odblaskowe spodnie robocze do pracy przy drodze

Dobra widzialność to podstawa w wielu branżach. Trzeba o nią dbać między innymi w trakcie prac na budowie, przy drogach, przy obsłudze tak zwanego ciężkiego sprzętu. Jednym z ważnych elementów dobrze widocznego stroju są odblaskowe spodnie do pracy. Powinny spełniać odpowiednie normy, ale również gwarantować pracownikowi wygodę i w miarę możliwości ułatwiać mu pracę. Jak wybrać odpowiedni model? Podpowiadamy!

Odblaskowe spodnie do pracy – to mówią przepisy

Profesjonalne stroje odblaskowe zalicza się do kategorii ubrań ochronnych. Oznacza to, że muszą spełniać wymagania określone w przepisach i normach. Dla odzieży odblaskowej, definiowanej jako “odzież o intensywnej widzialności”, najważniejsza jest norma EN ISO 20471.

Definiuje ona powierzchnię taśm odblaskowych, a także fluorescencyjnego tła, na którym się znajdują. Pod tym względem dzieli ubrania ostrzegawcze na trzy klasy. Najlepszą widzialność zapewnia odzież klasy trzeciej, na której powinno znaleźć się 0,20 m2 odblasków oraz 0,80 m2 fluorescencyjnego materiału.

Ubrania klasy trzeciej są konieczne na wielu stanowiskach. Do spełnienia jej wymogów potrzebne są również elementy garderoby z długimi rękawami bądź długimi nogawkami, zestawione z ubraniem okalającym tułów. W związku z tym same odblaskowe spodnie do pracy takich założeń nie spełnią. Trzeba natomiast pamiętać o ich odpowiednim kolorze: żółtym, czerwonym bądź pomarańczowo-czerwonym.

Jakie są rodzaje spodni odblaskowych?

Profesjonalne spodnie odblaskowe dzielą się na trzy główne rodzaje. Należy je dobrać tak, by zapewniały maksymalną widzialność, ale i odpowiadały wyzwaniom na konkretnym stanowisku.

Odblaskowe spodnie do pasa

odblaskowe spodnie do pracy
Odblaskowe spodnie do pasa, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu sprzetBHP.pl

To spodnie o najbardziej klasycznym fasonie. Sprawdzą się zwłaszcza przy pracach, które wymagają sporo chodzenia. Warto przy tym szukać modeli z dodatkowym klinem wszytym w kroku, który zwiększy swobodę ruchów. Takie wygodne spodnie do pracy znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-spodnie-bluzy.

Przy wyborze spodni odblaskowych zwróć uwagę, by miały co najmniej dwie taśmy odblaskowe, ale również kieszenie i szlufki. Dzięki temu będzie łatwiej przenosić w nich narzędzia oraz dokumenty.

Ostrzegawcze spodnie ogrodniczki

Jeśli w spodniach do pasa mimo wszystko brakuje Ci kieszeni, zdecyduj się na ogrodniczki. To spodnie do pracy kojarzące się przede wszystkim z pracą w warsztacie oraz ekipami remontowo-budowlanymi. Sprawdzą się jednak również na innych stanowiskach, zwłaszcza związanych z pracą na zewnątrz. Chronią bowiem przed chłodem lepiej niż spodnie o klasycznym fasonie.

Ogrodniczki stabilnie trzymają się na ciele bez względu na to, w jakiej pozycji musisz pracować. Wiele modeli ma na kolanach kieszenie na nakolanniki. Do tego takie spodnie oferują mnóstwo kieszeni czy zaczepów na narzędzia. Szukaj zwłaszcza modeli z wykończeniem plamoodpornym.

Krótkie odblaskowe spodnie do pracy

Krótkie odblaskowe spodnie to opcja na lato. Ze względu na krótkie nogawki i ograniczoną powierzchnię spełniają jedynie normy klasy pierwszej. Będą jednak niezastąpione przy wysokich temperaturach.

Wbrew pozorom mogą też być bardzo funkcjonalne. W sklepach z odzieżą roboczą znajdziesz modele z wieloma kieszeniami. Dodatkową przestrzeń na drobiazgi zapewnią krótkie spodnie z kaburami. Szukaj zwłaszcza spodni z elastycznym wykończeniem pasa i kroku – pracuje się w nich bardziej komfortowo.

Podsumowanie: jak wybrać odblaskowe spodnie do pracy?

Jeśli interesują Cię profesjonalne odblaskowe spodnie do pracy, wybierz model, który spełnia wymogi normy EN ISO 20471. Pamiętaj, że powinny być żółte, czerwone bądź pomarańczowo-czerwone. Do wyboru masz trzy rodzaje spodni – do pasa, ogrodniczki oraz krótkie. Dopasuj je do wykonywanej pracy.