Pranie kołdry w pralce może wydawać się zadaniem niebywale łatwym, ale jak się okazuje, jest to sztuka, która wymaga pewnej wiedzy. W końcu pościel może ulec uszkodzeniu, jeśli popełnisz chociaż jeden błąd. Mimo to, co jakiś czas, należy ją odświeżyć. W tym artykule przeprowadzę Cię więc krok po kroku przez cały ten proces. Ujawnię przy okazji praktyczne wskazówki, które sprawią, że Twoja pościel zostanie w idealnym stanie. Gotowa? Zobaczmy więc, jak prać kołdrę w pralce!
Krok nr 1: sprawdź zalecenia producenta na temat tego, jak prać kołdrę w pralce
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak prać kołdrę w pralce, zawsze najpierw sprawdź, co mówi na ten temat jej producent. Musisz bowiem wiedzieć, czy w ogóle możesz to zrobić oraz w jaki sposób.
Zerknij więc na metkę wszytą w pościel. Niekiedy dokładna instrukcja znajduje się także w walizce do przechowywania, w której kupujesz kołdrę. Bez tego tak naprawdę ani rusz. W zaleceniach znajdziesz bowiem wszelkie najważniejsze informacje, dzięki którym będziesz mieć pewność, że nie zniszczysz swojej pościeli.
Co ciekawe, obecnie większość modeli nadaje się do prania – nawet niektóre kołdry puchowe. W przypadku naturalnych wypełnień zaleca się jednak szczególną ostrożność. Takie wypełnienie jest bowiem najbardziej podatne na zmianę kształtu czy zbicie podczas kontaktu z wodą.
Sprawdź więc zawsze dokładnie, co mówi o praniu sam producent. To zdecydowanie najważniejszy krok całego tego procesu.
Krok nr 2: dokładnie sprawdź poszycie swojej kołdry
Gdy wiesz już, że pranie kołdry w pralce jest rekomendowane przez producenta, możesz przejść do działania. Zanim jednak wrzucisz pościel do bębna, musisz upewnić się, że poszycie jest całe. Nie może znajdować się w nim żadna, nawet najmniejsza dziura. Dlaczego?
Ponieważ przez każdą lukę podczas prania może wychodzić wypełnienie. Jeśli się tak stanie, zniszczysz oczywiście swoją kołdrę, a do tego możesz poważnie uszkodzić pralkę. Zerknij więc, czy materiał poszyciowy jest cały. Gdy dostrzeżesz jakąkolwiek dziurkę, dokładnie ją zaszyj, aby mieć pewność, że wypełnienie nie znajdzie przez nią drogi ucieczki.
Krok nr 3: zwiń kołdrę w ciasny rulon
Nie da się ukryć, że kołdra jest najczęściej dość dużych rozmiarów. Aby więc zmieścić ją w pralce bez większych problemów, zaleca się zwinąć ją w dość ciasny rulon. Jeśli pościel jest bardzo puszysta i rozwija się, możesz obwiązać ją grubszą tasiemką. Wtedy będziesz mieć pewność, że podczas prania cały czas będzie zwinięta w rulon.
Taka forma oczywiście nie tylko pozwala bez większych problemów umieścić kołdrę w bębnie. Chroni także okrycie, a właściwie znajdujące się w nim wypełnienie, przed intensywnymi ruchami urządzenia. Gdyby pościel “latała” luźno, niestety istnieje duże prawdopodobieństwo zbicia czy migrowania wsadu. Przy rulonie nie musisz się natomiast o to w żaden sposób martwić.
Krok nr 4: ustaw program, temperaturę prania oraz szybkość wirowania
Teraz poznasz zdecydowanie najważniejsze informacje na temat tego, jak prać kołdrę w pralce. Nadszedł bowiem czas na ustawienie odpowiedniego programu. Przede wszystkim zaleca się w tym przypadku dość delikatne pranie. Jeśli Twoje urządzenie ma specjalny tryb na pościel, sprawa rozwiązana. Jeśli nie, ustaw program do tkanin jedwabnych lub wełny. Są to delikatne tryby, które nie powinny w żaden sposób zaszkodzić okryciu.
Następnie przychodzi czas na temperaturę. Tutaj dużo zależy od zaleceń producenta oraz samego rodzaju kołdry. Te z wypełnieniem naturalnym pierze się bowiem najczęściej w max. 30-40 stopniach Celsjusza. Syntetyczne wsady mogą być z kolei poddawane temperaturze nawet 60-95 stopni Celsjusza. Zerknij więc najpierw na metkę. Gdybyś nie mogła jej znaleźć, lepiej oczywiście postawić na te niższe wartości.
A co z wirowaniem? Tutaj lepiej nie przesadzać. Najlepiej ustawić ok. 800 obrotów na minutę. Taka prędkość z pewnością odsączy nadmiar wody z kołdry, ale też nie sprawi, że jej wypełnienie zacznie migrować.
Teraz możesz już nacisnąć “Start” i czekać, aż kołdra się wypierze.
Krok nr 5: dokładnie strzep kołdrę
Gdy tylko pranie się skończy, od razu wyjmij kołdrę z pralki. Jeśli to możliwe, delikatnie strzep pościel. Dzięki temu wypełnienie będzie mogło ułożyć się w odpowiedni sposób. Do tego ponownie z pościeli może uciec nadmiar wody. Najlepiej czynność tę wykonywać w dwie osoby – głównie oczywiście przez wielkość okrycia oraz jego wysoki ciężar po kontakcie z wodą.
Krok nr 6: pranie kołdry w pralce to nie wszystko! Czas na suszenie
Na koniec został jeden z ważniejszych kroków. Pranie kołdry w pralce to przecież dopiero początek. Teraz należy dokładnie wysuszyć okrycie. Jak? Zawsze pamiętaj, że pościel powinna być rozłożona na płasko. Jeśli ją powiesisz, niestety całe wypełnienie powędruje na sam dół. Rozłóż więc kołdrę np. na suszarce na pranie i zostaw w suchym pomieszczeniu lub wystaw na zewnątrz. Unikaj jednak przy tym bezpośredniego działania promieni słonecznych.
Aby kołdra schła równomiernie, zaleca się przewracać ją na drugą stronę co 2-3 godziny, za każdym razem delikatnie ją strzepując. To, jak długo będzie schnąć pościel, zależy od jej grubości, ale też warunków atmosferycznych. Nie da się więc określić, po jakim dokładnie czasie będzie idealnie sucha.
Zanim jednak zaczniesz ją ponownie używać lub schowasz ją do szafy, musisz mieć pewność, że we wnętrzu nie ma ani grama wilgoci. W innym przypadku w wypełnieniu zacznie rozwijać się pleśń.
Jak wyprać kołdrę w pralce? Podsumowanie
I to tyle! Wiesz już, jak wyprać kołdrę w pralce i mieć pewność, że w żaden sposób jej nie uszkodzisz. Pamiętaj więc za każdym razem, aby najpierw sprawdzić zalecenia producenta na temat konserwacji pościeli.
Następnie, przed włożeniem okrycia do pralki, upewnij się, że w poszyciu nie ma żadnych dziur, przez które mogłoby wydostać się wypełnienie. Kołdrę najlepiej zwinąć w rulon i w takiej formie włożyć do urządzenia. Zalecana temperatura prania będzie różnić się w zależności od producenta oraz rodzaju pościeli. Zawsze wybierz jednak delikatny program i zmniejsz ilość obrotów do ok. 800 na minutę.
Po zakończeniu cyklu wyjmij kołdrę i dokładnie ją strzep. Następnie rozłóż pościel na płasko i co 2-3 godziny obracaj ją na drugą stronę, aby schła równomiernie.
Proste, prawda?