jaka kurtka na narty biegowe poradnik

W przypadku aktywności jaką jest narciarstwo biegowe, kurtka to element, który powinien zapewnić nam nie tylko ochronę przed zimnem, ale i swobodę ruchów. Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, warunkujących komfort treningu. Bardzo ważne są materiały z jakich została wykonana, jej krój oraz właściwości techniczne. Znaczenie będzie miała również marka – kurtki Salomon posłużą Ci przez lata, w przeciwieństwie do tanich okryć wierzchnich, szumnie określane mianem sportowych kurtek Jaka kurtka na narty biegowe sprawdzi się najlepiej? Zwróć uwagę na te cechy.

1. Kurtka na biegówki – najlepsza ochrona przed chłodem i wiatrem

Narciarstwo biegowe praktykowane jest głównie w zimie (w lecie jest możliwe na tak zwanych nartorolkach), ponieważ właśnie wtedy sportowcy mają najlepsze warunki pogodowe na uprawianie tego typu aktywności. 

Chociaż zimowa pogoda w ostatnich latach często zaskakuje, wciąż jest to najzimniejsza pora roku. Z tego względu kurtka do narciarstwa biegowego powinna chronić nas przed wyziębieniem. Najważniejsza jest ochrona przodu naszego ciała, ponieważ znajdujące się tam organy układu krążeniowego i oddechowego są najbardziej podatne na wychłodzenia. 

Jaka kurtka do narciarstwa biegowego? Wybierajmy kurtki z ociepliną lub polarem – nie przegrzewają organizmu, a skutecznie chronią przed dotkliwym mrozem i wiatrem.

2. Odprowadzanie nadwyżek ciepła

Bieg narciarski wymaga niemało wysiłku i aktywuje wiele różnych grup mięśni rąk, nóg i tułowia. Ciało szybko i mocno nagrzewa się i powstają nadwyżki ciepła i wilgoci, które kurtka powinna odprowadzać. W innym wypadku spocimy się, a następnie zmarzniemy – przeziębienie murowane!

Jaka kurtka na narty biegowe poradzi sobie z termoregulacją? Kurtki zimowe Salomon lub innych popularnych firm sportowych, posiadają wszyte specjalne wywietrzniki i otwory. Nowoczesne modele kurtek  wykorzystują także techniczne materiały o właściwościach wentylacyjnych. 

3. Jaka kurtka na narty biegowe? Zapewniona swoboda ruchów

Narciarstwo biegowe jest jedną z aktywności, które angażują wszystkie grupy mięśni. Podczas biegu poruszamy nie tylko nogami, ale i rękami oraz tułowiem. 

Kurtka, którą zakładamy aby chroniła nas przed zimnem, nie powinna krępować naszych ruchów. Najnowsze modele kurtek mają dopasowany krój oraz są parę centymetrów dłuższe z tyłu, aby chronić nerki podczas pochylania się. Materiał powinien być mocno elastyczny, mankiety odpowiednio długie, aby nie odsłaniały rąk przy każdym zamachu. 

Kurtka na biegówki – najlepsza jest ta, którą przymierzysz przed zakupem. Jeśli kupujesz stacjonarnie, nie ma z tym problemu. Decydując się na zakupy internetowe, przymierz kurtkę natychmiast po otrzymaniu paczki. Jeśli rękawy podchodzą za wysoko, cokolwiek ciśnie, uwiera – zwróć ją bez sentymentu.

4. Pjaka kurtka na narty biegowe? Pozostałe kwestie

Kurtka do narciarstwa biegowego powinna mieć dość wysoki kołnierz, który ochroni szyję oraz gardło przed chłodem. Jest to szczególnie istotne gdyż wychodząc na narty nie zakładamy szalika, który mógłby nam przeszkadzać podczas biegu. jaka

Zarówno kołnierz jak i mankiety przy rękawach muszą być szczelne. Tylko wtedy nasze ciało będzie odpowiednio chronione przed zimnem, pędem powietrza i wiatrem.

Na bardzo zimną pogodę, oprócz wysokiego kołnierza, przyda się dodatkowo chusta-komin naciągnięta na twarz.

Jaka kurtka na narty biegowe, by było Ci wygodnie w każdej pozycji? Świetnym rozwiązaniem są różnego rodzaju ściągacze i taśmy zapobiegające podnoszeniu się materiału. Dzięki nim możemy być pewni, że odpowiednio chronimy nerki oraz brzuch. Komfortu treningu nie zakłóci żaden lodowaty powiew

Ostatnią kwestią jest kaptur, który nie powinien się znaleźć w tego typu kurtce. Narciarze biegowi stawiają raczej na ciepłe czapki polarowe, które chronią głowę oraz uszy. Kaptur podczas biegu bowiem nadyma się i utrudnia wykonywanie aktywności – zdecydowanie lepiej zostawić go na spokojniejsze aktywności, a głowę osłonić dopasowaną czapką.


Jaka kurtka na narty biegowe sprawdzi się najlepiej? Szczelna, ocieplona materiałem dobrze odprowadzającym wilgoć, dokładnie przymierzona, bez kaptura. Zwracaj uwagę na markę wyposażenia – renomowany producent kosztuje więcej, niż okrycie z bazaru, ale masz pewność, że właściwości techniczne kurtki spełnia Twoje oczekiwania podczas treningów na przestrzeni wielu lat.