Robienie biżuterii w domu to rozwijające zajęcie, ale i dobry sposób na dorobienie do budżetu. Wprawne ręce tworzą cuda, a współczesne możliwości dla rękodzielników zasługują na uwagę każdego gotowego do nauki nowych rzeczy. Dzisiaj nie trzeba być wybitnie utalentowanym – wystarczy kreatywność, dobry produkt, dbanie o detale, a rozkręcenie biznesu ma ogromną szansę zakończyć się sukcesem. Przeczytaj!
Czy robienie biżuterii w domu jest trudne?
Nie! Dzisiaj początkujący rękodzielnik ma do dyspozycji gotowe półfabrykaty do biżuterii ułatwiające pracę oraz setki dokładnych tutoriali pokazujących wykonywanie ozdób krok po kroku. Możesz nauczyć się tworzenia biżuterii bez większego trudu – wystarczy odrobina cierpliwości i kreatywne podejście. Potrzebne elementy kupisz w https://www.gal-art.pl/category/polfabrykaty-ze-stali-chirurgicznej
Wybór półfabrykatów z górnej półki
Biżuteria tworzona z myślą o sprzedaży musi być doskonale wykonana. To umożliwia tylko bazowanie na wysokiej jakości półfabrykatach. Metalowe półfabrykaty do biżuterii powinny być wykonane ze stali chirurgicznej, srebra 925. Koraliki? Tylko idealnie dopracowane akryle, szkło i ceramika. Perły? Naturalne, hodowlane, żadnych sztucznych imitacji. Modelina? O najintensywniejszej kolorystyce, przeznaczona do pracy artystycznej, a nie na szkolne lekcje plastyki.
Przedmioty potrzebne do wyczarowania spektakularnej biżuterii znajdziesz w jubilerskich hurtowniach (w Polsce pod względem jakości wyróżnia się Gal-art) internetowych i stacjonarnych. Hurtownie mają nie tylko jakościowe produkty, ale także wyjątkowo korzystne oferty dla przedsiębiorców.
Wybierz, w jakiej technice chcesz pracować
Dobór półfabrykatów będzie zależał od wybranej techniki tworzenia. Zapoznaj się z różnymi metodami, takimi jak m.in.:
- złotnictwo – technika tradycyjna, polegająca na pracy z metalami i naturalnymi kamieniami od podstaw,
- wire wrapping – biżuteria z drutu, również technika pomocnicza stosowana w innych stylach,
- metal clay – wykorzystywanie glinki srebrnej, czyli metalowej masy zachowującej się jak modelina,
- beading – koralikowanie, czyli wyszywanie szklanymi koralikami materiałowych elementów w fantazyjne wzory
- sutasz – biżuteria haftowana,
- steampunk – nawiązująca do technologii, wykorzystuje jako ozdoby np. trybiki maszynowe.
Technik biżuteryjnych jest wiele. Decydując kieruj się przede wszystkim preferowaną przez Ciebie estetyką efektów – tworzona biżuteria musi Ci się po prostu podobać. Jeśli chodzi o poziom trudności – nauczyć się można wszystkiego. Najłatwiejsze dla początkujących jest koralikowanie, więc jeśli nie masz sprecyzowanych celów artystycznych, pomyśl właśnie o tej technice.
Gdy tworzenie biżuterii w domu przypadnie Ci do gustu, konieczność samodoskonalenia będzie czystą przyjemnością. Niezależnie od tego, na którą technikę ostatecznie się zdecydujesz, kluczowy jest kolejny punkt!
Jak zacząć tworzyć biżuterię od podstaw do mistrzostwa?
Tworzenie biżuterii w domu to ciągła nauka. Zacznij od tutoriali dla początkujących, dostępnych za darmo np. na YouTube. Ilustrowane porady znajdziesz również na blogach, Pintereście, Instagramie oraz na facebookowych grupach zrzeszających twórców biżuterii. Najłatwiej uczyć się widząc na własne oczy, co i jak trzeba wykonać. Jeśli korzystasz z poradników w formie nagrań na YouTube pamiętaj, że możesz tam zmniejszyć tempo odtwarzania, by wszystkiemu dokładnie się przyjrzeć.
Kiedy wyda Ci się, że mistrzostwo jest tuż-tuż, zwróć się w stronę zamkniętych artystycznych szkoleń – uświadomisz sobie, jak wiele jeszcze przed Tobą.
Narzędzia i półfabrykaty bez których ani rusz
Robienie biżuterii w domu wymaga skompletowania podstawowych narzędzi. Ich dokładny arsenał w dużej mierze odpowiada wybranej technice. Do najczęściej używanych, uniwersalnych narzędzi oraz konstrukcyjnych półfabrykatów należą:
- trzy warianty szczypiec – bocianki do formowania drutu, zaciskowe szczypce oraz szczypce tnące,
- komplet pęset,
- zapas drutu jubilerskiego,
- ostrych nożyczek,
- szpilki jubilerskie do nawlekania,
- pilniczki służące do obrabiania faktur twardych elementów,
- igły do koralikowania,
- zapięcia,
- bigle i sztyfty – bazy kolczyków,
- bazy do naszyjników i bransoletek, wykonane z gumy, sznurka oraz łańcuszków,
- kleje do łączenia metali oraz kleje do tkanin.
Pamiętajmy również o elementach ozdobnych. Postaw na koraliki, metalowe zawieszki, syntetyczne kamienie i cyrkonie. To zdobnicza podstawa, przydająca się przy wszystkich kreatywnych projektach. Im więcej ozdobnych półfabrykatów masz pod ręką, tym większe możliwości – a właśnie nieograniczone możliwości daje własnoręczne tworzenie biżuterii!
Porządne półfabrykaty wcale nie muszą być drogie. Elementy do konstrukcji i zdobień kosztują naprawdę niewiele, bo bazują na tanich i bardzo dobrych materiałach – głównie stali chirurgicznej oraz srebrze 925. Nawet kamienie jubilerskie mają przystępne ceny, bo są to kamienie półszlachetne, łatwo dostępne – z tego względu nie są zaliczane do luksusowego, horrendalnie drogiego towaru.
Przeglądając tutoriale i poradniki zwracaj uwagę na to, czego dokładnie używają prezentujące je osoby. Według tego stwórz listę zakupów – w końcu to na tych treściach będziesz się wzorować podczas nauki.
Organizacja stanowiska pracy
Za pracę z półfabrykatami weź się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Uprzątnij biurko, tak by znajdowały się na nim tylko rzeczy potrzebne do pracy. Warto położyć na blacie ceratę bez wzorów (wzory utrudniają widoczność elementów). Zamknij okna, żeby żaden podstępny podmuch nie wpadł do pomieszczenia.
Nauka podstawowych technik
Doskonal podstawowe techniki, zanim podejmiesz się ambitnych projektów. Naucz się na sucho jak formować druciki, montować zapięcia, zaplatać rzemyki, kleić ozdoby. Kiedy biegle opanujesz obchodzenie się z drobnymi elementami, na spokojnie przejdziesz do tworzenia ozdób na poważnie. Realizacja projektów pójdzie Ci sprawniej, nie będziesz się irytować na nawlekanie drobnych koralików ;).
Biżuteria, którą ktoś będzie chciał kupić za solidne pieniądze, nie powinna zauważalnie odbiegać jakością od dzieł z salonu jubilerskiego. W kategorii biżuterii handmade także liczy się każdy detal i ogólna doskonałość. Nie da się wykonać perfekcyjnego projektu bez biegłego opanowania fundamentów.
Pierwszy projekt, pierwsza biżuteria
Każde arcydzieło zaczyna się od wizji. Wizja przechodzi w projekt. Projekt – w realizację.
Zanim zaczniesz tworzyć, weź kartkę i ołówek. Narysuj bazę biżuterii i zaznacz, gdzie umieścisz ozdoby. Opisz też, jak wyobrażasz sobie finalny wygląd. Wystarczy schemat, to nie musi być piękny rysunek! Dopiero mając przed sobą projekt zabieraj się za realizację, bo gdy zaczniesz, dokonanie zmian może być nawet niemożliwe. Pierwsze projekty nie muszą być wymyślne. Najważniejsze to nauczyć się cierpliwości przy manualnych pracach.
Wcześniejsze poznanie technik tworzenia dzięki tutorialom pozwoli Ci krok po kroku realizować założenia projektu. W razie potrzeby zawsze możesz wrócić do instruktaży, które pierwotnie Cię zainspirowały.
Jeżeli coś pójdzie nie tak, spróbuj jeszcze raz. Nie od razu Kraków zbudowano i nie od razu rękodzielnik został mistrzem jubilerskim. Sięgnij do zapasu półfabrykatów, łap za szczypce, zacznij od nowa. Pierwsze razy zawsze są najtrudniejsze… ale kiedyś będziesz je wspominać ze śmiechem ;).
Wychodzenie poza kanony modowe
Ludzie poszukujący biżuterii rękodzielniczej mają po dziurki w nosie powtarzalnych wzorów dostępnych u sieciowych jubilerów. Nie myśl o tym, co się teraz nosi – myśl o tym, czego nie nosi nikt, bo tego nie ma! W ten sposób, Twoje prace będą miały szansę przyciągnąć grono kreatywnych, artystycznych dusz ceniących esencję sztuki, a równocześnie gotowych za nią zapłacić.
Platformy pozwalające spieniężyć robienie biżuterii w domu
Chcesz sprzedać swoje dzieła? Wykorzystaj do tego platformy zrzeszające rękodzielników, takie jak Etsy lub Artyferia. Do dyspozycji są także facebookowe grupy kupię-sprzedam, Facebook Marketplace, Vinted czy Allegro. Korzystanie z takich platform w zupełności wystarczy na początku przygody z rękodzielniczym biznesem.
Kiedy zobaczysz, że Twoje prace budzą zainteresowanie i zaczynają przynosić zyski, pomyśl o uruchomieniu własnego sklepu internetowego. Nie zapomnij także o założeniu działalności gospodarczej, gdy przychody przekroczą kwotę wolną!
Marketing dźwignią handlu
Wiele talentów nie wypływa na powierzchnię internetowego rynku przez lekceważenie roli marketingu. Wierzą, że dobre półfabrykaty do biżuterii, oryginalny pomysł i pasja same się obronią… Niestety, w tych czasach jakość nie wystarczy!
Prowadź social media – jako osoba tworząca sztukę wizualną przyłóż się zwłaszcza do rozwijania Instagrama. Publikuj tam estetyczne zdjęcia swoich wyrobów, angażuj odbiorców pokazywaniem jak pracujesz. Masz zwierzęta? Koniecznie muszą pojawić się w kadrze – Instagram kocha zwierzaki. TikTok to z kolei szansa na gigantyczne zasięgi w krótkim czasie – załóż profil, nagraj kilka interesujących filmików ze swoją biżuterią i pracą, obserwuj statystyki. Czasami wystarczy jeden viral, by od zera stworzyć markę.
Reklamowanie marki w mediach społecznościowych i wyszukiwarce Google warto powierzyć agencji wyspecjalizowanej w marketingu internetowym. To prawidłowego ustawienia reklam generujących realny zysk trzeba wiedzy oraz doświadczenia, a uczenie się na własnych błędach jest bardzo drogie.
Podsumowanie
To, jak zacząć tworzyć biżuterię w domu, wymaga przede wszystkim cierpliwości chęci do nauki. Obejrzyj zdjęcia biżuterii wykonanej w różnorodnych technikach i określ, która najbardziej Ci się podoba. Następnie, poszukaj w social mediach i na blogach tutoriali demonstrujących podstawowe techniki pracy. Naucz się ich, potem przejdź do projektowania i praktycznych realizacji.
Gdy interesuje Cię robienie biżuterii w domu, by w przyszłości ją sprzedawać, zwracaj szczególną uwagę na jakość używanych półfabrykatów – muszą być perfekcyjnie wykonane. Kiedy ozdoby wychodzące spod Twoich rąk będą prezentować się zniewalająco, czas uruchomić profil na platformie sprzedażowej oraz zacząć promować markę w mediach społecznościowych. Masz pomysł? Masz chęć nauki? Masz pasję do sztuki? To masz szansę!