poradnik - ile kosztuje choinka

Zakup choinki to jedno z ważniejszych wydarzeń podczas przygotowań do Bożego Narodzenia. Zanim jednak przejdziemy do tej przyjemniejszej części, często zastanawiamy się, ile kosztuje choinka. Analizujemy swój budżet, rozważając różne opcje – naturalne drzewka czy może choinki sztuczne jak żywe? Zakup na jeden sezon czy na lata? W tym artykule podpowiemy Ci, ile będziesz musiał zapłacić za różne drzewka, abyś mógł wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Ile kosztuje choinka sztuczna?

Choinki sztuczne coraz częściej goszczą w naszych domach podczas świąt, a wynika to przede wszystkim z tego, jak wygodnym rozwiązaniem są i jak naturalnie mogą się prezentować. Wiele osób może być zaskoczonych, ile kosztuje choinka sztuczna, jednak oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, z jakiego tworzywa jest wykonana, jaka jest jej wielkość, czy posiada dodatkowe funkcjonalności. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak te aspekty mogą wpływać na cenę.

Co ma wpływ na to, ile kosztuje choinka sztuczna?

Pierwszą kwestią, na której się skupimy, jest materiał, z którego wykonana jest choinka sztuczna. Musisz wiedzieć, że to on jest najważniejszym elementem, który ma wpływ na cenę, jaką trzeba zapłacić za drzewko. Wynika to z tego, że to właśnie od niego zależy to, jak choinka się prezentuje.

Najdroższym materiałem jest PE, czyli polietylen. Za model wykonany w całości z tego tworzywa o standardowych rozmiarach trzeba zapłacić zazwyczaj około 2000-3000 zł. Jeśli jest to dla Ciebie zaskakujące, weź pod uwagę, że takie drzewko wyróżnia się doskonałą jakością i będzie idealnie prezentować się przez wiele sezonów. To zakup na lata, który ciężko będzie Ci odróżnić od choinki przyniesionej prosto z lasu. Modele wykonane z PE posiadają tipsy, które idealnie imitują te posiadane przez naturalne drzewko – wyglądają jak żywe!

Kolejnym materiałem jest folia PCV, która zostaje pocięta na cienkie paseczki – z nich powstają tipsy. Jak możesz się domyślać, nie prezentują się one aż tak naturalnie jak te z polietylenu, jednak dla wielu osób mogą być w pełni wystarczające. Za drzewko z PE zapłacisz mniej niż 1000 zł, jego cena zaczyna się zazwyczaj od 200-300 zł. Ono również jest produktem wielosezonowym!

Ile kosztuje choinka sztuczna o naturalnym wyglądzie? Jej koszt może przekroczyć 1000 zł!

Jeśli szukasz kompromisu, zwróć uwagę na drzewka hybrydowe, w których połączono PCV i PE. Pierwszy materiał znajduje się bliżej pnia, gdyż ma doskonałe właściwości wypełniające i choinka jest dzięki czemu gęsta. Z kolei polietylen wykorzystany został na końcach gałązek, co zapewnia naturalny wygląd. Cena takich choinek zaczyna się od 1000 zł. Wiele zależy od ilości posiadanych przez dany model tipsów – im jest ich więcej, tym koszt będzie wyższy.

Ile kosztuje choinka mała, a ile duża? To pytanie podpowiada nam, że kolejnym aspektem, który ma wpływ na cenę drzewka jest jego wielkość. Takie samo drzewko w rozmiarze 100 cm może kosztować nawet o ponad połowę mniej niż jego standardowa wersja o wysokości 220 cm. Duży wpływ na cenę ma po prostu również jego design – za bardziej ekstrawaganckie i nowoczesne drzewko trzeba zapłacić więcej.

Cena choinki zależy także od technologii w niej zastosowanych. Warta uwagi jest m.in. funkcja samorozkładania, która pozwoli Ci zaoszczędzić czas i sprawi, że drzewko będzie prezentować się dokładnie tak jak powinno. Tobie pozostanie jedynie nadanie ostatnich akcentów w postaci wymodelowania tipsów i ubranie jej w przepiękne świąteczne dekoracje.

Ile kosztuje choinka żywa?

To, ile kosztuje choinka naturalna, także się waha. Wpływ na cenę ma przede wszystkim wielkość drzewka, jego gatunek, a także to, gdzie je kupujemy. Ostatnia kwestia jest niezwykle ważna, jednak może mieć spory wpływ na kwestie ekologii. Jeśli wybierzesz ogromny hipermarket, który posiada bardzo dużą ilość choinek nie do końca znanego pochodzenia, możesz spodziewać się niskiej ceny, a często także promocji. Jeśli wybierzesz drzewko ze szkółki leśnej, często zapłacisz więcej, ale możesz otrzymać lepszą jakość.

Ile więc trzeba zapłacić za choinkę? Małe drzewka w donicach poniżej 100 zł może często kupić już za mniej niż 100 zł! Takie modele świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach lub jako dodatkowa choinka w domu, np. w pokoju dziecięcym czy sypialni. Im większa i bardziej rozłożysta choinka, tym wyższa cena. Jednak za kilkaset złotych jesteś w stanie kupić drzewko dość pokaźnych rozmiarów, które będzie dobrze prezentować się w mieszkaniu. Pamiętaj, że to zakup tylko na jeden rok – przed zakupem warto przemyśleć, czy sztuczne drzewko nie jest lepszą inwestycją.