bluzy do pracy pomagają na wielu stanowiskach, również w przypadku spawaczy

Bluzy do pracy to jedne z najpopularniejszych ubrań używanych przez pracowników. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza jako odzież robocza na wielu stanowiskach. Niektórzy wkładają je również do pracy w biurze. Jak wybrać odpowiedni model? Co trzeba wiedzieć o bluzach do pracy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tych ubrań.

Jaka bluza do pracy?

Bluzy do pracy powinny być wykonane tak, by zapewniały mu pełną swobodę ruchów i komfort w pracy, a także, w razie potrzeby, chroniły lub zmniejszały ryzyko wypadku.

Najpopularniejsze typy bluz do pracy to:

  • kangurka, czyli bluza z kapturem z kieszeniami na brzuchu,
  • rozsuwana bluza z kapturem,
  • rozsuwana bluza bez kaptura,
  • prosta bluza wkładana przez głowę.

Standardowe bluzy do pracy chronią głównie przed zabrudzeniem. Profesjonalne bluzy ochronne do pracy są wykonane ze specjalistycznych materiałów – trudnopalnych, antyprzecięciowych, odblaskowych.

Jak znakować bluzę do pracy?

przykład bluzy do pracy z nadrukiem
Bluza z kapturem Fruit of the Loom, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklep-logos.pl

Jeśli bluza ma funkcjonować jako odzież firmowa lub robocza, warto postawić na bluzy z nadrukiem. Można na niej umieścić logo lub nazwę firmy. Wzór powinien znajdować się na lewej piersi bluzy, rękawach lub plecach. Nie można jednak przesadzać z wielkością wzoru – powinien być widoczny, ale nie może zdominować ubrań.

Najpopularniejsze metody znakowania bluz do pracy:

  • haft komputerowy: wyszywany nićmi przez komputerowe hafciarki, metoda elegancka, uniwersalna, trwała, opłacalna przy dużych nakładach, ale nie odwzorowuje dokładnie najmniejszych szczegółów;
  • sitodruk: odciskany na materiale przy pomocy prasy, z ograniczoną liczbą kolorów na jednym wzorze, metoda wytrzymała, dostępna dla różnych materiałów;
  • termotransfer: znakowanie w termoprasie, precyzyjne odwzorowanie szczegółów, metoda wytrzymała, możliwa w trudnodostępnych miejscach, ale wzór nie przepuszcza [powietrza;
  • naszywki: nadruk przygotowany na osobnym kawałku materiału, później przyszywany do bluzy, metoda uniwersalna, pasująca do każdego materiału.

Jaki jest najlepszy skład bluzy?

Najlepszy skład bluzy do pracy to połączenie poliestru i bawełny, ewentualnie z domieszką elastanu. Proporcje między włóknami poliestrowymi i bawełnianymi mogą być zróżnicowane – 70:30, 60:40, 50:50. Tam, gdzie bluzy nie są narażone na uszkodzenie, dobrze sprawdzają się również bluzy w pełni bawełniane, które gwarantują dobrą przepuszczalność w czasie pracy.

Jak fajnie ubrać się do pracy?

ciekawy strój do pracy na podstawie bluzy
Bluza Gildan Heavy Blend, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklep-logos.pl

Bluzy do pracy sprawdzą się także jako element ciekawej stylówki do biura. Jeśli chcesz się fajnie ubrać do pracy, wybierz białą bluzę w miejsce białej koszuli. W takim outficie, połączonym z eleganckimi, czarnymi spodniami w kant, świetnie będą wyglądać zwłaszcza kobiety. Postaw wówczas na prostą bluzę wkładaną przez głowę.

Uniwersalna stylizacja z bluzą i dla kobiet, i dla mężczyzn, to rozsuwana ciemna bluza z białym T-shirtem jako bazą. Outfit mogą uzupełnić jeansy i wygodny, dobrze wyglądający strój gotowy.

Bluza może być podstawą fajnego stroju do pracy w stylu smart casual. Można wówczas postawić na prostą bluzę wkładaną przez głowę – w tym przypadku zakładaną na koszulę. Do tego chinosy, półbuty, a najlepiej jeszcze elegancki zegarek, i imponujący strój gotowy.

Ile kosztuje bluza robocza?

Bluza robocza kosztuje od 60 do 250 zł. Cena jest uzależniona od jakości materiału, funkcjonalności i poziomu ochrony, jakie zapewnia ubranie. Najtańsze to proste bluzy na bazie poliestru. Najdroższe są specjalistyczne bluzy o wyjątkowych właściwościach: antystatyczne, trudnopalne czy ostrzegawcze, a często również ocieplane. Droższe mogą być bluzy robocze z nadrukiem, gdzie trzeba doliczyć koszt znakowania.

Kto kupuje odzież roboczą?

Odzież roboczą kupuje pracodawca. To na nim ciąży bezpłatne przekazanie pracownikom bluzy i innych ubrań roboczych, które mają zastąpić ich prywatną odzież. W ramach porozumienia z pracownikami może też scedować obowiązek na pracowników, wypłacając im ekwiwalent za odzież roboczą.

Podsumowanie: co trzeba wiedzieć, wybierając bluzy do pracy?

Przy wyborze bluzy do pracy trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by była dopasowana do charakteru obowiązków. Najlepiej wybrać jeden z czterech najpopularniejszych fasonów i zdecydować się na znakowanie wytrzymałą metodą. Najlepiej sprawdzają się bluzy ze składem łączącym włókna poliestrowe i bawełniane. Można z nich zestawić ciekawe stylizacje do pracy – przede wszystkim z bluz prostych, wkładanych przez głowę. Kiedy z kolei potrzeba roboczej bluzy do pracy, warto wiedzieć, że jej zakup to obowiązek pracodawcy.