suplementy dla sportowców jakie

Suplementy dla sportowców – co kryje się za tym pojęciem? Nie, nie są to sterydy anaboliczne ani inny rodzaj nielegalnego dopingu! Czyj jest nowoczesna suplementacja sportowa? Przeczytaj szczególnie jeśli lubisz aktywność fizyczną – może znajdzie się tutaj też coś dla Ciebie?

Odżywki dla sportowców – białkowe klasyki!

Mijając sklepy sportowe widzisz w ich witrynach duże opakowania z napisami WPC i WPI. To rodzaje białek serwatkowych w proszku. Są oparte właśnie na serwatce, czyli składniku pozostającym po przetwarzaniu mleka krowiego.

Białko dla sportowców ma proste zadanie – uzupełnić dietę. Zapotrzebowanie na białko u aktywnych fizycznie jest dużo większe niż u ,,kanapowców”, toteż nie zawsze da się je wypełnić w oparciu wyłącznie o dietę.

Białko w proszku niczym nie różni się od tego znajdującego się w produktach odzwierzęcych. Organizm przyswaja je tak samo. Tego typu odżywki dla sportowców rozpuszcza się w wodzie lub mleku, wykorzystuje w przepisach kulinarnych oraz tworzy na ich bazie odżywcze koktajle. Na rynku są dostępne setki smaków, spośród których każdy wybierze coś dla siebie.

odzywki dla sportowców białko
Odżywka białkowa wygląda jak… mąka!

Odmianą białka jest też kazeina. To mniej popularne białko stosowane głównie na noc. Jest doskonałym uzupełnieniem suplementacji odżywkami WPC bądź WPI. Dostępne są również odżywki oparte na wołowym mięsie, białku jaj oraz wegańskie – białka roślinne sojowe, grochowe i wiele innych.

W Sieci możesz wiele przeczytać o odżywkach białkowych. Jeżeli interesują Cię ich rodzaje oraz kulisy użytkowania, sprawdź Sport Odżywki – ten portal to gigantyczna baza wiedzy, na którym znajdziesz wszystko o suplementach.

Suplementy dla sportowców na wzrost mięśni

Suplementacja sportowa słusznie kojarzy się z siłownią. Najwięcej takich środków stosuje się dla usprawnienia wzrostu mięśni i siły. Wśród nich króluje kreatyna. 

Kreatyna to związek naturalnie znajdujący się w pokarmach oraz ciele człowieka. Jest całkowicie bezpieczny. Trenujący zwiększają jego poziom w organizmie dzięki suplementacji. To owocuje łatwiejszą budową mięśni, większym poziomem energii i poprawą regeneracji powysiłkowej. Kreatyna to dla wielu podstawa suplementacji na budowę masy mięśniowej. 

Na wzrost mięśni sportowcy stosują też kompleksy aminokwasów BCAA i EAA. Skrót pochodzi od angielskich nazw na aminokwasy niezbędne. Aminokwasy również znajdują się w pożywieniu. Nie mają nic wspólnego z dopingiem. Aktywni po prostu potrzebują ich więcej, więc dzięki suplementom ,,doładowują” swój jadłospis. 

suplementacja dla sportowców różne odżywki
Odżywki dla sportowców – wybór jest duży, ale w praktyce wcale nie biorą ich aż tyle!

BCAA zawiera tylko trzy aminokwasy – walinę, leucynę, izoleucynę – a EAA aż osiem. Decydując o wyborze trzeba się kierować swoimi dietetycznymi przyzwyczajeniami.

HMB, MSM i ZMA to z kolei bardziej specjalistyczne suplementy dla sportowców, również oparte na składnikach naturalnie występujących w ciele. Ich stosowanie nie jest tak popularne jak kreatyny, BCAA czy odżywek białkowych. Jeśli jednak zobaczysz gdzieś te tajemniczo brzmiące skróty, wiedz, że nie mają nic wspólnego ze sterydami! To legalne, bezpieczne środki.

Suplementacja dla sportowców – na nabranie masy ciała

Znasz osoby, które dużo jedzą i nie mogą przytyć? Najprawdopodobniej są ektomorfikami. Mają bardzo szybki metabolizm, przez co bardzo trudno im nabrać mięśni jak i tłuszczu. 

Z myślą o nich opracowano gainery – odżywki wysokokaloryczne, pełne węglowodanów, z niedużym udziałem białka. Dla tych, którzy z kolei bez problemu nabierają tłuszczu, ale gorzej im idzie z budową mięśni (endomorficy), są odżywki typu bulk. 

Te odżywki różnią się od białka w proszku proporcjami. Stosuje się je rzadziej niż zwykłe białko. Sięgają po nie ci, którzy mają jasny cel treningowy i mierzą się z konkretnymi problemami na drodze do niego.

Suplementy dla sportowców – na lepszy trening

Kluczem do budowy mięśni, siły i kondycji zawsze jest intensywne trenowanie. Sportowcy chętnie sięgają więc po środki czasowo i bezpiecznie zwiększające ich możliwości wysiłkowe. Należą do nich boostery tlenku azotu. Może już o nich słyszałeś – mowa o alaninie, cytrulinie, argininie, soku z buraka czy AAKG.

To kolejny rodzaj naturalnych związków obecnych w ludzkim ciele od urodzenia. Dodatkowa dawka pochodząca z suplementu ma za zadanie zwiększyć poziom tlenku azotu we krwi. Ten z kolei rozszerza naczynia krwionośne. Usprawnia przepływ życiodajnej krwi pełnej tlenu, dzięki czemu mięśnie lepiej pracują

Zwiększenie dostaw krwi powoduje pompę mięśniową – bardzo przyjemny, satysfakcjonujący efekt. Mięśnie ,,dopompowane” krwią stają się duże i twarde, a sportowiec ma pewność, że to był udany trening.

pompa mięśniowa na treningu siłowym
Napięte mięśnie z widocznymi żyłami – to pompa mięśniowa

Trenować pomagają także przedtreningówki. To pobudzające suplementy oparte z reguły na kofeinie. Mówiąc najprościej – energetyk dla zuchwałych, bo kofeiny w nich więcej niż w klasycznych napojach. Na rynku dostępne są jednak też przedtreningówki bez kofeiny, oparte na boosterach tlenku azotu.

Wielu sportowcom w trenowaniu pomaga też żeń-szeń. Dodaje energii na dłużej niż kofeina, poprawia koncentrację oraz przynosi szereg zdrowotnych benefitów.

Suplementy dla sportowców – na poziom testosteronu

Dochodzimy do suplementów ,,na hormony”. W powszechnej opinii suplementy podwyższające testosteron kojarzą się w prostej linii ze sterydami anabolicznymi, ale boostery testosteronu to zdecydowanie nie to!

Nowoczesne boostery testosteronu są oparte na żeń-szeniach, liściu damiany, buzdyganku naziemnym czy kozieradce. Te rośliny naturalnie podwyższają produkcję męskiego hormonu, chociaż nigdy nie stały obok nielegalnych środków z laboratorium. Tak – nowoczesna suplementacja po raz kolejny zwraca się w stronę przyrody i wręcz ludowych metod.

Sportowcy zwracają uwagę na ilość testosteronu, bo ten hormon działa anabolicznie – im go więcej, tym łatwiej zbudować mięśnie. O ile u młodych mężczyzn testosteronu nie brakuje, a mięśnie rosną jak szalone, tak z wiekiem produkcja testosteronu maleje, na czym cierpią muskuły. Boostery stosują więc głównie dojrzali mężczyźni.

naturalny booster testosteronu żeń szeń
Nowe suplementy dla sportowców… wcale nie są takie nowe! Żeń-szenia używa się od tysięcy lat!

Tego rodzaju suplementacja dla sportowców przydaje się także osobom, które widują siłownię tylko od frontu. Boostery testosteronu pomagają mężczyznom po 30 roku życia zachować pełnię sprawności seksualnej. 

Witaminowe suplementy dla sportowców – by zadbać o podstawy

Ciało sportowca przypomina ciało nastolatka – wciąż się rozwija. Co za tym idzie, ma zwiększone zapotrzebowanie nie tylko na składniki odżywcze, ale też mikroelementy – witaminy i minerały. Osoby aktywne (szczególnie te, których dieta wyklucza pewne grupy produktów) często sięgają więc po kompleksy witaminowe.

Dla rozwoju mięśni najistotniejsze są witaminy z grupy B oraz żelazo. Niemniej dla całokształtu zdrowia liczą się dobrze znane witaminy E, A, K czy C. Przez cały rok aktywni fizycznie biorą też witaminę D, odpowiadającą za dobry nastrój i moc kości.

Sport to zdrowie, ale i do intensywnego uprawiania sportu… potrzeba zdrowia. Aktywni fizycznie – biegacze, pływacy, kulturyści, piłkarze – po prostu wszyscy – nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek niedobory. To od razu odbiłoby się na ich wynikach.

Suplementacja sportowa na stres – bo sport to nie wszystko!

Sportowcom nie jest obcy stres – żyją intensywnie też poza siłownią! Nadmiar nerwów działa niszczycielsko na mięśnie, a psychika… Sam wiesz! Dlatego suplementacja sportowa zwraca się w stronę natury także po pomoc w walce ze stresem.

Od kilku lat na popularności zyskują adaptogeny i CBD. To kolejne rodzaje całkowicie legalnych suplementów. Działają relaksacyjnie, nie uzależniają, dodają energii do działania oraz poprawiają jakość snu. 

Co to są adaptogeny? Należą do nich żeń-szeń, ashwagandha, różeniec górski, maca, damiana i wiele innych. To rośliny wykorzystywane od tysiącleci w tradycyjnej medycynie na całym świecie.

CBD to z kolei kannabidiol – związek występujący w konopiach indyjskich. Jest legalny zarówno w sprzedaży, jak i w sporcie. Poza pochodzeniem, nie ma nic wspólnego z THC. Na mózg działa wręcz odwrotnie, uaktywniając zupełnie inne receptory. 

Suplementy dla sportowców – co przyda się nie tylko trenującym?

W sportowym sklepie w zasadzie każdy znajdzie coś dla siebie. Bo komu nie przyda się nieco spokoju, witamin czy środków do eksperymentowania w kuchni? Suplementacja dla sportowców wcale nie wymaga posiadania karnetu na basen ani siłownię!

Odżywki białkowe polubi każdy, kto chce zmienić swój sposób odżywiania na bardziej ,,fit”. Rezygnacja ze słodyczy? Na bazie odżywki białkowej zrobisz ciasto czekoladowe, smakujące prawie jak u mamy. Proteinowe lody? Będą dużo mniej kaloryczne niż zwykłe, wyśmienite, odżywcze nie tylko dla ducha, ale też dla ciała. Koktajle białkowe to także świetna opcja na posiłek do pracy, gdy nie masz czasu delektować się jedzeniem.

białko w proszku opakowania
Odżywki białkowe? Przydadzą się w każdej kuchni!

Kreatyna często przydaje się osobom pracującym fizycznie. Poprawia funkcjonowanie mięśni, co bezcenne na przykład dla magazynierów. Ceni się ja też z racji podkręcania poziomu energii oraz jasności umysłu.

Boostery testosteronu stosuje wielu mężczyzn mających problemy z potencją, spowodowane upływającymi latami. Sięgają po nie nawet kobiety – u pań testosteron także gra pewna rolę – dla poprawienia libido. 

Witaminy i adaptogeny? To suplementacja dla sportowców nazywana tak tylko dla zasady. Każdemu z nas przyda się zapobieganie niedoborom oraz trochę naturalnego relaksu.

Przedtreningówki? Mimo że powinno się je stosować tylko okazyjnie, planując bardzo intensywny trening, ,,kofeiniści” czasem biorą je dla pobudzenia… Zdecydowanie odradzamy! Akurat ten suplement lepiej zostawić sportowcom.

Boostery tlenku azotu, BCAA, EAA, MSM, gainery i bulki to już suplementy typowo sportowe, dla nastawionych na osiągnięcie określonych celów, niekoniecznie sylwetkowych. Raczej nie przydadzą się osobom na standardowej diecie, bez treningowego zacięcia.

Suplementy dla sportowców to ogromny temat, który warto poznać nawet jeśli nie trenujesz! Odwiedź Sport Odżywki i poznaj je dokładniej. Kto wie – może to zainspiruje Cię do zmiany stylu życia na bardziej aktywny? A nawet jeśli nie – dowiesz się czegoś ciekawego oraz zapomnisz o mitach na temat sportowych wspomagaczy!