ile kosztuje zegarek - poradnik

Ceny zegarków są dość mocno zróżnicowane. W związku z tym rodzą się wątpliwości i pytania. Ile warto wydać na nowy czasomierz? Z czego wynika kwota, którą trzeba zapłacić za markowy model i dlaczego niektóre dostępne są w bardzo niskich cenach, a koszt innych przekracza tysiące złotych? Bez względu na to czy interesują Cię zegarki Orient, Casio, Daniel Wellington, warto dowiedzieć się ile kosztuje zegarek i co ma wpływ na jego cenę. Zapraszam do lektury artykułu, w którym dokładniej omówimy tę kwestię.

Ile kosztuje zegarek? Mechanizm ma znaczenie!

Pierwszą i jedną z najważniejszych kwestii, która ma znaczący wpływ na ceny zegarków (np. modeli dostępnych na https://happytime.com.pl/), jest to, jaki posiadają one mechanizm. Popularne czasomierze kwarcowe, czyli modele na baterie, są najtańsze, gdyż taki mechanizm jest powszechnie stosowany i jego stworzenie nie zaawansowanym przedsięwzięciem. Zastosowano w nich kryształ kwarcu, który wprawiany jest w drgania, a w efekcie na cyferblacie poruszają się wskazówki, które informują o aktualnej godzinie. To najmniej wymagający mechanizm, dlatego ceny zegarków kwarcowych są niższe niż w przypadku modeli mechanicznych.

Ile kosztuje zegarek mechaniczny? Odpowiedź na to pytanie wiele osób może zaskoczyć, ale ceny zegarków wyposażonych w mechanizm z automatycznym lub ręcznym naciągiem najczęściej zaczynają się powyżej 1000 zł, a mogą dochodzić nawet do kilku czy kilkunastu tysięcy. Wynika to z faktu, że takie mechanizmy są dużo bardziej skomplikowane, a ich tworzenie jest trudniejsze.

Dodatkowo często są one produkowane samodzielnie przez daną firmę, a nie tylko kupowane od innego producenta, co dodaje czasomierzom wartości. Kojarzą się one z tradycją, a takie modele określane są często jako „zegarki z duszą”, gdyż to ich działania wymagane jest wsparcie człowieka (w postaci nakręcania koronki lub noszenia czasomierza). Stąd wyższa cena, bo płacimy także za to doświadczenie, którego nie jest możliwe z zegarkami na baterie.

Ceny zegarków a marka

Coraz częściej mówi się o tym, że w przypadku niektórych produktów płacimy za metkę, mając na myśli, że cena jest wyższa ze względu na to, że jest to markowy produkt. Podobne zjawisko można zaobserwować w branży zegarmistrzowskiej, gdyż czasomierze opatrzone logotypem znanych i cenionych marek zazwyczaj kosztują więcej. Jednak… czy na pewno to firma to jedyny element mający wpływ na koszt zegarka? Oczywiście, że nie!

Spłycanie wyższej ceny, którą trzeba zapłacić za zegarek, tylko i wyłącznie do marki nie jest dobrą praktyką, gdyż chodzi tu o wiele więcej. Firmy, które dziś cieszą się popularnością, zazwyczaj pracowały na swoją renomę dziesięciolecia. Testowały i nadal testują różne opcje, pracują nad komponentami i nowymi technologiami, aby zawsze móc oferować klientom to, co najlepsze, spełniać ich wymagania i odpowiadać na ich potrzeby.

Ceny zegarków zależą od wielu czynników – marka jest jednym z nich.

Dlatego ceny zegarków znanych marek często wynikają także z tego – płacimy za doświadczenie i tradycję, które pozwalają producentom tworzyć czasomierze wysokiej jakości o długiej żywotności i oryginalnym designie, w których wykorzystano sprawdzone komponenty. Te elementy bezpośrednio przekładają się na wysoką jakość.

Na szczególną uwagę zasługują szwajcarskie czasomierze opatrzone logiem „Swiss made”, których cena może być jeszcze wyższa. Te popularne zegarki cieszą się ogromną renomą i zaufaniem – łączą najlepsze komponenty z doskonałą estetyką, dzięki czemu powstaje zegarek o bogatej tradycji i pewnej jakości. Ponieważ ceny zegarków szwajcarskich często przekraczają 1000 złotych, warto potraktować taki model jako inwestycję, która będzie służyć przez lata.

Znane marki często tworzą nowe technologie, które mogą przykładowo sprawiać, że zegarki sprawdzają się w bardziej wymagających warunkach. Idealnym przykładem jest tutaj japoński gigant Casio i jego seria G-Shock. To czasomierze uznawane przez wielu za niezniszczalne, a to wszystko dzięki autorskiemu systemowi antywstrząsowemu. Bez niego ceny zegarków z pewnością byłyby niższe.

Ile kosztuje zegarek w zależności od materiałów, z jakich jest wykonany, i posiadanych funkcji?

Na ceny zegarków, poza mechanizmem i marką, wpływ mają także wykorzystane do ich tworzenia materiały. Nie ma jednoznacznego wskaźnika, który informowałby, ile kosztuje zegarek na skórzanym pasku, a ile tytanowy, gdyż cena ostatecznie jest wypadkową także innych wspominanych już czynników. Jednak można się spodziewać, że im bardziej trwałe, odporne na zniszczenia i wytrzymałe materiały, tym ceny zegarków będą rosły. Czasomierz wyposażony w skórzany pasek zazwyczaj będzie kosztował więcej niż model na materiałowym. Tak samo wpływ na koszt zegarka ma szkiełko, które pokrywa cyferblat – szafirowe jest bardziej odporne na zarysowania, a tym samym droższe.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku posiadanych przez zegarek funkcji. Trudno porównywać model z chronografem, GPS i stoperem z minimalistycznym czasomierzem wyposażonym jedynie w klasyczny datownik. Im więcej funkcji, tym więcej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a co za tym idzie – wyższa cena.

Ceny zegarków a promocje – jak nie dać się oszukać?

Wiesz już co wpływa na to, ile kosztuje zegarek. Dlatego od pewnych modeli nie można oczekiwać, że będą kosztować kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Niektórzy oferują jednak modele, które są podróbkami, co jest niezgodne z prawem, a do tego wybierając taką opcję tak naprawdę nie masz pewności, co kupujesz. Jeśli ceny zegarków są zbyt niskie, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia.

Jak nie dać się oszukać? Wybieraj sklepy, które są autoryzowane przez producentów zegarków. Dzięki temu nie tylko zyskasz dostęp do serwisu, ale i będziesz mógł cieszyć się doskonałą jakością. W takich miejscach również możesz skorzystać z dobrych cen, wystarczy, że wybierzesz sklep, w którym dostępna jest negocjacja kosztów (jest to coraz popularniejsza opcja!).