Budowa domu to dla każdego wielkie wyzwanie, a dla większości z nas wręcz inwestycja życia. Trudności z nią związane jeszcze rosną w dobie szalejącej inflacji. Mimo to Polacy budować nowych domów nie przestają. Jeśli i Ty należysz do grupy osób, które zamierzają rozpoczęcie budowy, wiedz, że podstawą jest odpowiednie planowanie całej inwestycji.
To właśnie na tym etapie zapadają bowiem kluczowe decyzje dotyczące przyszłego domostwa. Oczywiście pewne korekty są możliwe nieco później, ale zwykle wiążą się ze sporym wzrostem kosztów. Jak więc przygotować się do budowy i od czego ją zacząć? Podpowiadamy!
Budowa domu krok po kroku. Wybór działki
Jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych trzeba będzie zdecydować o przyszłych funkcjonalnościach domostwa. A także w pewien sposób o kosztach budowy. Duży wpływ na nasze przyszłe życie będzie mieć lokalizacja domu. To dlatego tak ważna jest działka pod dom i to, gdzie się znajduje. Liczy się również jej wielkość.
Przy poszukiwaniu działki trzeba wziąć pod uwagę przyszły dojazd do domu. Działka pod dom jednorodzinny blisko centrum miasta będzie świetnie skomunikowana, ale droższa. Ziemia na obrzeżach miasta czy na wsi będzie tańsza, zagwarantuje ciszę pod oknami, ale sprawi, że będziemy tracić więcej czasu i pieniędzy na drogę do pracy czy szkoły.
Pod budowę domu najlepiej nadają się działki kwadratowe i prostokątne. Optymalna powierzchnia działki pod dom jednorodzinny to około 1000 metrów kwadratowych. Musimy pamiętać, że ściany dom muszą być odpowiednio oddalone od jej krawędzi przylegającej do drogi – trzy metry w przypadku ślepych ścian i cztery przy obecności okien i drzwi.
Najlepiej kupować działki płaskie – podniesienie terenu przed budową domu generuje dodatkowe koszty. Z drugiej strony działki ze spadkiem bywają tańsze. Przy wyszukiwaniu ziemi pod budowę trzeba też zwrócić uwagę na kwestie formalne. Najwygodniej rozważać wyłącznie działki budowlane – budowa domu na działce rolnej to trudna sprawa, która wymaga odpowiednich przekształceń gruntu.
Sprawdźmy także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – z niego dowiemy się, co na wybranej działce może powstać. Już po zakupie działki warto ją ogrodzić – przy tych pracach z pewnością przydadzą się spawarki, które możesz kupić na przykład na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet.
Jak zacząć budowę domu – odpowiedni projekt to podstawa
Dopiero po załatwieniu formalności związanych z nabyciem działki kupujemy projekt domu. Oczywiście wcześniej możemy mieć upatrzony jakiś plan przyszłej konstrukcji, ale bez gruntu warto poprzestać tylko na ogólnych zarysach.
Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu domu. Cena różni się w zależności od stopnia skomplikowania, wynosi przeważnie kilka tysięcy złotych. Po wybraniu projektu trzeba go będzie jeszcze zaadaptować do wymogów konkretnej działki. Możliwe są drobne modyfikacje. Wprowadza je architekt, którego również trzeba będzie w tym celu znaleźć i opłacić.
Drugim rozwiązaniem jest powierzenie wykonania projektu tzw. producentowi domu. Oznacza to zaufanie jednej firmie, która zaprojektuje, zbuduje i wykończy dom. Najdroższe będzie wynajęcie architekta, który przygotuje indywidualny projekt dopasowany do naszej działki i marzeń.
To właśnie na tym etapie decydujemy o tym, jak będzie wyglądać nasz dom, jakie pomieszczenia się w nim znajdą, jaką będzie mieć wielkość. Oczywiście wraz z każdym dodatkowym metrem kwadratowym rośnie jego cena. Tańsze w realizacji będą również prostsze projekty – każda komplikacja znacznie podnosi na przykład koszt wykonania dachu.
Jak zacząć budowę domu – formalności
Budowa domu od podstaw to także szereg dokumentów, które z jednej strony koniecznie trzeba sprawdzić, a z drugiej przedłożyć w konkretnym urzędzie. Wspominaliśmy już o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli na danym obszarze nie występuje, przed budową trzeba będzie wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.
Potem możemy skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze, tradycyjne, to wniosek o pozwolenie na budowę. W tym przypadku na decyzję czeka się 65 dni, prowadzone jest postępowanie administracyjne. Można jednak również po prostu zgłosić budowę – wówczas decyzję otrzymamy już po 21 dniach, a protest może złożyć jedynie starosta. Takie zgłoszenie jest możliwe jednak tylko wtedy, gdy obszar oddziaływania budowy nie wykracza poza granice działki. To więc możliwe jedynie na dużych gruntach.
Co do składanych dokumentów, w obu przypadkach są one podobne. Trzeba będzie przygotować projekt budowlany z odpowiednimi uzgodnieniami oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Pamiętajmy, że nasze prawa do działki musi potwierdzić notariusz. W przypadku braku planu zagospodarowania konieczna będzie wspomniana decyzja o warunkach zabudowy.
Od niedawna polskie prawo umożliwia również budowę małego domu właściwie bez żadnych formalności. jego powierzchnia nie może jednak przekroczyć 70 metrów kwadratowych.
Budowa domu. Od czego zacząć prace budowlane?
Dopiero po zakończeniu spraw związanych z formalnościami możemy zastanowić się, od czego zacząć? Budowa domu zwykle rozpoczyna się od odpowiedniego wyrównania terenu. W ruch szybko pójdą też wkrętarki – do nabycia np. tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/elektronarzedzia-wkretarki – przy budowie powinna bowiem zawisnąć odpowiednia tablica informująca o inwestycji.
Przed przystąpieniem do typowych prac budowlanych konieczne jest ustalenie precyzyjnej lokalizacji budynku na działce, do czego trzeba będzie zaangażować geodetę. W ten sposób wytyczamy fundamenty przyszłego domu. Gdy odpowiednio uporządkujemy teren, możemy przystąpić do ich kopania i wylewania.
Przy okazji prowadzimy prace związane z kanalizacją. Dopiero później nasz dom zacznie rosnąć w oczach dzięki stawianiu ścian czy schodów. Od tego etapu prac do wprowadzenia się do własnych czterech ścian prowadzi jednak jeszcze daleka droga.