliwia wypracowanie jędrnego ciała, z czym byłby problem przy odchudzaniu bez aktywności fizycznej.

bieganie odchudzanie duży brzuch
Chcesz trochę zrzucić? Bieganie na odchudzanie to świetny pomysł!

Dzięki bieganiu twoja sylwetka będzie w tak dobrej kondycji, jak nigdy wcześniej. Mocniejsze mięśnie uwidocznią się gdy spalisz tkankę tłuszczową. Jeżeli potraktujesz sport jako przyjemną rozrywkę, nawet nie zauważysz, że chudniesz – zauważy to jednak Twoje otoczenie.

Wpływ biegania na zdrowie psychiczne

Mówiąc o tym jak bieganie wpływa na zdrowie, nie można pominąć kwestii duchowych. Bieganie bez wątpienia uskrzydla duszę!

Czy słyszałeś kiedyś o ,,haju biegacza”? Nie bez powodu nazwa tego zjawiska nawiązuje do narkotycznych stanów. W przeciwieństwie do nich, jest ono jednak bardzo korzystne! 

Gdy biegniesz, czujesz że żyjesz, a Twój poziom energii wzrasta. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakim cudem biegacze mają siłę na trening po całym dniu pracy… Niekoniecznie mają – dostają ją ruszając w trasę!

Za wszystkim stoją hormony szczęścia. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego mózg produkuje endorfiny. Te poprawiają humor i dodają sił fizycznych oraz psychicznych. W połączeniu lepszym dotlenieniem organizmu uzyskujesz niewyczerpane pokłady siły – tak właśnie zaprojektowała nas ewolucja.

jak bieganie wpływa na organizm poprawa nastroju
Gdy biegniesz… stres ucieka!

Bieganie redukuje poziom stresu dzięki zwiększaniu ilości hormonów szczęścia. Endorfiny fenomenalnie niwelują destrukcyjne działanie kortyzolu. Jeżeli trening będzie odbywał się w spokojnym terenie, w śpiewie ptaków i pięknie krajobrazu, walory antystresowe biegania jeszcze wzrosną.

Wpływ biegania na organizm – a co z kolanami i kręgosłupem?

Kolana biegacza – stary mit mówi, że bieganie kompletnie rujnuje kondycję stawów i prowadzi prosto do zwyrodnień kolan. Lekarze bezwzględnie obalili to twierdzenie. Biegające osoby, które dbają o technikę wcale nie mają zwiększonej skłonności do zapadania na choroby zwyrodnieniowe.

buty do biegania z amortyzacją
Dobre buty do biegania i Twoim kolanom nic nie grozi!

Podobnie jest z kręgosłupem – klucz to prosta postawa i buty z amortyzacją. Wysiłek fizyczny zawsze w jakiś sposób uderza w kręgosłup – tak działa fizyka – ale bieganie wcale nie jest zabójcze dla kręgów. Wystarczy biegac mądrze.

Bieganie – wpływ na zdrowie. Kiedy może być niekorzystny?

Miej na uwadze, że bieganie nie jest zdrowe dla osób otyłych. To intensywny sport. O ile nadaje się do zrzucenia kilku zbędnych kilogramów i wysmuklenia ciała, tak do pozbycia się dużej otyłości zdecydowanie nie. Duży ciężar ciała obciąża stawy i kości, co w połączeniu z wymagająca aktywnością może skończyć się bardzo źle.

Zanim ruszysz na bieganie, powinieneś byc pewny, że Twoje serce i płuca są w doskonałej kondycji. Czynnikiem potencjalnie wykluczającym z treningów biegowych są także wady stóp i kręgosłupa, osłabienie spowodowane niedoborami, osteoporoza, kontuzje czy ciąża.

Jeżeli masz problemy zdrowotne, przed pierwszym treningiem porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może zamiast biegania specjalista zaproponuje Ci inną aktywność fizyczną lub zaleci dobór specjalnych wkładek do butów biegowych? Nie ryzykuj!

Bieganie – o co zadbać, by wyciągnąć z niego maksimum korzyści?

Bieganie – wpływ na zdrowie tego sportu jest po prostu niesamowity. Musisz jednak wiedzieć, że… nawet najzdrowsze rzeczy da się robić w niezdrowy sposób.

Żeby biegać i czerpać z tego benefity, musisz zadbać o dietę, odpoczynek oraz sprzęt – szczególną rolę grają buty do biegania. Dieta powinna zapewniać Ci zwiększoną ilość białka, a mięśnie dostawać czas na regenerację po każdym treningu. 

Co do butów – nie próbuj biegać w pierwszych-lepszych trampkach – szczególnie po twardym asfalcie! Obuwie biegowe musi amortyzować każdy krok.

Bieganie wymaga sporej, ale fascynującej i łatwej do przyswojenia wiedzy. Zgłębiaj ja dzięki blogom takim jak S_Biegacza – od pasjonatów, dla pasjonatów!

Bieganie – wpływ na zdrowie nie ogranicza się tylko do sfery fizycznej! To prawda, że regularne treningi poprawiają kondycję serca, płuc, mózgu, zwiększają siłę kości i mięśni. Poza tym jednak mają niezwykle korzystny wpływ na psychikę. Ograniczają stres oraz dodają energii – biegacze to ludzie niezwykle weseli, wyluzowani, tryskający szczęściem! Nie bez powodu – jeżeli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, koniecznie spróbuj tego sportu na własnej skórze!