Higienizacja zębów to podstawowy zabieg pozwalający zadbać o higienę jamy ustnej. Często jednak jest pomijany, a skupiamy się wyłącznie na wizytach kontrolnych i tych, których źródłem jest ból zęba. Przyjrzyjmy się jednak higienizacji zębów z bliska. Sprawdź, na czym polega i jaka jest jej cena. Jeśli obawiasz się bólu, tę kwestię również poruszymy. Zapraszamy do lektury!
Higienizacja zębów – co to jest?
Wyjaśnijmy na początek, na czym polega higienizacja zębów. Zrozumienie tego pozwoli Ci uświadomić sobie, jak ważny jest to zabieg. Celem higienizacji jest usunięcie kamienia nazębnego i osadów oraz zabezpieczenie szkliwa. Zazwyczaj składa się z czterech etapów.
Skaling
Skaling jest pierwszym etapem higienizacji i często tym najbardziej przerażającym. Nie trzeba się jednak bać – o bólu piszemy więcej w dalszej części tekstu. Skaling jest wykonywany za pomocą skalera stomatologicznego, najczęściej z wykorzystaniem ultradźwięków. Przykładane do zębów urządzenie pozwala usunąć kamień nazębny. Jeśli złogi kamienia znajdują się poniżej linii zębów, również możliwe jest ich usunięcie – dotyczy to przede wszystkim pacjentów z paradontozą.
Piaskowanie
Kolejnym etapem higienizacji jest piaskowanie, wykonywane przy pomocy piaskarek stomatologicznych, najczęściej popularnych modeli dostępnych m.in. na https://tech-dent.pl/category/sprzet-stomatologiczny-piaskarki-stomatologiczne. Piaskarki stomatologiczne, zgodnie z nazwą, wykorzystują specjalny piasek i z odpowiednią mocą oczyszczają nim zęby. W ten sposób mogą zostać usunięte wszystkie resztki kamienia pozostałe po skalingu, ale także osady, naloty czy powierzchniowe przebarwienia. Piaskowanie jest w pełni bezpieczne dla szkliwa i choć mieszanka czyszcząca jest wypuszczana z piaskarki pod ciśnieniem, nie uszkadza go.
Polerowanie
Polerowanie, określane także jako polishing, polega na polerowaniu zębów dedykowaną temu zadaniu pastą. W ten sposób zęby zyskują połysk i jednocześnie są zabezpieczane przed zbieraniem się kamienia nazębnego i powstawaniem osadów.
Fluoryzacja
To ostatni etap higienizacji i co ważne – nie zawsze wchodzi w skład podstawowego pakietu i czasami trzeba w związku z tym za nią dopłacić. Wynika to z tego, że nie każdy pacjent może skorzystać z fluoryzacji, ponieważ po prostu nie dla każdego jest ona wskazana. Dlatego zdarza się, że jest ona traktowana jako dodatek.
Fluoryzacja polega na naniesieniu na zęby specjalnego środa z wysoką zawartością fluoru. Według informacji zawartych w artykule na portalu www.sukceskobiety.pl coraz częściej ma on postać pianki lub żelu. Dzięki jego zastosowaniu szkliwo jest zabezpieczone przed rozwojem próchnicy i nadwrażliwością. To idealne domknięcie zabiegu higienizacji, gdyż pozwala na remineralizację szkliwa.
Dlaczego warto wykonywać higienizację zębów?
Higienizacja zębów jest zabiegiem z zakresu profilaktyki. Warto wykonywać ją przynajmniej raz w roku, jednak niektórzy stomatolodzy zalecają ten zabieg co pół roku. Skonsultuj to ze swoim lekarzem, dzięki czemu otrzymasz spersonalizowane zalecenie.
Jakie korzyści da Ci regularne wykonywanie higienizacji zębów?
- To profilaktyka paradontozy, która może pomóc w zatrzymaniu rozwoju tej choroby.
- Twoje zęby będą bielsze – w wielu przypadkach ten zabieg może zastąpić wybielanie.
- Zadbasz o zdrowie zębów, co może dać efekt w postaci mniejszej liczby ubytków.
- Ograniczysz ryzyko chorób przyzębia, które mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm.
Higienizacja zębów – czy boli?
Wiesz już, czym jest higienizacja zębów. Czy boli – to kolejna kwestia, na której się skupimy. Obawa przed bólem może być powodem, który powstrzymuje Cię przed zapisaniem się na higienizację. Jeśli tak jest, zdecydowanie nie masz czego się obawiać.
Podczas tego zabiegu może pojawić się dyskomfort, jednak zazwyczaj nie jest on duży – wszystko zależy od danego pacjenta. Zdarza się, że jest on odczuwalny podczas pierwszego etapu, czyli skalingu. To wtedy dentysta musi dotrzeć do okolic dziąseł. Jeśli jednak pojawi się ból, wystarczy, że poprosisz o znieczulenie. Często stomatolodzy sami proponują tę opcję, jednak w większości przypadków nie jest ona konieczna.
Higienizacja zębów – cena
Zastanawiasz się, ile kosztuje higienizacja? To zabieg, którego koszt wynosi zazwyczaj od 300 zł do 450 zł, jednak może się wahać w zależności od miasta i kliniki, na którą się zdecydujesz. Zdarza się, że koszt jest niższy, ale przykładowo usługa fluoryzacji jest dodatkowo płatna. Jeśli chcesz zaoszczędzić, pamiętaj, że higienizacja zębów na NFZ jest możliwa. Możesz poddać się bezpłatnemu zabiegowi usuwania złogów kamienia nazębnego raz w roku.
Źródła:
1. Higienizacja jamy ustnej – na czym polega?, www.sukceskobiety.pl, [dostęp 9.04.2024]