Jaką maszynę do szycia wybrać - poznaj rodzaje

Stoisz przed wyborem maszyny do szycia? To na pewno nieproste zadanie, w szczególności, jeśli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie. Na rynku znajdziesz overlocki, cowerloki, maszyny ręczne, wieloczynnościowe oraz przemysłowe. Jednak, którą maszynę do szycia wybrać? Zobacz w tym artykule i wybierz odpowiednią dla siebie!

Maszyna do szycia ręczna – proste urządzenie dla każdego 

Ręczna maszyna do szycia to małe urządzenie, które doskonale poradzi sobie z prostymi pracami. Powinieneś ją wybrać, jeśli zależy Ci na szybkich, małych i łatwych obróbkach. Dzięki niej zszyjesz różnego rodzaju pęknięcia i podarcia. Co więcej, pomoże Ci także podwinąć spodnie. 

Tego typu maszyna jest mała, poręczna i lekka. Dlatego możesz zabrać ją w walizkę na każdy wyjazd i mieć pod ręką urządzenie, które w mgnieniu oka poradzi sobie z rozdarciami. Aby z niej korzystać, nie potrzebujesz dostępu do źródła prądu, ponieważ jest zasilana czterema bateriami. To dodatkowo przemawia za wzięciem jej w podróż, ponieważ możesz użyć jej w każdej chwili. 

Ręczna maszyna do szycia jest łatwa w obsłudze. Wystarczy trzymać maszynę w ręce i nacisnąć przycisk, który włączy urządzenie. Aby prawidłowo i dokładnie zszyć pamiętaj o naciągnięciu materiału. 

Maszyna do szycia wieloczynnościowa – więcej ściegów

Jeśli zależy Ci na różnych funkcjach w maszynie, powinieneś wybrać wieloczynnościową. Zakup ją, jeśli chcesz mieć do wyboru wiele ściegów (nawet 1500) i wygodnie szyć wszystkie materiały.  

Maszyna do szycia wieloczynnościowa dzieli się na: komputerowe i mechaniczne. 

W urządzeniach mechanicznych program szycia wybiera się za pomocą specjalnego pokrętła. W przypadku urządzeń komputerowych wybór programu dokonuje się za pomocą przycisków na panelu. 

Maszyna do szycia przemysłowa – profesjonalny sprzęt

Maszyny do szycia przemysłowe doskonale sprawdzą się do szwalni oraz pracowni krawieckich. Są to specjalistyczne maszyny, które przeznaczone są do pracy na większą skalę np. produkcja ubrań. 

Tego typu urządzenia zazwyczaj nie składają się tylko z maszyny. Aby profesjonalnie pracować, w zestawie posiadają także stół szwalniczy, do którego przytwierdzona jest urządzenie, które szyje. Na dole stołu można znaleźć przyczepioną na stałe stopkę do maszyny, aby wygodnie z niej korzystać.

Z racji tego, że maszyny do szycia przemysłowe są wykorzystywane w pracowniach, ich prędkość dochodzi do nawet 7 tysięcy wkłuć na minutę. Pracują szybko i sprawnie. Co więcej, mają mocne silniki, które pozwalają na wiele godzin pracy dziennie. 

Maszyna do szycia przemysłowa - rodzaj
Maszyna przemysłowa ze stołem szwalniczym. Źródło zdjęcia: strona sklepu internetowego Adamar.

Maszyna do szycia owerlok – idealne obszywanie materiału

Jeśli nadal jaką wybrać maszynę do szycia, to co powiesz na owerlok? Jeśli Twoim głównym zadaniem jest obszywanie, obrzucanie i zszywanie materiału na krawędziach to sprawdzi się doskonale. Proces ten wykonywany jest za pomocą specjalnego nożyka w urządzeniu. Dzięki takiemu zabiegowi zabezpieczysz ubranie przed pruciem. 

Na pewno owerlok przypadnie Ci do gustu, jeśli chcesz, aby odzież wykonana lub zszyta przez Ciebie wyglądała elegancko i dobrze się prezentowała. Co więcej, tego typu sprzęt dobrze radzi sobie z elastycznymi materiałami. 

Maszyna do szycia cowerlok – 3 w 1

Maszyna do szycia cowerlok to doskonały wybór dla osób, które chcą połączyć ze sobą wiele funkcji – coverlock szyje, zabezpiecza i wykańcza materiał. 

Na maszynach możesz w prosty sposób wybrać odpowiedni program szycia – dzięki temu samo szycie, jak i obsługa jest przyjemna. W przeciwieństwie do owerloka, nie posiada wbudowanych noży. Zszywa ze sobą materiał za pomocą igły i nici materiał. Doskonale sprawdzi się do wielu rodzaju tkanin. 

Cowerlok jest wyposażony także w specjalne pokrętło, które zapewnia regulowanie działania urządzenia. Możesz dostosować długość i szerokość ściegu oraz docisk stopki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które posiadają różną ilość ściegów. Tylko co Ciebie zależy, ile ich potrzebujesz. 

Jaką maszynę do szycia wybrać -cowerlok
Wiele funkcji w jednym małym urządzeniu. Źródło: strona sklepu internetowego Adamar.

Już wiesz jaką maszynę do szycia wybrać? Rodzaje są różne, ale powinieneś dostosować swój zakup do potrzeb. Do szybkich prac i prostych szyć, doskonała będzie maszyna do szycia ręczna. A może jednak potrzebujesz profesjonalnej maszyny do swojej pracowni krawieckiej? Dobierz sprzęt tak, aby był jak najbardziej przydatny i posłużył Ci przez wiele lat.