wyposażenie łóżeczka dziecięcego

Łóżeczko dziecięce jest miejscem, w którym pociecha powinna czuć się bezpiecznie, komfortowo i pewnie, tak aby efektem każdej nocy była prawdziwa regeneracja w przyjemnych warunkach. Pomóc w tym mogą akcesoria, które znajdą się w łóżeczku. Ich oferta jest jednak tak bogata, że czasami ciężko jest podjąć decyzję, co warto kupić, a z czego zrezygnować. Czy narzuty na łóżko dziecięce są niezbędne? A co z ochraniaczem na materac? Na jakie pościele zwrócić uwagę?

W tym artykule podpowiem Ci, jakich elementów nie może zabraknąć w łóżku pociechy, aby zapewnić mu bezpieczne i komfortowe warunki podczas snu, i jak je wybrać. Zapraszam do lektury!

Podstawa, czyli materac

Materac jest tym elementem, z którym zadbasz o bezpieczeństwo dziecka. Jego twardość zależy od wieku pociechy, dlatego może być wymieniany razem z łóżeczkiem lub czasami może się zdarzyć, że nadejdzie pora zmienić sam materac. Dzieci do 3 roku życia potrzebują dobrego wsparcia, aby ich kręgosłup mógł się odpowiednio kształtować. W tej roli świetnie sprawdzają się twarde materace piankowe (np. z pianki termoelastycznej czy poliuretanowej).

Dla starszych dzieci, 4- i 5-latków, wsparcie może być nieco mniejsze. Dobrym wyborem jest materac o średniej twardości – doskonale dopasuje się do ciała dziecka, jednak nadal będzie dawał potrzebne wsparcie jego stawom i kręgosłupowi, aby dalej mogło się odpowiednio kształtować.

Materac zawsze powinien być dopasowany do wymagań dziecka, jego wieku i wzrostu. Kupowanie używanego materaca nie jest najlepszą opcją – dużo bezpieczniejsze jest zamówienie nowego. Nigdy nie mamy pewności, jak poprzedni użytkownik dbał o produkt i czy nie posiada on np. wgłębień czy uszkodzeń, wynikających w niewłaściwego korzystania.

Zwróć uwagę także na materiał, jakim pokryty jest materac, i tworzywo, z jakiego jest wykonany. Ważne, aby były hipoalergiczne, dzięki czemu nie będą gromadzić się na nich zanieczyszczenia czy roztocza. To najbezpieczniejszy wybór dla Twojej pociechy, który nie będzie skutkował reakcją alergiczną.

Do materaca nie zapomnij dokupić dopasowanego rozmiarem ochraniacza. Taki dodatek pozwoli Ci zadbać o materac, aby nie przedostała się do niego wilgoć, która powstaje podczas snu, jak i ochroni go przed przykrymi niespodziankami. Sen na wysokiej jakości ochraniaczu nie różni się niczym od tego na klasycznym prześcieradle, a daje dodatkową ochronę. Zewnętrzna warstwa jest wykonana zazwyczaj ze 100% bawełny, a na spodzie znajduje się ta wodoszczelna, która nie szeleści podczas snu.

Praktyczna i piękna pościel

Przejdźmy do kolejnego elementu wyposażenia łóżeczka, którym jest pościel. Tutaj możliwa jest większa dowolność w kwestii wzoru, jednak konieczna jest bezkompromisowość, jeśli chodzi o materiał. Ważne, aby pościel była wykonana z tkaniny, która jest w pełni bezpieczna dla delikatnej skóry dziecka i posiada wszystkie niezbędne certyfikaty (zwróć uwagę m.in. na odznaczenie Tekstylia Godne Zaufania czy OEKO-TEX®). Dobrym wyborem są także materiały organiczne.

Rodzaj okrycia należy dopasować do wieku dziecka.

Po spełnieniu tego kryterium jakości, możesz przejść do przyjemniejszej części, czyli wyboru wzoru. Popularnością cieszą się pościele z bajkowymi postaciami, np. z bajki Auta, Kraina Lodu, Psi Patrol czy Myszka Miki, jednak dzieci chętnie uwielbiają także nadruki ze zwierzątkami!

Jeśli chcesz umilić swojemu dziecku zasypianie, weź pod uwagę zakup pościeli, która świeci w ciemności. Tak, nie pomyliłam się! Takie tekstylia podbijają serca najmłodszych. Wzór pościeli pozostaje widoczny także w ciemności, a bajkowi bohaterowie będą z pociechą aż zaśnie spokojnym snem.

Kołdra i poduszka

Kołdry i poduszki, podobnie jak materac, muszą być dopasowane do wieku dziecka. Przykładowo niemowlak może nie wymagać w ogóle kołderki, a jedynie delikatnego kocyka lub… niczego, gdyż owinięty będzie otulaczem. Podobnie jest z poduszką, najmłodsze dzieci na początkowym etapie w ogóle jej nie potrzebują, a potrzebne wsparcie gwarantuje im materac. Dopiero starsze pociechy będą korzystać podczas snu z kołdry i poduszki.

Przy wyborze tych tekstyliów warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane i co pełni rolę ich wypełnienia. Ważne, aby można było je często prać w wysokiej temperaturze, co pozwoli pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, roztoczy i innych potencjalnych alergenów. Wybieraj modele hipoalergiczne i o właściwościach antybakteryjnych. W tej roli dobrze sprawdzą się tekstylia bambusowe, delikatne nawet dla wrażliwej skóry dziecka.

Ulubiona zabawka

Kwestie praktyczne, które umożliwią dziecku bezpieczny i komfortowy sen za nami, jednak aby dziecko z przyjemnością kładło się spać, umieść w łóżeczku zabawkę, którą dziecko będzie mogło przytulić. Oczywiście w pierwszej kolejności weź pod uwagę kwestie bezpieczeństwa.

Nie wkładaj do łóżeczka małego dziecka dużej zabawki, która mogłaby spaść na niego i spowodować problemy z oddychaniem. Wtedy możesz umieścić ją obok łóżka. Jednak kilkulatek może chcieć przytulić ulubioną maskotkę. Dopasuj rodzaj przytulaka do wieku dziecka, a pociecha z pewnością to doceni.