Pościel z bawełny czy mikrofibry? Poradnik

Decydując się na zakup nowych tekstyliów do snu, często stajemy przed dylematem, czy postawić na pościel z bawełny, czy mikrofibry. Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Obydwa materiały mają swoje zalety i wady. Wybór między tymi dwoma popularnymi rodzajami pościeli może więc sprawić trudność. 

Postanowiłam jednak, że spróbuję ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji. Przygotowałam artykuł, w którym porównam te dwie opcje. Sprawdź i wybierz pościel, która lepiej spełni Twoje potrzeby i oczekiwania!

Pościel z bawełny czy mikrofibry? Cechy wspólne tych kompletów

Nie da się ukryć, że pościele z bawełny i mikrofibry mają kilka cech wspólnych. Jakich? 

Przede wszystkim są to materiały miękkie oraz przyjemne w dotyku. Dzięki temu, śpiąc pod nimi, poczujesz niebywały komfort oraz błogi relaks. Obie opcje cechują się też dobrą cyrkulacją powietrza. Pomaga to utrzymać odpowiednią temperaturę ciała podczas wypoczynku. Tym samym możesz liczyć na zdrowy spokojny i niczym niezakłócony relaks. 

Zarówno pościele bawełniane, jak i te wykonane z mikrofibry, mogą być trwałe oraz wytrzymałe. Powinny posłużyć Ci w idealnym stanie długi czas – pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji i użytkowania. Ważne jest więc to, aby prać je zgodnie z zaleceniami producenta.

A skoro o tym mowa, oba rodzaje pościeli są łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości. Można je prać w pralce i suszyć w suszarce bębnowej, co ułatwia utrzymanie ich świeżości oraz wysokiego stopnia higieny.

Pościele z bawełny i mikrofibry są dostępne w różnych wzorach, kolorach i stylach do wyboru. Możesz tym samym idealnie dopasować je do swoich indywidualnych preferencji estetycznych oraz wystroju wnętrza sypialni. 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że oba materiały mogą być hipoalergiczne. Będą więc odpowiednie dla osób z wrażliwą skórą lub alergiami. Warunek jest jednak jeden – muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepiej więc sięgać po wyroby znanych i cenionych producentów.

Te cechy sprawiają, że wiele osób nie wie, czy lepsza będzie pościel z bawełny, czy mikrofibry. W końcu obydwa materiały cieszą się uznaniem wśród osób poszukujących wygodnych, trwałych i estetycznych produktów do swojej sypialni. Nie da się jednak ukryć, że mimo licznych cech wspólnych, są to zgoła inne rozwiązania. 

Jakie są główne zalety i wady pościeli bawełnianej?

Teraz skupmy się na tym, czym pościel bawełniana różni się od tej wykonanej z mikrofibry. Mowa tutaj zarówno o plusach, jak i minusach tego rozwiązania. Zacznę od zalet.

Bawełna jest przede wszystkim naturalnym materiałem, który doskonale przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać podczas snu. W przeciwieństwie do mikrofibry, bawełna pozwala utrzymać uczucie świeżości i komfortu przez całą noc. Ma też lepszą zdolność do absorbowania wilgoci. Będzie więc dobrym wyborem dla osób, które zmagają się z nadmiernym poceniem podczas wypoczynku.

Kluczowa przy bawełnie jest jej zdolność do termoregulacji. Taka pościel dopasuje się do warunków panujących w sypialni. W cieplejsze dni subtelnie ochłodzi ciało, w a te chłodniejsze – lekko ogrzeje. 

Produkcja bawełny jest mniej szkodliwa dla środowiska w porównaniu do syntetycznych materiałów, takich jak mikrofibra. Dla osób dbających o ekologię taka pościel będzie atrakcyjniejszym wyborem.

Ze względu na dużą popularność, bawełniane komplety znajdziesz w setkach kolorów i wzorów do wyboru. Masz też ogromne możliwości, jeśli chodzi o rozmiar poszewek. Na https://www.karo.waw.pl/category/posciel-bawelniana znajdziesz rozwiązania od 90×120 aż do 220×200! 

Mimo tych licznych zalet trzeba jednak pamiętać też o minusach. Do największych wad pościeli bawełnianych można zaliczyć m.in.:

  • podatność na kurczenie się podczas prania – szczególnie wtedy, gdy nie stosujesz się do zaleceń producenta,
  • dość mocne gniecenie się materiału – pościel po praniu najczęściej wymaga dość dokładnego prasowania,
  • niską odporność na plamy – materiał wchłania plamy, dlatego ich usunięcie bywa niekiedy bardzo trudne,
  • długi czas schnięcia – w porównaniu do mikrofibry, pościel bawełniana pozostaje wilgotna po praniu naprawdę długi czas,
  • wysoką cenę – pościele z bawełny są przeważnie droższe niż opcje z mikrofibry.

Teraz, aby dowiedzieć się, jaki materiał będzie lepszy na pościel – bawełna czy mikrofibra – przejdźmy jeszcze do omówienia najważniejszych zalet i wad tej drugiej opcji. 

A jak to jest w przypadku pościeli z mikrofibry?

Czym może zaskoczyć Cię pościel z mikrofibry? Przede wszystkim tym, że na bardzo długi czas zachowuje swoje piękne intensywne kolory. Niemalże w ogóle nie blaknie, co bywa jej ogromnym atutem. Zachowuje bowiem swój estetyczny wygląd nawet po wielu praniach.

Jest też materiałem szybkoschnącym. Tym samym czas jej suszenia po praniu jest wyjątkowo krótki. Czasem wystarczy kilka godzin, by móc ponownie skorzystać z kompletu. Przy okazji nie będzie konieczności jego prasowania. Mikrofibra w ogóle się nie gniecie, przez co wygląda estetycznie w każdej sytuacji. 

Co ciekawe, w głąb mikrofibry nie przedostają się plamy. Zabrudzenia zostają jedynie na jej powierzchni, dlatego ich usunięcie jest dziecinnie proste. Do tego pościel z mikrofibry jest często dostępna w szerokim zakresie wzorów, kolorów i stylów. Szczególnie cenione są motywy 3D, które docenią nawet wymagające osoby. Komplety są przy tym stosunkowo tanie, a dobre jakościowo. Mają jednak też wady, do których zalicza się np.:

  • niższy stopień przepływu powietrza – mikrofibra jest materiałem syntetycznym, przez co może powodować dyskomfort w te cieplejsze dni,
  • ryzyko elektryzowania się pościeli – ze względu na syntetyczne tworzywa użyte podczas produkcji,
  • wrażliwość na wysokie temperatury – może się łatwo uszkodzić lub zmienić kształt, jeśli zostanie poddana działaniu wysokiej temperatury.

Dla niektórych sam fakt, że jest to materiał syntetyczny, bywa także minusem takiej pościeli.

Który materiał jest więc lepszy na pościel – bawełna czy mikrofibra?

Co zatem wybrać – pościel z mikrofibry czy bawełny? Decyzja będzie zależeć głównie od indywidualnych preferencji, potrzeb i priorytetów każdego z nas. Nie da się wskazać tej lepszej czy gorszej opcji. Obydwa rozwiązania mają bowiem zarówno zalety, jak i wady. Wszystko zależy od tego, co lubisz i czego oczekujesz od swojej pościeli. 

Przeanalizuj więc dokładnie wszystkie za i przeciw lub przetestuj obydwa rozwiązania. Wtedy na własnej skórze przekonasz się, co jest dla Ciebie lepsze!