wytrzymałe koszulki z napisami? najlepiej wybrać sublimację, haft komputerowy lub sitodruk

Koszulki z napisami i nadrukami to jedne z ulubionych ubrań dla wielu z nas. Chętnie sięgają po nie nastolatki i inni młodzi ludzie, od T-shirtów bądź nieco bardziej “poważnych” koszulek polo nie stronią jednak także starsi.

Czasami okazuje się jednak, że napisy zdobiące koszulkę zaczynają się ścierać lub odpadać. Najgorzej, gdy dzieje się tak już po kilku praniach. Zamiast ulubionej koszulki musimy wówczas poradzić sobie z rozczarowaniem. Unikniemy takiego uczucia, gdy wybierzemy koszulki z napisami znakowane wytrzymałymi metodami. Które są najbardziej trwałe?

Absolutny numer jeden – sublimacja

Listę najbardziej wytrzymałych technik znakowania odzieży musi otwierać sublimacja. Koszulki z napisami wykonanymi tą techniką są właściwie “nie do zdarcia”. Wszystko dlatego, że napis i tkanina tworzą ze sobą jedną całość.

To jednak coś więcej niż to, że napis jest niewyczuwalny na powierzchni koszulki – taki efekt zapewniają również inne metody znakowania. W przypadku sublimacji, pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, tusz sublimacyjny ze wzoru zmienia się w gaz i przenika do wnętrza włókien. Takich napisów właściwie nie da się usunąć. Wytrzymają częste pranie nawet w wysokich temperaturach.

Koszulki z napisami wykonanymi za pomocą sublimacji świetnie sprawdzą się więc jako ubrania dla aktywnych osób, które lubią sport. To również dobry wybór na koszulki do pracy fizycznej. Jest tylko jeden haczyk: nadruk sublimacyjny można wykonać jedynie na koszulkach poliestrowych. I to najlepiej białych lub jasnych. Jeszcze więcej informacji o tej technice znakowania znajdziesz na https://lubie.com.pl/nadruki-na-koszulki-jaka-technika-bedzie-najlepsza.

Koszulki z napisami z haftu komputerowego

Wytrzymałe ubrania robocze z logo można uzyskać również dzięki znakowaniu haftem komputerowym. W tym przypadku koszulki z napisami powstają przy pomocy specjalnych nici, które na tkaninę nanosi hafciarka. Nie chodzi jednak o kobietę, a maszynę, która wykonuje nadruk zgodnie z wgranym do niej oprogramowaniem.

Napisy wykonane haftem komputerowym są odporne na ścieranie. Nie stracą na jakości w czasie prania. Nie trzeba obawiać się, że wyblakną. Można je bez obaw prasować. Haft komputerowy to zdecydowanie jedna z najbardziej wytrzymałych metod znakowania.

Świetnie nadaje się zwłaszcza na koszulki polo, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, by zdobić tak również T-shirty. W przeciwieństwie do sublimacji jest to bowiem technika uniwersalna, która sprawdzi się i na tkaninach bawełnianych, i poliestrowych.

Sitodruk, czyli technika na 100 wizyt w pralce

Trzecią techniką, którą wykonuje się wytrzymałe koszulki z napisami, jest sitodruk. To metoda udoskonalana od kilkuset lat. Niegdyś znakowano tak ubrania ręcznie, dziś dzieje się to za pomocą maszyn.

Trzeba przygotować odpowiedni wzór, zazwyczaj farbami plastizolowymi lub wodnymi. Pod wpływem ciśnienia przenosi się on na powierzchnię koszulki. To obecnie zdecydowanie najpopularniejsza metoda znakowania. Korzystają z niej m.in. firmy takie jak https://www.printsc.pl, gdzie można zamówić oryginalny, własnoręcznie zaprojektowany nadruk.

Trwałość sitodruku jest oceniana bardzo wysoko. Szacuje się, że koszulka z takim napisem przetrwa bez szwanku około 100 prań. Sitodrukiem można znakować koszulki z różnych materiałów. Dobrze oddają kolory projektu i głębię szczegółów.