poradnik jak urządzić gabinet stomatologiczny

Gabinet stomatologiczny to miejsce, które codziennie odwiedza nawet kilkunastu pacjentów. Można założyć, że spora część z nich nie przepada za wizytami u dentysty i wolałaby ich uniknąć. Inni pojawiają się w danym miejscu po raz pierwszy i to od wrażenia, jakie zrobi na nich lekarz i miejsce, zależy, czy wybiorą te usługi ponownie. Dlatego tak ważne jest zastanowienie się nad tym, jak urządzić gabinet stomatologiczny. Aranżacja tego miejsca jest ważnym elementem strategii biznesowej i może przynieść wymierne efekty, a do tego pozwoli Ci na w pełni wygodną pracę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na jakie elementy warto zwrócić uwagę.

Nie tylko wrażenie zewnętrzne

Zanim przejdziemy do warstwy zewnętrznej gabinetu, skupmy się na tym, co koniecznie musi się w nim znaleźć, aby pacjent wyszedł z wizyty zadowolony. Mam tutaj na myśli oczywiście wysokiej jakości urządzenia, sprawdzone narzędzia, a także znieczulenia, leki i inne preparaty od najlepszych producentów (dostępne m.in. na https://mixdent.pl/pl/). Chociaż pacjent nie będzie wiedział, że do wypełniania ubytków użyłeś kompomerów czy glasjonomerów danego producenta (np. GC czy 3M, które znajdziesz na https://mixdent.pl/pl/27-kompomery-glasjonomery), wystarczy, że nie wyleczony ząb nie będzie dawał żadnych dolegliwości, a plomba będzie się trzymać przez długi czas.

Odpowiednie wyposażenie gabinetu stomatologicznego (a także odpowiednie ilości poszczególnych produktów) jest niezwykle istotne. Podczas urządzania nowego miejsca łatwo odkładać zamówienie narzędzi, kompozytów czy leków na później, a jednak powinno to być jedno z priorytetowych zadań. Od niego zależy, czy zawsze będziesz mógł zaprezentować się pacjentowi z jak najlepszej strony, a do tego poprawi to Twój komfort pracy. Będziesz pewien, że wykorzystujesz najlepiej dopasowaną do danego przypadku opcję.

Jak urządzić gabinet stomatologiczny? Nie musisz bać się kolorów! Zdecyduj się na akcenty w jednym z modnych odcieni, aby dodać przestrzeni ciekawego charakteru.

Modny wystrój to podstawa

Przechodząc do tego, jak urządzić gabinet stomatologiczny, muszę zacząć od tego, że nie ma jednej uniwersalnej propozycji, która pasowałaby wszystkim. Ważne jest, abyś wziął pod uwagę nie tylko swoje preferencje, ale także to, co może spodobać się Twoim pacjentom i wpłynąć na ich komfort podczas wizyty. Możesz więc wziąć pod uwagę bardziej stonowane odcienie, które wykazują właściwości delikatnie uspokajające, a nie krzykliwe kolory, które pozwolą Ci się wyróżnić. Nie każdej osobie tak mocny wystrój przypadnie do gustu.

Być może znasz już swoim pacjentów i jesteś w stanie określić wiek większości z nich. Bazując na tej informacji, jesteś w stanie lepiej dopasować wystrój gabinetu do ich upodobań. Jeśli nie jesteś w stanie dowiedzieć się tego wcześniej, dobrą strategią jest postawienie na minimalizm – zarówno kolorystyczny, jak i w meblach i urządzeniach znajdujących się we wnętrzu. Ważne, abyś zachował spójność, a tak subtelny gabinet stomatologiczny z pewnością spodoba się większości pacjentów.

Osoby odwiedzające Twój gabinet z pewnością zwrócą uwagę na to, czy to jest nowoczesne miejsce. Wiele osób na tej podstawie wysnuwa wniosek, czy lekarz jest godnym zaufania specjalistą, który dba o swoich pacjentów. Jeśli wykonujesz rearanżację wnętrza, przyjrzyj się bliżej meblom – może niektóre z nich wymagają wymiany na nowe? Chociaż może wydawać się to kwestią o niewielkim znaczeniu, dla pacjentów gabinet jest w mniejszym lub większym stopniu wizytówką dentysty.

Zadbaj o komfort pacjenta

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych bierze pod uwagę komfort pacjenta i chce, aby wizyta była dla niego jak najbardziej komfortowa. Mogą w tym pomóc m.in. telewizory zamontowane nad fotelami, które w połączeniu z słuchawkami pozwalają osobie odwiedzającej gabinet odwrócić uwagę od zabiegu wykonywanego przez lekarza. To świetne rozwiązanie szczególnie dla pacjentów, którzy odczuwają silny lęk przed dentystą – nie zapomnij podzielić się informacją o tym udogodnieniu na stronie internetowej i w social mediach. Ten element aranżacji gabinetu może zostać oczywiście dodany później, ale warto zaplanować go wcześniej, aby idealnie komponował się z pozostałymi elementami wyposażenia.

Jak urządzić gabinet stomatologiczny? Zacznij od poczekalni!

Dla wielu osób już sam zapach, który panuje w gabinecie i poczekalni jest przytłaczający. Coraz więcej klinik dba o to, aby nie rozprzestrzeniał się on na miejsce, w którym często już od wejścia zdenerwowany pacjent czeka na swoją kolej. Warto wykorzystać do tego nowoczesne urządzenia, np. oczyszczacze powietrza, które eliminują ten charakterystyczny zapach. Mogą one stać się spójnym elementem aranżacji, gdyż zazwyczaj występują w neutralnych kolorach.

Co ważne, dla pacjentów, który stresują się koniecznością spotkania ze stomatologiem, wizyta w pewnym stopniu rozpoczyna się już w poczekalni. To tam trzeba spędzić czasem nawet kilkadziesiąt minut. Warto zadbać o odpowiednie urządzenie także i tej przestrzeni, a nie poprzestawać wyłącznie na gabinecie.

Nawet jeśli nie masz dużego pola do popisu, bo jest to niewielki korytarz, możesz spróbować umilić pacjentom oczekiwanie. Jeśli mieści się to w Twoim budżecie, umieść na ścianie telewizor, który pozwoli oderwać się od rzeczywistości i zająć myśli czymś innym nić myśleniem o zbliżającym się leczeniu. Nie zapomnij także o gazetach, które również mogą zadziałać choć troszkę odstresowująco. Osobom czekającym na wizytę może przypaść do gustu także akcent w postaci naturalnego olejku eterycznego, który umili chwile spędzone w poczekalni i do tego może wpłynąć rozluźniająco na układ nerwowy!