Czym się kierować, wybierając prześcieradło dla dziecka?

Zdrowy i komfortowy sen jest niezwykle ważny dla każdego dziecka. To właśnie wtedy pociecha może się zregenerować i dobrze wypocząć. Prawidłowa ilość snu może także wzmocnić cały układ odpornościowy, a nawet wspomóc rozwój mózgu. Wybierając tekstylia do łóżka czy łóżeczka swojego dziecka, nigdy nie podejmuj więc przypadkowych decyzji. 

W tym artykule podpowiem Ci zatem, jak wybrać idealne prześcieradło dla pociechy. Sprawdź, jakimi zasadami się kierować i udaj się na świadome zakupy!

Prześcieradło dla dziecka – materiał jest kluczowy

Wybierając jakiekolwiek tekstylia dla dziecka, zawsze powinnaś w pierwszej kolejności kierować się tym, z jakiego materiału są wykonane. Szczególnie dla tych najmłodszych pociech, należy wybierać głównie naturalne tkaniny. Te są bezpieczne dla zdrowia, nie uczulają i nie powodują podrażnień wrażliwego naskórka. Przy okazji są łatwe do utrzymania w czystości i najczęściej można prać je w dość wysokich temperaturach. 

Za najlepszy materiał na prześcieradła do łóżeczka, a także te na klasyczne materace dziecięce, od lat uznaje się bawełnę. Ta ma zdolność do termoregulacji, dlatego latem chłodzi, a zimą ogrzewa. Szybko odprowadza także wilgoć i jest przewiewna. Zdecydowanie warto sięgać więc po wyroby bawełniane. 

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się jednak także włókna bambusowe. Ta często występują jako domieszka bawełny. Dzięki temu prześcieradło staje się przy okazji antybakteryjne. Bambus ma bowiem właściwości, które blokują rozwój drobnoustrojów na jego powierzchni. Kupując prześcieradło dla dziecka, stawiaj więc na naturę, a zatem bawełnę bądź bambusa.

Pamiętaj jednak, że prześcieradła dla tych najmłodszych dzieci, mogą być podszyte dodatkowo specjalnym materiałem wodoodpornym. Najczęściej będzie to specjalny rodzaj gumy. Dzięki temu ciecz nie przedostanie się na materac. Zaoszczędzisz tym samym wiele czasu. 

Nie bój się takich rozwiązań, ponieważ są w pełni bezpieczne. Maluch będzie miał bezpośredni kontakt tylko z naturalnym materiałem, który stanowi wierzchnią warstwę tych tekstyliów. Całość, aby była dopuszczona do użytku przez dzieci i tak musi mieć odpowiednie certyfikaty oraz atesty. Sięgaj po sprawdzone i przebadane modele, a nie będziesz musiała się niczym martwić!

Rozmiar prześcieradła dla dziecka – rzecz niezwykle ważna

Niekiedy rodzicom zdarza się, kupując prześcieradło, wybierać modele w nieco większym rozmiarze, niż jest to potrzebne. Dzięki temu tekstylia mają służyć nieco dłużej. Warto jednak pamiętać, że nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Prześcieradło powinno idealnie pasować na materac, a więc mieć dokładnie taki sam rozmiar. Dzięki temu materiał nie będzie się zwijać czy rolować. Zapewni to dziecku najwyższą jakość wypoczynku. 

Wszelkie zagięcia, które pojawią się w trakcie snu, będą powodować dość duży dyskomfort. Tego żaden rodzic zapewne by nie chciał. Wybieraj więc prześcieradła w pasującym rozmiarze. Te tekstylia nie kosztują zbyt wiele, dlatego z pewnością ich regularna wymiana nie nadszarpnie zbyt mocno rodzinnego budżetu. 

Prześcieradło dla dziecka – z gumką czy bez? 

Odwiecznym dylematem rodziców jest także to, czy zdecydować się na prześcieradło z gumką, czy też bez niej. Jeśli miałabym Ci coś doradzić, powiem jedno – modele z gumką najczęściej sprawdzają się lepiej. Łatwo jest je założyć na materac i idealnie naciągnąć. Do tego masz pewność, że dziecko nawet bardzo mocno się wiercąc, nie powinno naruszyć prawidłowego ułożenia tkaniny. 

Jeśli nie wiesz, na jaki wariant postawić, idź więc prędzej w tę stronę. Prześcieradło z gumką 140×200 będzie idealne wtedy, gdy dziecko przeszło już na tradycyjne łóżko. Mniejsze modele sprawdzą się do łóżeczka, a także drobniejszych łóżeczek dla dzieci od 3 roku życia. Zawsze sprawdź po prostu, jakie wymiary ma materac, a później dopasuj do niego tekstylia. 

Czy są zatem sytuacje, w których to lepiej sprawdzi się model bez gumki? Oczywiście. Takie prześcieradła polecane są głównie wtedy, gdy dziecko śpi np. na rozkładanej sofie. Pamiętaj jednak, że nawet do 7 roku życia nie zaleca się takiej leżanki dla pociechy. To rozwiązanie zarezerwowane dla starszych. 

A na koniec… kolor lub wzór

Dopiero na koniec, gdy wybrałaś już odpowiedni materiał, rozmiar oraz wariant prześcieradła, możesz zdecydować się na kolor czy wzór pasujący do aranżacji pokoju dziecka. Wiedz jednak, że jest to ważne jedynie z punktu estetyki pomieszczenia – szczególnie przy tych najmłodszych pociechach. Starsze dzieci mogą natomiast chętniej chodzić spać, gdy prześcieradło będzie cechowało się ich ulubionym odcieniem czy przedstawiało coś, co lubi pociecha. 

Możesz więc zwracać uwagę na ogólny wygląd prześcieradła, jednak nie jest to coś szczególnie ważnego. Najważniejsze jest to, by dany model miał certyfikat Oeko Tex Standard 100. Masz wtedy pewność, że nie znajdują się w nim szkodliwe dla zdrowia substancje, a sam produkt może być użytkowany przez wszystkie dzieci.

Kupując prześcieradło dla dziecka, zawsze zwróć szczególną uwagę na naturalny materiał. Następnie dobierz odpowiedni rozmiar, wariant, a dopiero na koniec kolor czy wzór. Dzięki temu Twój maluch z pewnością będzie spał spokojnie!