jak ustawić naprężenie nici w maszynie, by uzyskać odpowiedni ścieg?

Szycie na maszynie to nic strasznego. Wystarczy trochę chęci i samozaparcia, by nauczyć się szyć na całkiem dobrym poziomie. By jednak praca przyniosła odpowiedni efekt, trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach. Jednym z nich jest odpowiednie naprężenie nici. Ma wpływ między innymi na moc szwu, ale także ostateczny kształt ściegu. Jak ustawić naprężenie nici w maszynie, by szyć bez przeszkód? Sprawdź!

Jak rozpoznać niewłaściwe naprężenie nici w maszynie?

Idealny ścieg wiąże nici dokładnie na środku materiałów, które zszywa. Wprawne oko dość łatwo wychwyci i zdiagnozuje problem z nieodpowiednim naprężeniem nici właśnie na podstawie wyglądu ściegu.

Zbyt duże naprężenie górnej nici sprawia, że na wierzchniej stronie materiału będzie widać nić od szpulki. Czasami naprężenie nici jest jednak zbyt małe. W takiej sytuacji na spodniej stronie materiału będzie widoczna nić od igły.

Pętelki nici po jednej ze stron materiału sygnalizują problemy z górną nicią. Kiedy jednak materiał marszczy się po obu stronach, najpewniej masz do czynienia także z nadmiernym naprężeniem dolnej nici.

Gdzie znaleźć regulator naprężenia nici?

Jeśli szukasz sposobu, jak ustawić naprężenie nici w maszynie, musisz znaleźć regulator tego parametru. Ten, który odpowiada za górną nić, ma charaktery gałki lub pokrętła. Często znajduje się z przodu, czasami z boku maszyny. Wszystko zależy od modelu – maszynom możesz bliżej przyjrzeć się na https://adamar.pl/category/maszyny-do-szycia.

Nieco trudniej będzie z ustawianiem naprężenia nici dolnej. W tym przypadku trzeba będzie wyciągnąć bębenek znajdujący się w pobliżu chwytacza.

Jak ustawić naprężenie nici w maszynie?

Naprężenie górnej nici w maszynie nie powinno sprawić wielkich problemów. Na pokrętle najczęściej znajdują się cyfry, łatwo będzie więc zwiększyć lub zmniejszyć naprężenie. Warto zmieniać je już na początku obróbki nowego materiału. Naprężenie dostosowuje się do jego grubości.

W przypadku dolnej nici stopień naprężenia ocenisz po szarpnięciu za nitkę bębenka. Jeśli nie chce się rozwijać, naprężenie jest zbyt duże. Wtedy śrubkę bębenka należy przekręcić lekko w lewo. Kiedy nić rozwija się bardzo łatwo, trzeba zwiększyć naprężenie przekręcaniem śrubki w prawo. W zestawie z maszyną powinien znaleźć się do tego specjalny śrubokręt.

Kiedy w maszynie trzeba będzie wymienić nić?

Czasami bywa i tak, że zmiana naprężenia nici nie przynosi efektów. Wówczas konieczna może być wymiana nici. Akcesoria słabej jakości mogą się skręcać i ścieg nigdy nie będzie idealny. Problemem może być także stępiona igła. Przy poważnych problemach z jakością ściegu warto też przyjrzeć się stopce. W razie potrzeby nowe znajdziesz na https://adamar.pl/category/stopki-do-maszyn.

Podsumowanie: jak zmienić naprężenie nici w maszynie?

Bez względu na to, jaka maszyna do szycia w domu służy Ci na co dzień, bez odpowiednio naprężonej nici nie uzyskasz szwu wysokiej jakości. Jeśli widzisz pętelki na górnej stronie materiału, trzeba będzie zmniejszyć naprężenie nici pokrętłem. Pętelki na spodniej stronie to konieczność zwiększenia napięcia.

Jeśli materiał marszczy się po obu stronach, trzeba będzie też wyregulować dolną nić. Służy do tego śrubka umieszczona na bębenku maszyny.