kobieta pierze koszulki z nadrukiem w pralce

Pranie koszulek z nadrukiem wymaga nieco więcej uwagi niż pielęgnacja zwykłych ubrań. Poza dbaniem o sam materiał musisz bowiem pamiętać o tym, by nie robić z nimi niczego, co może zaszkodzić grafikom i napisom. Mimo wszystko utrzymanie ich w odpowiedniej kondycji nie będzie wielkim wyzwaniem, jeśli będziesz trzymać się kilku zasad. Podpowiadamy, jak prać koszulki z nadrukiem.

Pranie koszulek z nadrukiem – uniwersalne zasady

Nadruki na koszulkach można wykonywać różnymi metodami. Bez względu na to, czy zdecydowałeś się na znakowanie sitodrukiem, drukiem cyfrowym czy termotransferem, kilka zasad ma zastosowanie do wszystkich zdobionych T-shirtów.

Pranie na lewej stronie

Wywrócenie ubrań na wewnętrzną stronę to zabezpieczenie dla nadruków. Dzięki temu nie będą się ocierać o bęben pralki. Unikniesz też ryzyka zahaczenia wzorów o zamki czy inne niebezpieczne części odzieży.

Niska temperatura wody

Dokładne wytyczne dotyczą poszczególnych rodzajów nadruku. Zasadniczo jednak temperatura wody, w jakiej pierzesz koszulki z nadrukiem, nie powinna przekraczać 40° Celsjusza. Cieplejsza woda może uszkodzić strukturę nadruków.

Wirowanie przy niewielkich obrotach

Pranie koszulek z nadrukiem powinno być wolne od ekstremalnych ustawień. Dotyczy to nie tylko wody, ale i prędkości obrotów. Ustawiaj więc wirowanie na niskim poziomie – maksymalnie 600 obrotów na minutę.

Pranie bez wybielaczy i mocnej chemii

Silne środki chemiczne mogą w znaczący sposób uszkodzić lub osłabić nadruki – dotyczy to właściwie wszystkich metod znakowania. Zabronione jest również używanie wybielaczy. Możesz za to stosować łagodne proszki czy płyny antybakteryjne.

Ostrożne suszenie

Nawet jeśli wiesz, jak prać koszulki z nadrukiem, możesz wszystko przekreślić nieodpowiednim suszeniem. Przede wszystkim nie korzystaj z suszarki bębnowej, której działanie osłabia nadruki. Nie susz też znakowanych T-shirtów w nasłonecznionych lokalizacjach. Lepiej postaw na przewiewne miejsca o temperaturze pokojowej.

Jak prać koszulki znakowane sitodrukiem?

Sitodruk to dziś najpopularniejsza metoda znakowania koszulek. I jedna z najbardziej trwałych – wytrzymuje około 100 prań. Może sporo przetrzymać. Koszulki z sitodrukiem można bowiem prać w 50° Celsjusza i wirować z prędkością 800 obrotów na minutę. Oczywiście potrzebujesz do tego również koszulki z solidnego materiału – takie modele znajdziesz na https://www.e-logos.pl/produkty/koszulki-z-logo.

Jak prać koszulki z nadrukiem cyfrowym?

Druk cyfrowy DTG również może wytrzymać około 100 prań. Ale nie można go narażać na tyle, ile koszulki z sitodrukiem. T-shirty z nadrukiem cyfrowym pierz w 40, a najlepiej 30° C. Nie przekraczaj też zalecanych 600 obr./min. przy wirowaniu.

Jak prać koszulki znakowane termotransferem?

Termotransfer ma trwałość podobną do sitodruku. W tym przypadku nie należy jednak stosować wody cieplejszej niż 40°C. Pozostań też przy 600 obr./min. w trakcie wirowania. Najtrwalsze są nadruki termotransferowe z folii flex i flock, które wytrzymają aż 500 prań. Jeśli masz wątpliwości, czy to metoda znakowania odpowiednia dla Twoich koszulek, zajrzyj na https://www.wspieramyklub.pl/koszulka-z-logiem-jaka-metode-znakowania-wybrac.

Jak prać koszulki z nadrukiem sublimacyjnym?

Pranie koszulek z nadrukiem sublimacyjnym nakłada na Ciebie najmniej ograniczeń. To bowiem bardzo trwała metoda, którą znakowana jest m.in. poliestrowa odzież robocza z logo czy ubrania sportowe. Maksymalna temperatura wody to w tym przypadku aż 70°C. Mimo wszystko nie przesadzaj z szybkością obrotów.

Podsumowanie: jak prać koszulki z nadrukiem, by nie zniszczyć znakowania?

Jeśli chcesz bezpiecznie prać koszulki z nadrukiem, pamiętaj o wywracaniu ich na lewą stronę, niskiej temperaturze wody i niewielkich obrotach w trakcie wirowania. Nie używaj do prania mocnych środków chemicznych, a po praniu nie susz w bębnie ani na słońcu. Nieco mniejsze ograniczenia nakładają na Ciebie tylko nadruki wykonane sitodrukiem i sublimacją.