dobór butów trekkingowych

Po wycieczce w góry czy do lasu wracasz do domu z otarciami i pęcherzami na stopach? Bardzo możliwe, że źle dobrałeś buty trekkingowe. Nawet jeśli po włożeniu ich na stopę wszystko wydaje się w porządku, może się okazać, że nie trafiłeś z rozmiarem. Co zrobić, by tego uniknąć? Jak dobrać buty trekkingowe? Przygotowaliśmy 5 wskazówek, które ułatwią to zadanie.

Jak dobrać buty trekkingowe, by dobrze leżały? 5 wskazówek

Dobór butów trekkingowych wpłynie na jakość wielu Twoich wycieczek. Poświęć więc na tę decyzję trochę czasu. Nie spiesz się i spokojnie zastosuj do poniższych wskazówek.

1 Zmierz długość stopy

To właśnie długość stopy jest znacznie ważniejsza od numeru buta. Producenci różnych marek posługują się bowiem nieco inną numeracją. Kiedy będziesz znać długość swojej stopy, dopasujesz ją do odpowiedniego numeru i zaoszczędzisz sporo czasu. Dzięki temu będziesz mógł też bezpiecznie zamówić buty trekkingowe online, na przykład na https://megaoutdoor.pl/buty_salomon_turystyczne_niskie.

Najlepiej postaw stopę na kartce papieru i zaznacz kreską oba końce stopy. Potem zmierz odległość linijką. Dzięki temu będziesz mógł porównać długość stopy z długością wkładki w bucie.

Pamiętaj przy tym, że w trakcie marszu stopa się męczy i puchnie. Celuj więc w buty o pół centymetra dłuższe niż Twoja stopa.

2 Przymierzaj buty po południu lub wieczorem

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego, by nie uciskał stopy w czasie marszu? Przymierzając obuwie po południu lub wieczorem. I to najlepiej po spacerze. Wtedy stopy po całym dniu będą lekko opuchnięte – jak w czasie trekkingu. Kiedy będziesz mierzyć buty rano, prawdopodobnie wybierzesz zbyt mały rozmiar.

Do przymierzania butów ubierz też skarpety, w których zazwyczaj będziesz w nich używać. Przeważnie jest to grubsza skarpeta, co także wpływa na objętość Twojej stopy.

3 Sprawdź stabilność pięty

Po pierwszym włożeniu butów wszystko wydaje się w porządku? Zwróć więc uwagę na stabilność pięty. To jeden z kluczowych czynników w obuwiu trekkingowym – wpływa na to, jak będzie Cię chronić przed urazami kostki.

By to sprawdzić, należy mocno zasznurować buty. A następnie zweryfikować, czy w takiej sytuacji pięta rusza się w pionie bądź poziomie. Nie powinno być takiej możliwości. Stabilna pięta zmniejszy ryzyko urazów w przypadku krzywego postawienia stopy, o co nietrudno w czasie wyprawy w teren.

4 Postaw stopy na stopniach

Jeśli i ten test wypadł dobrze, poszukaj wokół siebie jakichś stopni. Być może są u wejścia do sklepu, ewentualnie możesz spróbować – ostrożnie! – postawić stopę na stołeczku.

Wejdź po stopniach, opierając stopę wyłącznie na palcach. Pięta powinna wystawać poza stopień. To będzie kolejny test tego, jak obuwie “trzyma” piętę. Na trekkingowej trasie z pewnością będą czekać Cię podejścia. Ten ruch będzie symulować takie warunki. Pięta w czasie “podchodzenia” po stopniach nie powinna przemieszczać się w górę i w dół.

5 Przespaceruj się po sklepie

Ostatnim krokiem do sprawdzenia, czy dobór butów trekkingowych był odpowiedni, będzie… postawienie kilku kroków. A nawet kilkuset. Po wykonaniu poprzednich testów warto po prostu pochodzić trochę po sklepie.

Dla pewności możesz jeszcze spróbować lekkich uderzeń czubkiem buta o podłogę. W ten sposób sprawdzisz, jak but spisuje się w czasie schodzenia. Również w tym przypadku stopa powinna pozostać nieruchomo. Jeśli nic Cię nie ociera, czujesz, że stopa dobrze trzyma się w bucie – to znak, że wybrałeś odpowiedni model.

Podsumowanie: jak dobrać buty trekkingowe?

Dobór butów trekkingowych powinien obejmować pięć kroków:

  • zmierzenie długości stopy,
  • przymierzenie butów po południu lub wieczorem,
  • sprawdzenie stabilności pięty,
  • postawienie stopy na schodach,
  • spacer po sklepie.

Jeśli skorzystasz z tych wskazówek, nie musisz się więcej martwić, jak dobrać buty trekkingowe – z pewnością znajdziesz odpowiedni rozmiar.