budowa domu zimą to wyzwanie, ale i szansa

Budowa domu zimą często zamiera. W końcu niska temperatura zdecydowanie nie sprzyja pracom na zewnątrz, nie mówiąc już o śniegu, który zalega na placu budowy. Czy jednak stać Cię na to, by pozwolić sobie na kilka miesięcy przestoju? Zwłaszcza mając świadomość, że materiały budowlane i usługi ekip fachowców wiosną i latem będą tylko drożeć?

Prace budowlane zimą wcale nie są niemożliwe. Część z nich można spokojnie wykonać nawet przy ujemnych temperaturach, inne będą wymagać specjalnych środków czy preparatów. Pod niektórymi względami budowa domu w zimie wręcz się opłaca.

Dlaczego warto wykonać niektóre prace budowlane zimą?

Jeśli szukałeś informacji, jak zacząć budowę domu, zapewne trafiłeś na opinie, że najlepiej doprowadzić prace jesienią do takiego momentu, by zimą budynek pozostał w stanie otwartym. Wówczas poszczególne jego elementy mogą dobrze wyschnąć.

W takim przypadku o prace budowlane zimą będzie trudno. Często jednak budowa posuwa się szybciej albo trwa dłużej niż rok. Wówczas prace wykończeniowe zimą będą możliwe, a nawet opłacalne. O tej porze roku łatwiej bowiem o zaangażowanie fachowców, którzy wiosną, latem i jesienią mają zwykle grafik wypełniony po brzegi.

Budowa domu zimą ma sens również ze względu na cenę materiałów. Gdy na zewnątrz śnieg, zazwyczaj można je kupić nieco taniej. Składy budowlane chętniej pozbywają się w niższej cenie materiałów, które muszą być specjalnie zabezpieczone przed śniegiem i mrozem. Jeśli tylko masz gdzie je przechować, nie wahaj się – wiosną i latem będzie zdecydowanie drożej!

O tej porze roku warto pomyśleć również o zakupie narzędzi oraz maszyn budowlanych. Warto poszukać solidnych modeli na https://sklep.powermat.pl/.

Budowa domu zimą – co warto zaplanować na ten okres?

Zimą należy skupiać się przede wszystkim na pracach we wnętrzu. Z powodu śniegu i mrozu wszelkie prace ziemne są niemożliwe. Niemniej, przy łagodnych zimach z ostatnich lat, można pokusić się o szerszy zakres robót. Zwłaszcza wtedy, gdy stawiamy dom szkieletowy lub drewniany z bali. Również stawianie gotowych domów modułowych zimą jest możliwe.

W większości przypadków budowa domu w zimie ograniczy się jednak do prac wewnętrznych. Wśród nich może się jednak znaleźć murowanie ścianek działowych. Potrzebne będą do tego specjalne zaprawy, przy murowaniu należy też używać większej ilości cementu niż zazwyczaj. Podobnie będzie z wewnętrznymi wylewkami – tutaj kluczowa będzie temperatura, która powinna jednak utrzymywać się kilka kresek nad zerem.

Zimą można skupić się również na montowaniu w domu instalacji. Specjaliści mogą wykorzystać ten czas do zajęcia się instalacjami gazowymi czy elektrycznymi. Zimą można również zamontować centralne ogrzewanie oraz przygotować instalację sanitarną. W tym przypadku trzeba jednak szczególnie zadbać o odpowiednią temperaturę na budowie, by woda w rurach nie zamarzła. Nie obejdzie się bez dodatkowego ogrzewania pustostanu. O tym, jak je zapewnić, przeczytasz na http://www.pdev.pl/czy-ogrzewanie-na-budowie-jest-potrzebne-sprawdz-jak-o-nie-zadbac.

Mimo niskich temperatur można zabrać się również za układanie ociepleń wewnętrznych. Łatwiejsze będzie ocieplanie z wykorzystaniem styropianu – wełnę trzeba bowiem zabezpieczać przed wilgocią. Problemem będzie tylko wolniejsze wysychanie kleju.

Budowa domu w zimie – o czym trzeba pamiętać?

W czasie łagodnych zim temperatura może być sprzyjająca, ale przy planowaniu robót zimą trzeba być gotowym na ogrzanie wnętrza. W związku z tym, nawet jeśli nie planujemy montażu instalacji CO, warto zaopatrzyć się w nagrzewnicę. Szeroki wybór takich urządzeń znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/maszyny-budowlane-nagrzewnice.

Mimo wszystko trzeba jednak pamiętać, że prace budowlane w zimie nie powinny być podejmowane “na siłę”. Przy kilkunasto stopniowych mrozach trzeba po prostu odpuścić. Podobnie będzie z ewentualnymi pracami na zewnątrz – praca przy padającym śniegu lub marznącym deszczu jest niebezpieczna i nie wchodzi w grę.

Budowa domu zimą pozwala oszczędzić, ale nie można tego robić na materiałach odpornych na niskie temperatury. Potrzebne będą specjalne zaprawy czy kleje mrozoodporne.