Termotransfer to jedna z najczęściej wybieranych metod znakowania odzieży oraz tekstyliów. Nic dziwnego – efekty tych nadruków są imponujące. Nadruki tego typu cieszą oczy żywymi kolorami, w odpowiednich warunkach są bardzo wytrzymałe. Co ciekawe, ta technika ma wiele wspólnego z kilkoma konkurencyjnymi metodami znakowania. Na czym dokładnie polega termotransfer? Na jakich materiałach można wykonać druk termotransferowy, a kiedy lepiej z niego zrezygnować? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.
Na czym polega termotransfer?
Termotransfer, znany również jako termonadruk, polega na wgrzewaniu w materiał wzoru przygotowanego wcześniej na osobnych nośnikach. Jest nim najczęściej specjalny papier termotransferowy. Po wykonaniu wzoru nanosi się na niego klej.
Tak przygotowany arkusz należy umieścić w prasie termotransferowej. Tam, przy zastosowaniu odpowiedniego nacisku oraz wysokiej temperatury, wzór przenosi się na materiał.
Rodzaje termotransferu
Termotransfer jest więc metodą nadruku pośredniego. Ostateczny efekt zależy od techniki, w jakiej został przygotowany. Ze względu na to można wyróżnić kilka rodzajów termotransferu:
- termotransfer plastizolowy – czyli sitodruk pośredni. Nadruk na papierze powstaje za pomocą sitodruku. Wzór wykonuje się za pośrednictwem farb plastizolowych. To ekologiczne i bezpieczne barwniki, które wgrzewa się w materiał przy temperaturze 130 stopni Celsjusza;
- termotransfer cyfrowy – arkusze do nadruku są przygotowywane techniką cyfrową, za pomocą drukarki wielkoformatowej. Aplikację przed umieszczeniem w prasie trzeba dokładnie wyciąć;
- termotransfer plastizolowy z odblaskiem – wykonywany dzięki farbom plastizolowym o właściwościach odblaskowych;
- termotransfer folii flock – arkusz z wzorem stanowi folia. Nadruk wyróżnia się charakterystyczną, przestrzenną teksturą, która w dotyku przypomina zamsz.
Efekty poszczególnych nadruków termotransferowych mogą znacznie się różnić, korzystają one bowiem z różnych palet kolorów.
Na jakich materiałach można zastosować termotransfer?
Drukowanie termotransferowe to jedna z najbardziej uniwersalnych metod znakowania. Pozwala bowiem na znakowanie większości materiałów – zarówno bawełnianych, jak i poliestrowych, a także tych z domieszkami innych włókien. Dlatego też odzież reklamowa często wykorzystuje tę technikę.
Czasami trzeba tylko dostosować do zadrukowywanej nawierzchni rodzaj termotransferu. Możliwości warunkuje technika wykonania arkuszy termotransferowych. I tak na przykład termotransfer folii flock sprawdzi się na polarach, podczas gdy farby plastizolowe nie będą w stanie wykonać wzoru na takich dzianinach. W przeciwieństwie do często stosowanego na polarach haftu komputerowego nie osłabi jednak w ten sposób właściwości materiału.
Termotransfer plastizolowy sprawdzi się z kolei na innych trudnych do znakowania materiałach, czyli softshellach.
Jakie są największe zalety druku termotransferowego?
Tym, co często przemawia za wykorzystaniem termotransferu, jest możliwość zdobienia tą metodą nawet trudno dostępnych miejsc. Na tym polu zdecydowanie wygrywa z większością technik znakowania. Z tego powodu termotransferem można znakować nie tylko klasyczne ubrania, ale i wszelkie odzieżowe dodatki czy inne tekstylia.
Do tego dochodzi szereg innych zalet. Bardzo ważna jest jakość nadruku. Za pomocą termotransferu można bardzo dokładnie odwzorować wszelkie szczegóły. Z drugiej strony, tą metodą da się wykonywać nawet bardzo duże nadruki. Wyróżniają się dokładnością w odwzorowywaniu kolorystyki. Przoduje w tym termonadruk cyfrowy, który korzysta z pełnej palety barw.
Wybór druku termotransferowego umożliwia również szybką realizację zlecenia. Projekt nie wymaga długich przygotowań, wydruk arkuszy termotransferowych jest zdecydowanie szybszy niż przygotowywanie matryc. Dzięki temu obniża się również koszt wykonania nadruku przy niewielkich zamówieniach.
Nadruki termotransferowe są też elastyczne, dzięki czemu nie będą przeszkadzać na odzieży roboczej czy sportowej. Przy odpowiedniej pielęgnacji cechują się także dużą trwałością.
Jakie wady ma termonadruk? Kiedy się nie sprawdzi?
Mimo szeregu zalet, termotransfer nie zawsze będzie idealnym wyborem. Trzeba pamiętać, że koszt wykonania tej metody jest uzależniony od powierzchni nadruku. I wraz ze zwiększeniem nakładu – w przeciwieństwie do wielu innych metod znakowania – cena niekoniecznie będzie stawać się bardziej atrakcyjna.
Część nadruków termotransferowych ogranicza także przepuszczalność ubrań. W znakowanych miejscach nie będą “oddychać”, co może zmniejszać komfort ich noszenia. Do minusów niektórych rodzajów termotransferu trzeba też zaliczyć ograniczoną kolorystykę. Na przykład farby plastizolowe odwzorowują maksymalnie pięć kolorów, jak w przypadku sitodruku.
Do niewielkich wad termotransferu można też dodać konieczność uważnej pielęgnacji znakowanych przedmiotów. Można je prać w temperaturze maksymalnie 40 stopni Celsjusza i nie wolno ich prasować.
Podsumowanie: kiedy warto postawić na druk termotransferowy?
Wzór do przygotowania termotransferu powstaje na osobnych nośnikach, a później, pod wpływem wysokiej temperatury oraz nacisku, wgrzewa się go w materiał. Termotransfer sprawdza się na niemal wszystkich tkaninach i dzianinach. Trzeba tylko dobrać jeden z kilku rodzajów tej metody znakowania.Do zalet termotransferu należy możliwość aplikacji w trudno dostępnych miejscach, szybka realizacja zlecenia i dokładne odwzorowanie szczegółów, a w większości przypadków także kolorów. Trzeba jednak pamiętać, że koszt znakowania tą metodą w dużej mierze zależy od powierzchni nadruku.