Czym jest Prestashop

Jednym z najpopularniejszych wyborów w kwestii oprogramowania do prowadzenia sklepu internetowego jest Prestashop. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród e-przedsiębiorców. Co to za oprogramowanie, jak działa i czym zasłużyło na swoją renomę? Przeczytaj!

Prestashop – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, Prestashop to oprogramowanie dzięki któremu każdy może zacząć prowadzić sklep internetowy. Program wystarczy pobrać z oficjalnej strony, a potem zaprojektować stronę sklepu, dodać katalog produktów, skonfigurować opcje płatności i wreszcie dostawy.

Konfiguracja strony sklepu i katalogu produktów może brzmieć nieco skomplikowanie, ale dzięki intuicyjnemu edytorowi CMS i pomocnym materiałom dostępnym w Sieci dopracowanie internetowego biznesu nie jest trudne

Na Prestashop postawili głównie przedsiębiorcy z Europy i Ameryki Łacińskiej. Misją Prestashop jest łączenie ambitnych biznesmenów z całego świata i umożliwianie im ciągłego rozwoju. W 2021 na oprogramowaniu z sympatycznym pingwinem w logo działa już ponad 300 000 sklepów internetowych!

Ile kosztuje używanie Prestashop?

Omawiane oprogramowanie oparte jest na licencji open source – oznacza to, że jego używanie jest darmowe. Nic dziwnego, że co 4 minuty w świecie Internetu powstaje nowy e-sklep bazujący właśnie na Prestashop!

Nie brakuje dodatkowych płatnych funkcji które są dostępne dla użytkowników oprogramowania. Jeżeli jednak zależy nam na prostym sklepie w którym chcemy ,,po prostu sprzedawać”, tak naprawdę możemy używać Prestashop nie wydając ani złotówki.

W podstawowym, darmowym pakiecie funkcji oprogramowanie gwarantuje także narzędzia marketingowe, pozwalające właścicielom na samodzielne działania promocyjne.

Prestashop – czy to dobry wybór dla początkujących?

Dzięki swojej prostocie, oprogramowanie Prestashop jest świetnym wyborem dla każdego, kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z zarządzaniem e-sklepem od strony technicznej. Nawigacja jest łatwa, a przy tym zapewnia szeroką funkcjonalność całej strony.

Także osoby prowadzące wcześniej sklepy na innych platformach bez problemu odnajdą się w ,,prestowej rzeczywistości”. Deweloperzy Prestashop ułatwiają nawet przejście na ich platformę, udostępniając rozwiązania do migracji danych.

W razie jakichkolwiek trudności po pomoc w stworzeniu i zarządzaniu sklepem można także zwrócić się do którejś z partnerskich agencji interaktywnych Prestashop.

Przed podjęciem decyzji o wyborze oprogramowania możemy je obejrzeć od podszewki. Na oficjalnej stronie każdy może zagłębić się w demonstracyjną wersję sklepu i przetestować obsługę panelu administracyjnego. Dzięki temu zainteresowany łatwo sprawdzi czy Prestashop jest dla niego.

Prestashop zgromadziło wokół siebie bardzo dużą i chętną do pomocy społeczność. W razie problemów wystarczy zadać pytanie na forum, a doświadczeni użytkownicy pośpieszą z propozycją rozwiązań! Dzięki temu jak dużą popularność Prestashop zyskała w Polsce, do uzyskania podpowiedzi nie trzeba nawet znać angielskiego.

W Polsce nie brakuje także specjalistów gotowych zaprogramować dla nas specjalne funkcje, zoptymalizować sklep pod kątem wydajności czy widoczności w wyszukiwarkach.

Czy Prestashop jest funkcjonalny?

Tym co interesuje nas najbardziej przy wybieraniu oprogramowania pod e-sklep jest oczywiście wachlarz funkcji. Prestashop szczyci się imponującą liczbą ponad 350 funkcjonalności. Oprogramowanie stale jest rozwijane, więc to jeszcze nie koniec!

Jako że jest to oprogramowanie open source, natychmiast po wstępnej konfiguracji możemy zacząć sprzedawać. Rozszerzenie funkcjonalności sklepu o mniej standardowe opcje jak na przykład blog, tworzenie pakietów produktów czy czatowanie przez WhatsApp wymaga zainteresowania się modułami.

Moduły Prestashop to po prostu dodatkowe funkcje, które można ,,doinstalować”. Wiele z nich jest darmowych, część wymaga natomiast uiszczenia opłaty. Dzięki modułom swój sklep możemy rozwijać w zasadzie w nieskończoność! Gdzie znaleźć moduły? Na rynku Prestashop Addons.

Modułów stale przybywa, a tam gdzie rozwój tam oczywiście pojawiają się błędy. Niemniej, programiści skryptu nie śpią i stale wypuszczają nowe aktualizacje rozwiązujące problemy z niedopracowanymi funkcjonalnościami.

Prestashop – duże, małe i specyficzne biznesy

Oprogramowanie Prestashop bez problemu ,,udźwignie” mały, średni jak i duży sklep. Setki tysięcy produktów nie zakłócą wydajnego działania strony. Co więcej, posiadając kilka internetowych biznesów da się zarządzać nimi z jednego panelu administracyjnego!

W miarę rozwoju e-biznesu możemy śmiało pokusić się o wynajęcie specjalisty, który stworzy moduły dopasowane do indywidualnych wymagań sklepu.

Co gdy kwestie ,,pozainternetowe” – na przykład logistyczne – zaczną zajmować nas bardziej niż na początku działalności? 

Omawiane oprogramowanie stwarza szerokie możliwości nie tylko dla klasycznych sklepów internetowych typu wybierz-zamów-zapłać. Wysyłanie zapytań ofertowych, pośredniczenie w sprzedaży, konfigurowanie parametrów produktów zamawianych indywidualnie – z Prestashop to nie problem.

Nawet biznesy wykorzystujące omnichanneling czy model click and collect znajdą na liście funkcjonalności Prestashop wszystko co potrzebne. 

Jak wygląda sklep oparty na Prestashop?

E-sklep wykorzystujący oprogramowanie Prestashop będzie wyglądał… tak jak chce tego użytkownik! Do wyboru mamy ponad 2000 darmowych szablonów, gwarantujących pełną funkcjonalność strony. Poza tym istnieje możliwość stworzenie indywidualnego szablonu graficznego.

Sklep oparty o Prestashop będzie świetnie wyglądał także na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy smartfonów i tabletów nie będą mieli problemów ze zrobieniem zakupów – szablony dostosowano do wymogów ich sprzętów.

Prestashop a bezpieczeństwo sklepu

Praktyczność, prostota, ograniczenie kosztów – a co oferuje Prestashop w kwestii bezpieczeństwa? Wystarczająco dużo, aby właściciel sklepu nie musiał się obawiać! 

Oprogramowanie open source cechuje się tym, że korzystający z niego mają stały wgląd w kod strony. Dzięki temu łatwo zauważyć wszelkie luki w zabezpieczeniach, czy to samodzielnie, czy z pomocą bardziej doświadczonego informatyka.

Posiadając sklep na oparty Prestashop nie ma także problemu z powierzeniem dostępu do panelu administracyjnego innym pracownikom. Oprogramowanie pozwala tworzyć konta z różnymi uprawnieniami.

Takie rzeczy jak dostęp do poufnych informacji czy kluczowych funkcji sklepu pozostaną w wyłącznej kompetencji administratora.

Wady Prestashop – czy jakieś są?

Nie ma rzeczy idealnych – również Prestashop ma swoje słabe strony. Początkowa instalacja może być dość skomplikowana dla osób mniej obeznanych z technologią. Dla pewności, że wszystko zostanie zainstalowane poprawnie sprawę najlepiej powierzyć specjaliście.

Tym co bywa irytujące dla właścicieli jak i klientów sklepów opartych o Prestashop jest obniżenie szybkości działania strony w miarę nagromadzenia dodatkowych modułów. Im więcej opcji doinstalujemy do swojego sklepu, tym gorzej będzie z płynnością działania.

Problemom tej natury można zapobiec dzięki pomocy specjalisty znającego się na optymalizacji e-sklepów. Poza tym, cóż, we wszystkim trzeba zachować umiar. Przed instalacją kolejnego modułu trzeba po prostu zastanowić się, czy naprawdę jest on potrzebny.

Dla niektórych problemem jest także fakt, że część funkcji Prestashop – modułów – jest płatna. Tworzenie dopracowanych ,,przybudówek” do tak skomplikowanych systemów jest bardzo pracochłonne i ciężko dziwić się programistom, że nie tylko chcą, ale czasem wręcz muszą na tym zarobić.

Płatnych modułów nie trzeba kupować – ten komu wystarczają podstawowe funkcjonalności nie musi wydawać ani grosza.

Prestashop to świetne rozwiązanie dla każdego początkującego ale i zaawansowanego e-przedsiębiorcy. Darmowość, szeroka funkcjonalność, personalizacja sklepu i ogromna społeczność gotowa do pomocy – czego chcieć więcej? Prestashop stwarza ogromne możliwości dla każdego gotowego na wejście  świat internetowego handlu!.