jak głęboko wkopać słupki ogrodzeniowe? Tak, by nie naruszył ich zamarzający grunt

Ogrodzenie wokół działki czy posesji, na której stoi dom, to dziś właściwie standard. Dzięki takim barierom można ochronić się przed nieproszonymi gośćmi, ale równocześnie podnieść walory estetyczne całej okolicy domu. Najpopularniejsze w ostatnich latach są ogrodzenia panelowe. Ich podstawą są nie tylko różnego rodzaju panele, ale także słupki ogrodzeniowe. Od ich ustawienia i solidności zależy wytrzymałość całego płotu. Kluczowe staje się więc pytanie: jak głęboko wkopać słupki ogrodzeniowe?

Montaż ogrodzenia opartego na słupkach – najważniejsze założenia

Jak zacząć budowę ogrodzenia opartego na słupkach? Najpierw trzeba zdecydować o wysokości “bariery”, która ma otaczać działkę. Zwykle w pierwszej kolejności rozpatruje się więc charakter przęseł czy paneli, jakie będą tworzyć jego podstawę.

To do nich dobiera się odpowiednie słupki. Ważna jest ich wysokość – trzeba pamiętać, by po wkopaniu w ziemię można było na nich swobodnie zamontować przęsła. Najczęściej część słupków wystająca nad ziemię powinna być nieco wyższa niż panele. Różnica wynosi przeważnie kilka, kilkanaście centymetrów.

Przy wyborze słupków trzeba pamiętać o newralgicznych punktach ogrodzenia. Mowa tu przede wszystkim o słupkach skrajnych, znajdujących się na rogach ogrodzenia, a także o słupkach podtrzymujących bramę. Powinny być najsolidniejsze, to do ich montażu należy przywiązywać największą uwagę. Warto zdecydować się tam na słupki wysokiej jakości, o nieco większej średnicy od pozostałych. Odpowiednie produkty znajdziesz na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/slupki-ogrodzeniowe.

Jak głęboko wkopać słupki ogrodzeniowe? Wiele zależy od regionu Polski

Mimo wszystko jednak głębokość, na jakiej będą osadzone słupki, dla każdego z nich powinna być taka samia. Dół pod słupki ogrodzeniowe musi zapewniać im stabilność. Wypełnia się go betonem, ale nawet tak twardy materiał może zostać “wysadzony”, jeśli wykopiemy zbyt płytkie otwory.

Najważniejszym zagadnieniem, do którego trzeba się dostosować, jest strefa przemarzania gruntu, w jakiej znajduje się działka. Strefy wyznaczają głębokość, na jakiej zimą zamarza woda w danym rejonie. W wyniku niskich temperatur grunt do tej głębokości może zwiększać objętość, co naruszy beton – “wysadzi” go w górę lub spowoduje pęknięcia.

Głębokość osadzenia słupków ogrodzeniowych powinna być więc nieco większa niż głębokość przemarzania ziemi na danym obszarze. Polska dzieli się na cztery takie strefy:

okolice Suwałk: głębokość przemarzania gruntu wynosi tam 1,4 m;

Polska północno-wschodnia, Góry Świętokrzyskie, południe Małopolski i Podkarpacia: głębokość przemarzania gruntu wynosi tam 1,2 m;

wschodnia i centralna część Polski: głębokość przemarzania gruntu wynosi tam 1 m;

zachodnia Polska: głębokość przemarzania gruntu wynosi tam 0,8 m.

Jeżeli zależy nam na stabilnym ogrodzeniu i słupkach, które pozostaną na swoim miejscu przez lata, należy dostosować głębokość dołów do podanych wartości. Do tego trzeba pamiętać, by otwór był odpowiednio szeroki. Odległość słupka od ścian dołu powinna wynosić kilkanaście centymetrów.

Jak głęboko wkopać słupki ogrodzeniowe z drewna? Porady przy stawianiu ogrodzenia tymczasowego

Słupki ogrodzeniowe wkopane zbyt płytko mogą przysporzyć wielu kłopotów. Wystarczy, że zmienią poziom o kilka stopni lub grunt wypchnie je wyżej, a uszkodzą spory fragment ogrodzenia, o względach estetycznych nie wspominając.

Nieco inaczej będzie jednak wówczas, gdy stawiamy jedynie ogrodzenie tymczasowe. Wtedy najczęściej decydujemy się na słupki drewniane. W tym przypadku i tak zdajemy sobie sprawę, że ogrodzenie nie będzie stać w tym miejscu zbyt długo. Nie ma więc sensu wkopywanie się głęboko w ziemię. Z drugiej strony słupki nie mogą się przecież przewracać.

Jak głęboko wkopać słupki ogrodzeniowe z drewna? Najprościej wpuścić w ziemię około 30 procent ich długości. Dodatkowe 10-20 centymetrów słupka warto poświęcić wówczas, gdy działka jest pofałdowana lub cechuje się spadkiem.