Pranie ręczników - najważniejsze informacje i zalecenia

Pranie ręczników to z pozoru prosta czynność. W końcu każdy z nas wykonuje ją regularnie. Warto jednak nieco zagłębić się w ten cały proces. Dlaczego? To od niego zależy nasze zdrowie, a także jakość tekstyliów łazienkowych. W dzisiejszym artykule przedstawię zatem wszelkie najważniejsze informacje, które warto wiedzieć o praniu ręczników. Zaczynajmy!

Dlaczego warto regularnie wymieniać ręczniki łazienkowe?

Ręczniki łazienkowe należy regularnie wymieniać z kilku dość prostych powodów. Jakich? Przede wszystkim mają one bezpośredni kontakt z Twoją skórą. Owszem, wycierasz w nie przecież czyste ciało, jednak nie oznacza to, że takie tekstylia się nie brudzą. Pozostaje na nich chociażby martwy naskórek. Jest on wręcz idealnym siedliskiem wszelkiego rodzaju bakterii oraz drobnoustrojów. Te mnożą się w takich warunkach wyjątkowo szybko.

Do tego musisz pamiętać, że w łazience najczęściej jest dość wilgotno. To z kolei następny czynnik sprzyjający rozwojowi “nieprzyjaciół” na Twoich ręcznikach. Te z każdym kolejnym wytarciem będą przechodzić na Twoje ciało. Wtedy już bardzo łatwo o zakażenie czy wystąpienie nieprzyjemnych podrażnień, a nawet trądziku.

Wirusy, bakterie czy drobnoustroje unoszą się także w powietrzu. Jak to możliwe? Wystarczy tak naprawdę zapomnieć o opuszczeniu klapy sedesu podczas spuszczania wody. Niestety jej drobinki wydostają się wtedy na zewnątrz, a wraz z nimi miliony “nieprzyjaciół” mających wcześniej schronienie w muszli klozetowej. Nie brzmi to zbyt ciekawe, przyznasz chyba rację?

Jak często zmieniać ręczniki?

Teraz czas rozwiać wątpliwości na temat tego, jak często wymieniać ręczniki na nowe. Okazuje się, że większość z nas robi to za rzadko lub za często. Specjaliści zalecają, by przy klasycznym użytkowaniu ręczników, zmieniać je dwa razy w tygodniu. Dzięki temu będą niemalże cały czas świeże. Do tego nie będziesz niszczyć ich podczas bardzo częstego prania.

Częstotliwość wymiany ręczników warto skrócić w dwóch przypadkach – gdy regularnie uprawiasz sport oraz gdy w Twoim domu wychowują się małe dzieci. W tej drugiej sytuacji dziecięce tekstylia powinny być prane nawet co drugi dzień. Ręczniki, w które wycierałeś się podczas intensywnego treningu, należy natomiast wyprać od razu po jego zakończeniu. 

Zawsze musisz pamiętać, że z jednego ręcznika powinna korzystać tylko jedna osoba. Każdy z domowników powinien mieć swój komplet. Z tego powodu naprawdę warto mieć w swoim domu większą ilość tekstyliów kąpielowych. Te znajdziesz w wielu rozmiarach na https://www.karo.waw.pl/category/reczniki. Zadbaj więc o to, by na jednego członka Twojej rodziny przypadały przynajmniej dwa ręczniki – byś nadążył z ich praniem. Aby się nie mylić, każdy z domowników może wybrać dla siebie np. inny kolor lub rodzaj wykończenia tekstyliów. 

Jak najlepiej prać ręczniki?

Ręczniki należy oczywiście prać w pralce. W tym przypadku jest kilka aspektów, o których warto pamiętać. Pierwszym z nich jest to, iż tekstylia kąpielowe należy prać osobno. Nie dawaj ich do bębna wraz z odzieżą czy pościelą. Dlaczego? Ręczniki wymagają innego sposobu prania, mogą obierać inne materiały, a także niestety niszczyć się przy kontakcie z pozostałą częścią brudnych rzeczy.

Aby dowiedzieć się, w jakiej temperaturze prać tekstylia kąpielowe, najlepiej zerknąć na ich metkę. Tam powinieneś znaleźć wszelkie najważniejsze informacje. Jeśli nie jesteś w stanie ich odczytać, ustaw ok. 40-60 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może uszkodzić ręcznik i zmniejszyć jego puszystość.

Do prania najlepiej użyć płynu, żelu lub kapsułki. Klasyczny proszek słabo się wypłukuje, przez co ręczniki staną się szorstkie i nieprzyjemne. Pod żadnym pozorem nie używaj do takich tekstyliów preparatów zmiękczających. Wpływają one negatywnie na chłonność materiału.

Gdy ręczniki są już wyprane, pamiętaj o ich dokładnym wysuszeniu. Zanim schowasz je do szafki czy ponownie użyjesz, te muszą być całkowicie suche. Nie może zostać w nich ani grama wilgoci. Prasowaniu mówimy natomiast stanowcze “nie”! Po raz kolejny możesz w ten sposób obniżyć chłonność oraz sprężystość swoich tekstyliów.

Co zrobić, by ręczniki po praniu nie straciły swojej jakości?

Pranie ręczników dwa razy w tygodniu wydaje Ci się dla nich niezbyt dobre, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości? Oczywiście masz rację. Z tego powodu zalecam mieć kilka kompletów, które będziesz stosować naprzemiennie. Wtedy nic nie powinno im zaszkodzić. Możesz także postawić na wyjątkowo grube tekstylia – takie, których używa się w hotelach. Ich podatność na zniszczenia jest o wiele niższa. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym dokładnie charakteryzują się takie ręczniki, polecam Ci artykuł https://www.baltica-elua.pl/tekstylia-hotelowe-jak-wybrac-najlepsze-reczniki-i-posciel. Podczas wyboru nowych tekstyliów do łazienki, możesz zwrócić uwagę na te aspekty, jeśli chcesz mieć w swoim domu naprawdę dobre i niezniszczalne akcesoria. 

By ręczniki nie straciły swojej jakości oraz kolorów, pamiętaj o doborze odpowiednich środków do prania – stosuj żele, płyny czy kapsułki dedykowane do konkretnych kolorów. Zapomnij także o używaniu proszku, preparatach zmiękczających oraz prasowaniu. 

To już wszystkie najważniejsze informacje na temat prania ręczników. Zapamiętaj je, a z pewnością Twoje tekstylia kąpielowe będą zawsze czyste, pachnące i miękkie!