Plisy czy rolety? Co wybrać?

Nie wiesz, jakie osłony okienne wybrać do swojego wnętrza? Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będą plisy, czy rolety? A znasz zalety i wady każdego z tych rozwiązań? Mając na uwadze plusy i minusy obu opcji z pewnością o wiele łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję. Zapraszam więc do lektury artykułu, w którym dokładnie opowiem o wszystkich najważniejszych kwestiach na temat rolet oraz plis. 

Czym dokładnie są plisy okienne i jakie mają plusy oraz minusy?

Zacznę od plis okiennych, które są nieco mniej popularne niż rolety. Jest to rodzaj osłon okiennych składających się z tkaniny złożonej w coś na kształt harmonijki. Materiał umieszczony jest w ich przypadku na specjalnych prowadnicach. Plisy mogą być ręcznie obsługiwane lub wyposażone w mechanizmy sterowania, takie jak łańcuszki, linki czy napędy elektryczne, co ułatwia regulację oświetlenia w pomieszczeniu. 

W odróżnieniu od klasycznych rolet czy żaluzji takie osłony okienne można regulować na przeszkleniu zarówno od dołu, jak i od góry. To zdecydowanie ich najważniejsza cecha. 

Najważniejsze zalety plis okiennych

Przejdźmy do kluczowych zalet plis. Takie osłony będą godne polecenia zarówno w kontekście estetycznym, jak i funkcjonalnym. 

Przede wszystkim z ich pomocą możesz bardzo precyzyjnie manewrować ilością światła przedostającego się do wnętrza. Jesteś w stanie zwinąć je od dołu oraz od góry. Tym samym zasłonisz przeszklenie w dokładnie tym miejscu, które w danej chwili okazuje się kluczowe. 

Plisy są też bardzo lekkie i zajmują niewielką ilość przestrzeni. Ze względu na charakterystyczną harmonijkową strukturę, składają się do bardzo małych rozmiarów. Gdy są zwinięte, praktycznie nie widać ich w oknie. Ich subtelny wygląd świetnie komponuje się z większością aranżacji.

Co ciekawe, takie osłony okienne będą odpowiednie na każdy rodzaj okien. Jeśli więc masz w swoim domu przeszklenia o nietypowym kształcie czy formie, takie rozwiązanie jest dla Ciebie. Producent plis okiennych wykona je wtedy na Twoje zamówienie, uwzględniając wymiary i typ przeszklenia. Masz tym samym gwarancję idealnego dopasowania ich do szyby.

Kluczowy w przypadku tych osłon bywa też rodzaj mocowania. Plisy występują zarówno w wersji inwazyjnej, jak i bezinwazyjnej. Możesz więc wybrać opcję, która sprawdza się u Ciebie najlepiej. 

Za każdym razem jednak pamiętaj, że osłony można bezproblemowo zdjąć z okna. Dzięki temu mycie szyb czy pranie plis będzie o wiele łatwiejsze. Większość materiałów, z których są produkowane, nadaje się bowiem do czyszczenia. Tym samym w Twoim domu będą panować wyjątkowo higieniczne warunki.

Ze względu na rosnącą popularność, takie dekoracje dostaniesz obecnie w wielu ciekawych opcjach do wyboru. Możesz idealnie dopasować tym samym ich wygląd do swojego wnętrza czy preferencji. Do tego jesteś w stanie wybrać, jak mocno osłony mają zaciemniać pomieszczenie. 

Wyżej wymienione zalety są zdecydowanie tymi najważniejszymi. Jeśli jednak rozważasz zakup takich osłon okiennych, pamiętaj jeszcze, że plisy:

  • są polecane do pomieszczeń znajdujących się na parterze, a także do tych bardziej wymagających – kuchni czy łazienki,

  • bez względu na rodzaj mocowania nie utrudniają otwierania i zamykania okna,

  • dzięki prowadnicom nie poruszają się na wietrze i ściśle przylegają do szyby – nawet gdy okno jest uchylone czy otwarte,

  • chronią przed nagrzewaniem się pomieszczenia – szczególnie te wykonane z materiałów pochłaniających i blokujących światło,

  • są łatwe do samodzielnego montażu, a także do ewentualnej naprawy.


Mimo tych licznych zalet musisz wiedzieć, że niestety nie ma rzeczy idealnych. Trzeba zatem pamiętać o kilku drobnych wadach plis, o których opowiem w dalszej części artykułu.

Kilka wad plis, o których warto pamiętać

Minusy plis okiennych są nieliczne, ale jednak są. Przed zakupem warto więc wiedzieć, że takie osłony są najczęściej droższe niż rolety. Jest to spowodowane zarówno samą konstrukcją, jak i ewentualnym dopasowaniem dekoracji do nietypowego przeszklenia. 

Masz też o wiele mniej opcji do wyboru, biorąc pod uwagę barwy czy materiały. Harmonijkowa forma wyklucza bowiem większość zdobień. Możesz manewrować jedynie kolorystyką. 

Plisy, które będą długo rozłożone, mogą z czasem zacząć się rozprostowywać i tracić swój kształt. Lepiej więc na to uważać. 

Na koniec wspomnę jeszcze, że takie osłony lubią przenikać wilgocią, gdy okno paruje. Przylegają ściśle do szyby, dlatego też, jeśli pojawia się na niej woda, materiał szybko ją absorbuje. 

Rolety okienne – poznaj nieco bliżej to rozwiązanie

Teraz nadszedł czas na rolety. To popularne osłony, które najczęściej składają się z tkaniny lub materiału nawiniętego na wałek umieszczony w górnym fragmencie okna. Rolety pozwalają na regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia oraz zapewniają prywatność. Istnieje wiele ich rodzajów, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zastosowanie. Można wyróżnić m.in. rolety tekstylne, rzymskie czy dzień noc. Dlaczego warto je wybrać?

Kluczowe zalety rolet okiennych

Rolety cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim za ich design. Są to osłony, które możesz z łatwością zamienić w jedne z głównych dekoracji całego wnętrza. Modele tekstylne sprawdzą się idealnie w prostych i minimalistycznych aranżacjach, rzymskie w eleganckich pomieszczeniach glamour, angielskich czy prowansalskich, natomiast dzień noc – w industrialnych i nowoczesnych. 

Do tego masz niemalże nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o dobór materiałów, ich kolorów, wzorów czy faktur. Tkaniny są przy tym odporne na promieniowanie UV, dlatego nie tracą swojej intensywności. W większości przypadków można je także czyścić – np. zwilżoną ściereczką.

Rolety sprawdzają się wyśmienicie, jeśli zależy Ci na płynnej regulacji światła przedostającego się do pomieszczenia, zaciemnieniu wnętrza czy obniżeniu panującej w nim temperatury. 

Osłony te mogą być mocowane w sposób nieinwazyjny lub w specjalnych kasetach. Ponownie możesz więc wybrać tę najlepszą opcję dla siebie. Bez większych problemów poradzisz sobie z ich zamontowaniem na oknie – nawet jeśli nie masz w tym doświadczenia.

Wady rolet, które warto znać

A jakie są wady rolet okiennych? Modele bez kasety czy żyłek utrzymujących materiał w odpowiedniej pozycji będą odstawać od okna – szczególnie gdy przeszklenie będzie uchylone lub otwarte. Wtedy niestety nie zapewnią idealnego stopnia ochrony przed słońcem i wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Lepiej więc postawić na rozwiązania z żyłkami prowadzącymi lub w kasecie.

Jeśli zależy Ci na modelach mocowanych w sposób bezinwazyjny, musisz liczyć się z tym, że niekiedy roleta może spaść z okna. Nie są to częste przypadki, szczególnie jeśli postawisz na rozwiązania od sprawdzonego producenta, jednak miej ten fakt na uwadze. I to chyba tyle minusów rolet. 

Co zatem wybrać – plisy czy rolety?

Wybór pomiędzy plisami a roletami zależy od wielu czynników, takich jak estetyka, funkcjonalność, preferencje osobiste oraz specyfika danego pomieszczenia. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, musisz dokładnie zastanowić się, na czym zależy Ci najbardziej. Wtedy z łatwością ocenisz, czy lepsze będą dla Ciebie plisy, czy rolety.

Pamiętaj jednak, że po plisy sięgają głównie osoby, którym zależy na osłonach dedykowanych do nietypowych okien. Do tego świetnie sprawdzają się, gdy konieczne jest bardzo dokładne kontrolowanie światła przedostającego się do wnętrza i sprawne nim manewrowanie. Coraz częściej goszczą też w nowoczesnym budownictwie, kiedy to okna sięgają od posadzki pod sam sufit. Z ich pomocą łatwo wtedy zasłonić np. wyłącznie dolną część przeszklenia.

Rolety z kolei wybierane są przede wszystkim wtedy, gdy osłony mają stać się dekoracją całego pomieszczenia. Modele rzymskie, ze względu na swoją konstrukcję, niekiedy mogą nawet zastąpić firany i zasłony. Rolety są też bardziej uniwersalne i dostępne w wielu różnych stylach, od klasycznych do nowoczesnych, co pozwala na idealne dopasowanie do wnętrza. Zapewniają prywatność, chronią przed słońcem, a do tego są trwałe.

Jak zatem widzisz, podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie jest łatwe. Jeśli jednak dokładnie przeanalizujesz wszystkie plusy i minusy, z pewnością wybierzesz dla siebie tę najlepszą opcję!