słupek ogrodzeniowy i siatka

Ogrodzenie z siatki to świetny pomysł nie tylko na tymczasową barierę, ale i solidny płot wokół posesji. Jeśli chcesz stabilnego i mocnego ogrodzenia, powinieneś postawić na siatkę o wysokości co najmniej 150 cm. I dobrać do niej odpowiednie słupki ogrodzeniowe. Jakie słupki do siatki 150 cm będą najlepsze? Przedstawimy wszystkie cechy, które należy brać pod uwagę przy wyborze wysokości słupków do wysokiej siatki.

Co wpływa na wybór wysokości słupków ogrodzeniowych?

Wysokość słupków ogrodzeniowych zależy od kilku zmiennych. Najważniejszym jest oczywiście wysokość samej siatki. Słupki w żadnym wypadku nie mogą być od niej niższe, a w większości sytuacji konieczny jest spory zapas.

Wysokość słupków podwyższa podmurówka. Może być wykonana z prefabrykowanych elementów bądź wylana samodzielnie. Poprawi stabilność ogrodzenia, a słupki w tym wypadku trzeba będzie zwiększyć o około 25-30 centymetrów.

Kolejny zapas trzeba dodać przy wykonywaniu ogrodzenia z wbetonowanymi słupkami. To zdecydowanie najstabilniejsze rozwiązanie. Doły pod słupki trzeba wówczas wykopać na głębokość przemarzania gruntu. W Polsce, w zależności od regionu, to od 80 do 140 cm. Jak głęboko słupki ogrodzeniowe trzeba wpuścić w beton? Wystarczy około 50 cm w głąb otworu. Podobnie będzie w przypadku słupków wkopywanych bezpośrednio w ziemię – wtedy dodatkowe 50 cm to również minimum.

Najszybszym sposobem montażu słupków ogrodzeniowych są kotwy. Nie trzeba czekać, aż beton zastygnie. Wówczas wystarczą słupki równe siatce lub wyższe od niej o 5-10 cm, by dla dobrego efektu wizualnego nieco wystawały ponad obrys ogrodzenia.

Jakie słupki do siatki 150 cm?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, można łatwo ustalić wysokość słupków do konkretnej siatki. Kiedy planujesz stabilne ogrodzenie z siatki 150 cm z wbetonowanymi słupkami, potrzebne będą podpory o wysokości około 200-210 cm. Przy ogrodzeniach z podmurówką warto już wybrać słupki o wysokości w okolicach 250 cm.

Do siatki 150 cm najlepiej wybrać słupki metalowe. Opłacalne mogą być jednak również słupki betonowe – trzeba tylko pamiętać, by wybrać model z otworami przelotowymi na drut naciągowy. Możesz też postawić na dwumetrowe podpory drewniane wkopywane w ziemię.

Jakie słupki do siatki 170 cm?

Słupki do siatki 170 cm, które chcesz wbetonować w podłoże, powinny mieć co najmniej 220 cm wysokości. Przy ogrodzeniu z podmurówką potrzeba już słupków 250-260 cm. W przypadku tak wysokiej bariery nie powinny już wchodzić w grę słupki drewniane. Najlepiej postawić na metalowe, betonowe będą już bowiem bardzo kosztowne.

Jakie słupki do siatki 200 cm?

Słupki do siatki 200 cm muszą być już bardzo wysokie. By stabilnie wbetonować je w podłoże, potrzeba 250-260 cm wysokości. W tym przypadku nie powinno się już stawiać na słupki na kotwach, a przynajmniej wkopać je w ziemię. Przy ogrodzeniu z podmurówką wysokość słupków do takiej siatki rośnie do ok. 280 cm. Trzeba jednak wówczas pamiętać o przepisach. Zgodnie z nimi chęć budowy ogrodzenia o wysokości powyżej 220 cm trzeba bowiem zgłosić w urzędzie. 

Podsumowanie: jak dobrać słupki do wysokości siatki?

Przy wyborze słupków do ogrodzenia z siatki trzeba wziąć uwagę nie tylko jej wysokość, ale także ewentualną podmurówkę i głębokość, na jaką wpuszcza się słupki w beton. A zatem, jakie słupki do siatki 150 cm będą potrzebne? Co najmniej o wysokości 200-210 cm. W tym wypadku nadadzą się słupki metalowe, drewniane i betonowe. Dla wyższych siatek wybieraj raczej już tylko metalowe. Przy siatce 170 cm wysokie na co najmniej 220, a przy 200 cm – przynajmniej 250 cm.