doradztwo biznesowe może pomóc Twojej firmie na każdym etapie jej rozwoju

Prowadzenie własnego biznesu w dzisiejszych czasach nie należy do najprostszych zadań. Trzeba szybko reagować na zmiany na rynku, wprowadzać nowe rozwiązanie i ścigać się z konkurencją. A czasami również radzić sobie z kryzysami. Nie zawsze jednak będziesz w stanie sprostać problemom samodzielnie. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi doradztwo biznesowe. Wbrew pozorom to szeroki zakres usług i coś znacznie więcej niż analityka finansowa. Sprawdź, na czym polega i kiedy z niego skorzystać! 

Na czym polega doradztwo biznesowe?

Doradztwo biznesowe to pojęcie, które trudno dokładnie zdefiniować. Obejmuje bowiem szeroki zakres działań dostosowanych do aktualnych potrzeb firmy. Doradztwo opiera się na udzielaniu specjalistycznych porad, które mają prowadzić do wdrożenia rozwiązań przynoszących firmie korzyści.

Nie zawsze są to bezpośrednie zyski. Celem może być również zwiększenie potencjału firmy czy też podjęcie strategicznej decyzji. Doradztwo biznesowe zawsze opiera się jednak na analizie obecnej sytuacji firmy i poszukiwaniu pomysłów i działań, które rozwiążą jej problemy.

Jakie usługi obejmuje doradztwo biznesowe?

Jak już wspomnieliśmy, doradztwo biznesowe to szeroki wachlarz usług. Dotyczą właściwie wszystkich zagadnień, które wiążą się z prowadzeniem firmy. Czasami doradcy zajmują się przedsiębiorstwem w całości, kompleksowo. Często bywa jednak, że usługi mają dotyczyć wybranego fragmentu działalności firmy. Do najpopularniejszych usług należą:

 • doradztwo finansowe: w szczególności obejmuje optymalizację podatkową, ale również porady prawne w tym zakresie oraz pomoc w usprawnieniu obiegu dokumentów w firmie;
 • doradztwo strategiczne: opracowywanie strategii rozwojowych oraz modeli biznesowych, to także działania, które maksymalizują efekty działania przedsiębiorstwa;
 • doradztwo operacyjne: skupia się na wybranym, mocno skonkretyzowanym obszarze i stara się go usprawnić; to na przykład outsourcing czy przygotowywanie strategii marketingowych;
 • doradztwo informatyczne: dobór systemów informatycznych oraz oprogramowania, ale także prace związane z bezpieczeństwem danych;
 • konsultacje biznesowe: spotkania ze specjalistami, które pomagają zdiagnozować problem lub poradzić sobie z konkretnym, wyselekcjonowanym zadaniem; więcej o tej formie pomocy firmom dowiesz się na https://www.marcinosman.pl/konsultacje-biznesowe/.

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa biznesowego?

Z pomocy profesjonalnych doradców biznesowych często korzystają przede wszystkim średnie firmy. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by po takie usługi sięgnęli również mniejsi przedsiębiorcy czy świetnie prosperujące korporacje.

Doradcy mogą bowiem otworzyć oczy na wiele spraw i pomóc dostrzec problemy, które dopiero pojawiają się na horyzoncie. W zależności od rodzaju wybranych usług doradztwo biznesowe może przynieść firmie wymierne korzyści:

 • zwiększenie zysków operacyjnych,
 • poprawa wyników sprzedażowych,
 • minimalizację kosztów działalności,
 • poprawę środowiska pracy,
 • odciążenie osób zarządzających od zadań operacyjnych, by skupiły się na sprawach strategicznych,
 • ograniczenie sytuacji kryzysowych,
 • optymalizacja procesów współpracy z kontrahentami i partnerami,
 • wprowadzenie zmian organizacyjnych,
 • zwiększenie konkurencyjności.

Kiedy warto zdecydować się na doradztwo biznesowe?

Doradztwo biznesowe to na tyle szeroki zakres usług, że przedsiębiorstwo może się na nie zdecydować właściwie w każdym momencie swojej działalności. Są jednak momenty, w których pomoc doradców może okazać się szczególnie przydatna.

Z doradcą warto skonsultować się na początku działalności. To oczywiście już na starcie generuje dodatkowe koszty, ale może pomóc w uniknięciu wpadki i “przestrzeleniu” inwestycji.

Sięgnięcie po pomoc wydaje się naturalne w czasie sytuacji kryzysowych. W takim przypadku często poszukiwanie rozwiązań jedynie wewnątrz firmy nie wystarczy. Mogą to być problemy finansowe, ale również kłopoty z pracownikami – doradca może podsunąć lepsze rozwiązania niż nawet ciekawe książki psychologiczne.

Pomoc doradców przyda się przy ważnych zmianach w firmie, na przykład w czasie reorganizacji pracy. Warto zasięgnąć też opinii przed ważną decyzją strategiczną. Niektórzy przedsiębiorcy stawiają na doradztwo biznesowo rutynowo, co kilka lat.

Jak w praktyce wygląda pomoc doradców biznesowych?

Każda firma, która zajmuje się doradztwem biznesowym, działa nieco inaczej. Zwykle doradcy zaczynają jednak od zbierania danych o kliencie w formie audytu. Następnie specjaliści przechodzą do opracowywania strategii i doraźnych rozwiązań problemów czy niedociągnięć.

Firmy doradcze powinny także pomagać przy wdrażaniu zmian i kontrolowaniu procesu. Poszczególni konsultanci oferują nieco inne rodzaje pomocy – możesz to sprawdzić na stronie jednego z najlepszych – https://www.marcinosman.pl/.

Podsumowanie: jak doradztwo biznesowe może pomóc Twojej firmie?

Doradztwo biznesowe to specjalistyczne porady, które mają pomóc w wypracowaniu korzystnych rozwiązań dla Twojej firmy. Obejmuje szeroki wachlarz usług, w szczególności doradztwo finansowe, strategiczne, operacyjne i informatyczne. Takie porady mogą przynieść przedsiębiorstwu mnóstwo korzyści – od poprawy wyników sprzedażowych o ograniczenie sytuacji kryzysowych.

Po pomoc doradców warto sięgać w czasie kryzysów, ale również przed podjęciem strategicznych decyzji. Niektórzy decydują się na nie rutynowo, co kilka lat. Zazwyczaj doradcy rozpoczynają od audytu, potem wypracowują rozwiązania dla firmy i pomagają je wdrażać.